Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Mandala - kas tai ir kuo naudinga vaikams?
 

Mandala - kas tai ir kuo naudinga vaikams?

2020-08-04
Mandalos spalvinimas - puikus būdas nusiraminti ir susijungti su vidiniu "aš" tiek vaikams, tiek suaugusiems. Šis užsiėmimas tinka ir mažiausiems vaikams (vos nuo 2m.) bei mažyliams su psichine negalia ar įvairiais sutrikimais, ypač hiperaktyviems, turintiems autizmo spektro sutrikimą ar dauno sindromą.
Mandala - tai centruotas, simetriškas piešinys apskritime (galimos ir kitos formos). Žodis “mandala”, išvertus iš senovinės sanskrito kalbos, reiškia “apskritimas”, “ryšys”, “bendruomenė”. Mandalų šaknys slypi gamtoje, kadangi apskritimas su centru yra būdingas kone viskam mūsų Visatoje - gėlių žiedams, snaigėms, voratinkliams, konkoriežiams, kriauklėms, medžių kamienams, Paukščių takui ir t.t. Pasąmonė išprojektuojama per simbolius ir spalvas, kuriuos pasirenkame spalvindami ar kurdami mandalą, todėl dažnai būtent per mandalą žmonės atranda netikėtą ir naują savęs ar situacijos matymą.
Karlas Gustavas Jungas, vienas žymiausių analitinės psichologijos pradininkų, naudojo mandalų terapiją jau nuo 1916 m., savo asmeniniam augimui skatinti ir stebėti. Jis buvo įsitikinęs, jog mandala žmogų patraukia tuomet, kai jis ima sąmoningai siekti darnos su pasauliu, ieškoti savo gyvenimo prasmės. Analizuodamas savo mandalas, Jungas pastebėjo, jog jos gana aiškiai atspindi jo vidinę būseną.
Vaikai, spalvindami mandalą, lygiai taip pat gali atskleisti savo pasąmoninius išgyvenimus, kurie dažnai jiems yra sunkiai įvardijami ar suprantami.
Piešiant mandalą galioja vienintelė taisyklė - piešti (ir spalvinti) nuo centro į išorę. Mandalos dydis, piešimo technika ar įrankiai - nesvarbūs. Tinka tiek pieštukai, tiek flomasteriai, tiek guašas ar akvarelė. Svarbiausia - piešti ar spalvinti negalvojant, instinktyviai, leidžiant pasireikšti pasąmonei.
Nupieštus simbolius ir spalvas derėtų analizuoti pasitelkus intuiciją. Kadangi mandalą geriausiai iššifruoti gali tik pats jos kūrėjas, nesuteikite per daug svarbos vaiko mandalos interpretavimui, galite klysti. Su laiku, kuo daugiau vaiko mandalų pamatysite, tuo geriau pradėsite suprasti tam tikrų spalvų ar simbolių reikšmę būtent jam. Kartais mandala ir jos spalvų išdėstymas leidžia įžvelgti net visą vientisą tam tikro laikotarpio istoriją.
 
Mandalos poveikis vaikams:
  • Motorika: ypač vaikams su specialiaisiais poreikiais, mandalos spalvinimas padeda lavinti kūno dalių judesių koordinaciją ir rankų, pirštų motoriką.
  • Rankų - akių koordinacija: spalvinant mandalą, tvirtėja smegenų jungtys, kurios atsakingos už smulkiąją motoriką, kaip rankų-akių koordinacija ir rankų, pirštų miklumas. Gerai ištreniravus smulkiosios motorikos įgūdžius, vaikams būna lengviau mokytis rašyti.
  • Matematika: mandalos spalvinimas lavina vaikų matematinį suvokimą - jie susipažįsta su pasikartojančiais raštais, geometrine ornamentika, matmenimis, simetrija.
  • Dėmėsio sutelkimas: spalvindami mandalas, vaikai turi išlaikyti sutelktą dėmesį pakankamai ilgą laiką. Tai darant reguliariai, vaikams tampa vis lengviau išsėdėti pamokose per daug nesiblaškant.
  • Pasitikėjimas savimi: vaikai iš paskutiniųjų stengiasi iki galo pabaigti mandalą, kad galėtų savo margu kūriniu pasigirti aplinkiniams. Tai moko darbus daryti nuo pradžių iki galo ir stimuliuoja jų atsakomybės jausmą. Pabaigus mandalą, vaiką apima pasitikėjimo savimi jausmas, kadangi galutinis rezultatas visuomet būna išties labai gražus ir keliantis vaikui pasididžiavimą (ypač jei kaskart pagirsite ir pasigrožėsite vaiko darbeliu).
  • Kūrybingumas:mandala skatina išreikšti save ir išlaisvinti savo individualų kūrybinį potencialą, čia nėra taisyklių ir suvaržymų, todėl vaikai gali visiškai atsiskleisti ir eksperimentuoti.
  • Vidinė harmonija: pasak Budistų, mandalos spalvinimas padeda subalansuoti vidinį pasaulį. Kadangi mažyliai augdami mokosi valdyti pyktį ir suprasti juntamas emocijas, mandalų terapija jiems gali būti ypač naudinga.
Straipsnį paruošė Klaipėdos Gedminų progimnazijos vyr. mokytoja doriniam ugdymui (etika) Algina Plūkienė