Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Nemenčinės vaikų darželyje draugiškai sugyvena skirtingų tautybių vaikai
 

Nemenčinės vaikų darželyje draugiškai sugyvena skirtingų tautybių vaikai

2015-02-19
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
Nemenčinės vaikų darželyje draugiškai sugyvena skirtingų tautybių vaikai
Tatjana PAKETUR, ikimokyklinio ugdymo auklėtoja metodininkė
Ilona JANOVIČIENĖ, ikimokyklinio ugdymo auklėtoja metodininkė
Vilniaus r. Nemenčinės vaikų darželis
Šiais mokslo metais Vilniaus r. Nemenčinės vaikų darželyje įgyvendinamas tautinio pilietiškumo ugdymo projektas „Tautiškumo juostą aš pinu“. Projekto tikslas – rūpintis tradicinės kultūros vertybių gaivinimu, saugojimu ir puoselėjimu. 
Projektas prasidėjo vaikų apsilankymu Vilniaus krašto etnografiniame muziejuje, kuriame mažieji lankytojai sužinojo apie šimtus metų kaimynystėje gyvenančias tautas: lietuvius, rusus, lenkus. Muziejaus darbuotojas supažindino vaikus su Vilniaus krašto senoviniais buities rakandais, staklėmis, tradicijomis, amatais, pristatė tautodailės ekspoziciją.
 
Lapkričio pradžioje mūsų darželio priešmokyklinės grupės vaikai dalyvavo nacionaliniame vaikų kūrybos dailės darbų konkurse „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilys“. Dalyvavimo konkurse tikslas – skatinti pilietinį ugdymą ir vaikų domėjimąsi Lietuvos kultūros paveldu: pilimis, jų istorija.
 
Lapkričio 25 d. vakarą tėveliai kartu su vaikais ir auklėtojomis susirinko į žibintų šventę. Vaikai dainavo daineles apie nykštukus, žibintus ir gamtą, šoko ir linksminosi. Vakaro pabaigoje visi kartu skanavome pyragus ir gėrėme šiltą arbatą.  
 
Lapkričio 27 d. organizavome renginį „Andžejki Andžejki“ – tai lenkų liaudies tradicija susijusi su burtais ir stebuklais. Su vaikais žaidėme liaudies žaidimus, būrėme. 
 
Adventas – tai laukimas, ramybė ir paslaptis. Gruodžio pradžioje uždegėme pirmąją advento žvakę, o paskui šią tradiciją tęsėme visas keturias savaites.
 
Artėjant visų laukiamai šv. Kalėdų šventei organizavome kalėdinių atvirukų parodą. Atvirukus kūrėme visi: ir vaikai, ir suaugusieji. Kalėdų šventė skatina galvoti ne vien apie save, bet ir apie kitus – artimuosius, draugus, o kartais ir apie visai nepažįstamus žmones, kuriems reikia mūsų šilumos ir dėmesio. Mūsų darželis bendradarbiauja su globos namais „Senevita“. Šių namų senoliams padovanojome kalėdinius atvirukus.
 
Vaikai visada laukia stebuklo. Darželyje dirbantis keramikos mokytojas Gytis Naruševičius atskleidė vaikams molio paslaptis, parodė, kaip iš paprasčiausio molio gimsta daiktai. Vaikai lipdė įvairius keramikos dirbinius ir labai džiaugėsi, kad jų molio gabalėliai virto lėkštėmis, puodukais, paukščiukais, širdelėmis. Vaikams prisilietimas prie molio suteikė daug džiaugsmo bei gerų emocijų.
 
Sausio 6 d. mūsų darželį aplankė Trys Karaliai. Vaikai drauge traukė giesmes, atidžiai klausėsi karalių pamokymų, palinkėjimų.
 
Senolių šventė – nepaprasta diena ne tik senoliams, bet ir vaikams. Šią ypatingą dieną vaikai, padedami auklėtojų, surengė senoliams iškilmingą koncertą: nuoširdžiai skambėjo sveikinimai, eilėraščiai, vaikai kartu su savo senoliais dainavo liaudies dainas, šoko valsą, polką, krakoviaką.
 
Vasario 4 d. lietuvių folkloro muzikantas Albinas Batavičius surengė mūsų darželio vaikams edukacinį koncertą apie lietuvių tautinius instrumentus „Nuo žilvyčio dūdelės“. Vaikai pirmą kartą pamatė autentiškus instrumentus, išgirdo molinukų, bandonijos, ragų, tarškynių skambesį. Vaikai neslėpė savo susižavėjimo.
 
Savaitę, skirtą vasario 16-osios dienos minėjimui, pavadinome „Liaudies takeliu einame kartu“. Kasdien darželyje vyko įvairūs renginiai. Organizavome parodą „Mano miestas Nemenčinė“, „Gedimino pilis“. Vaikai dalyvavo pramogoje „Lietuvių liaudies žaidimai“, „Kelionė po Lietuvą“, renginyje „Mano kraštas, mano tėvynė“, žiūrėjo pristatymą „Lietuvių liaudies pasakos“.
 
Vasario 12 d. darželyje sulaukėme svečių iš Nemenčinės krašto ugdymo įstaigų: Kabiškių, Rudausių, Bezdonių ir, žinoma, Nemenčinės vaikų lopšelio-darželio. Visus susirinkusiuosius pasveikino darželio direktorė Valentina Komarovskaja, apie vykdomą projektą „Tautiškumo juostą aš pinu“ pasakojo direktoriaus pavaduotoja ugdymui Veslava Šaripa ir ikimokyklinio ugdymo auklėtoja Tatjana Paketur.
 
Antroje renginio dalyje vaikai į salę rinkosi pasipuošę lietuvių, lenkų ir rusų tautiniais rūbais. Čia jų laukė metraštininkas, kuris sekė legendą apie Gedimino pilį. Inscenizuodami legendą, vaikai ją išgyveno, pasirinko patinkančio personažo vaidmenį, į jį įsijautė. Svečiai stebėjo Gedimino ir jo karžygių medžioklę, vaidilučių šokį, krivio Krivaičio sapno išaiškinimą. Siužete persipynė įvairios tautos: lietuvių, lenkų ir rusų. Ugdytiniai deklamavo eiles, šoko ratelius, dainavo liaudies dainas, sutartines, žaidė žaidimus. Visos mūsų krašte gyvenančios tautos – lietuviai, rusai, lenkai – dalyvavo Gedimino pilies statyboje. Smagu, kad vaikai ne tik susipažino su savo šalies istorija, bet ir ugdėsi toleranciją šalia gyvenančioms tautoms. Renginio pabaigoje nuostabiai skambėjo vaikų, auklėtojų ir svečių atliekama daina „Žemėj Lietuvos“. 
 
Ugdydami vaikus siekiame, kad ugdytiniai geriau pažintų savo krašto istoriją, gerbtų senolių tradicijas, mylėtų tėvynę Lietuvą.