Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Mažieji „žaliapėdžiai“ džiaugiasi pačių užaugintu derliumi
 

Mažieji „žaliapėdžiai“ džiaugiasi pačių užaugintu derliumi

2016-10-29
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
Mažieji „žaliapėdžiai“ džiaugiasi pačių užaugintu derliumi
Vanda Jadvyga VALENTIENĖ
Jonavos vaikų lopšelis-darželis „Dobilas“
Penktus metus iš eilės Jonavos vaikų lopšelio-darželio „Dobilas“ bendruomenė dalyvauja respublikiniame vaikų ir jaunimo atsakingo gyvenimo būdo ugdymo projekto „Ekokarta“ akcijoje „Žalia stotelė“. 2016 metais aktyviai įsijungėme į šio projekto sodininkavimo iniciatyvą „Žalia pėda“.
Iniciatyva „Žalia pėda“ vienija aktyvias Lietuvos ugdymo bendruomenes, savarankiškai organizuojančias vaikų žaliųjų edukacinių erdvių kūrimą savo teritorijoje. Iniciatyvos tikslas – ugdyti kūrybingą, atsakingą jaunąją kartą, gebančią rūpintis supančia aplinka.
 
Iniciatyvos metu lopšelio-darželio bendruomenė augalų auginimą įtraukė į ugdomąsias veiklas, dalijosi patirtimi su rajono ir respublikos ikimokyklinio ugdymo įstaigomis. Daug įdomios veiklos, atradimų ir puikių emocijų mažieji „žaliapėdžiai“ patyrė kiekviename etape: nuo žemės įdirbimo ir sėjimo iki derliaus nuėmimo. Visi draugiškai kūrė vieno kvadratinio metro unikalius teminius sodelius: meksikietiško tipo lysves, daržovių, vaistažolių ir prieskonių sodelius, gėlių klombas ir kt. Tokios nedidelės lysvės – tarsi kūrybiška sodo dėlionė, žaismingai įtraukianti vaikus į augalų auginimą.
 
Pavasarį ir vasarą vaikai, auklėtojų prižiūrimi, rūpestingai puoselėjo savo pasirinktus sodelius:ravėjo, laistė, džiaugėsi tuo, kas žydi, kvepia, fotografavo įspūdingus, neįprastus dalykus: besiskleidžiantį moliūgo žiedą, vaisių užuomazgas, kaliaropės lapo stiebeliu ropojantį vikšrą ir kt.
 
Jaunieji daržininkai net nepastebėjo kaip į „Žalią pėdą“ įžengė ruduo. Jo derlius pradžiugino visus: prikasta po krepšį morkų, raudonųjų burokėlių, paprikų ir du krepšiai bulvių. O moliūgų, moliūgėlių – net 32 vienetai!
 
 
Rugsėjo 30 d. iš „Žalioje pėdoje“ užaugintų ir tėvelių atneštų moliūgų darželio kieme nusidriekė 23 metrų moliūgų eilė. Ją sudarė net 97 moliūgai. Kiekvienas moliūgas – saulėto oranžinio traukinio  „vagonėlis“–pedagogių, vaikų ir tėvų bendradarbiavimo vaisius. Kodėl oranžinio? Todėl, kad tai šeimos, meilės, saulės, šviesos ir draugystės spalva.Darželio vadovai apdovanojo didžiausio moliūgo – 54 cm skersmens ir 39 cm aukščio – šeimininką – „Kulverstukų“ grupės ugdytinį Tomą Noreiką. Berniuko šeima savo darže užaugino gausybę moliūgų ir net 10 jų atvežė ir padėjo prie oranžinio traukinuko.
 
Tos pačios dienos popietę darželio kieme vyko rudens šventė„Ką pasėjom, tą ir pjaunam“. Vaikai, pasipuošę rudens lapų karūnomis, šoko ratelius, dainavo apie vaisius, daržoves ir vitaminus;dalijosi įspūdžiais apie tai, kaip sekėsi, ką patyrė ar naujo sužinojo neįprastose lysvėse augindami daržoves. Darželio vadovai padėkojo darželio bendruomenei už kūrybingą sodininkavimą„Žalioje pėdoje“, aktyvų dalyvavimą oranžinio traukinio kūrime irpakvietė pasivaišinti tradicine oranžine moliūgų sriuba.
 
Gausus moliūgų derlius paskatino darželio bendruomenę dalyvauti dar vienoje iniciatyvoje – respublikiniame švietimo įstaigų bendruomenių ekologiniame projekte „Saulėto oranžinio traukinio kelionė per Lietuvą“.
 
Spalio 7 d., tarptautinę šypsenos dieną, VilniausVingio parke mūsų lopšelio-darželio atstovai dalyvavo renginyje „Ekomoliūgėliai“ ir prisidėjo prie saulėto oranžinio traukinuko kūrimo, siekiant ilgiausios moliūgo eilės rekordo Lietuvoje. Net 20 darželio moliūgų puikavosi 214,82 m ilgio moliūgų eilėje, kurią sudarė 903 moliūgai.
 
Spalio 10 d. lopšelio-darželio ugdytiniai, lydimi pavaduotojos ugdymui Vandos Jadvygos Valentienės ir sveikatos priežiūros specialistės Erikos Sungailienės, po keletą moliūgų iš darželio oranžinio traukinuko nuvežė ir padovanojo Jonavos senelių ir vaikų globos namams.
 
 
Saulėto oranžinio traukinio kelionė baigėsi. Lopšelio-darželio „Dobilas“ „žaliapėdžiai“ dalijasi patirtais įspūdžiais ir jau aptarinėja žemės paruošimo žiemai ir pavasario darbus „Žalioje pėdoje“. Pasak vaikų, juos labiausiai pradžiugino užaugę dideli moliūgai. Vaikams patiko kurti oranžinį traukinuką. „O man patiko kasti bulves. Buvo didelių ir mažų, raudonų ir baltų“, – patirtimi dalijosi Goda. Jos draugė Miglė prisiminė , kad po bulve rado baisią, „spygliuotą“ kirmėlę. Abi pritarė, kad buvo smagu, kai su draugais prikasė net du krepšius bulvių. Daugelis apgailestavo, kad šiemet daug pomidorų supuvo, todėl svarstė, kad pavasarį reikėtų įrengti šiltnamį.
 
Penkiametė mūsų, žaliųjų ugdytojų, patirtis rodo, kad sodininkavimas darželyje gali tapti prasminga veikla, ugdant kūrybingą, jautrų ir dėmesingą supančiai aplinkai vaiką. Bendruomenės padedami, vaikai patys kasmet kuria žalias edukacines erdves, augina, puoselėja, vėliau jose noriai eksperimentuoja ir tyrinėja augalų pasaulį.