Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Kuriame ir žaidžiame su gintarėliais
 

Kuriame ir žaidžiame su gintarėliais

2016-04-11
Susijusios temos: Kūrybingumas
Kuriame ir žaidžiame su gintarėliais
Vida KURŠAITIENĖ ir Reda KARČIKIENĖ
Klaipėdos lopšelis-darželis „Volungėlė“
Pastebėjome, kad vaikai kurdami ir žaisdami su gintarėliais atskleidžia įvairius savo gebėjimus. Ir nors kūrybinio žaidimo paskirtis gali būti labai skirtinga, bet ji padeda skleistis įvairioms vaiko kompetencijoms.
Dirbame Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Volungėlė“ – ten, kur pamario krašto pasakose ošia jūra maitintoja, tinklus meta bebaimiai žvejai, žiba auksinis gintaras… Gyvendamos arti jūros ir nejučia savo mažuosius ugdytinius lygindamos su gražiuoju gintaru, savo ugdomąją grupę nutarėme taip ir pavadinti – „Gintariukai“. Vėliau kilo mintis šį Lietuvos „auksą“ panaudoti vaikų kūryboje.
 
Kartu su ugdytinių tėveliais įvairiu metų laiku organizuojame edukacines išvykas prie jūros. Jūrą pamatome vis kitokią: ramią, tylią, banguotą, audringą, piktą, tamsią, gražią, – taip patys vaikai apibūdina Baltijos jūrą. Vaikščiodami prisirenkame saulės, mėnulio vandens ir vėjų palytėtų gintarėlių, kriauklelių, akmenėlių, nugludintų medžio šakelių, kurias panaudojame kurdami įvairius darbelius.
 
Pastebėjome, kad vaikai kurdami ir žaisdami su gintarėliais atskleidžia įvairius savo gebėjimus. Ir nors kūrybinio žaidimo paskirtis gali būti labai skirtinga, bet ji padeda skleistis įvairioms vaiko kompetencijoms.
 
Vaikams labai patinka žaisti prie šviesos stalo, iš gintarėlių dėliojant įvairius ornamentus, savo vardo raides. Tuo pačiu aptariame gintarų formas ir atspalvius. Pastebėjome, kad tokiu būdu žaidžiant su gintarėliais sparčiau lavėja vaikų smulkioji motorika.
 
Mažieji trokšta pažinti, stengiasi suvokti kiekvieno daikto, reiškinio, darbo, veiksmo esmę ir prasmę. Stengiamės sudaryti sąlygas skleistis vaiko patirčiai, gerai savijautai, santykiams su draugais, turtiname vaikų poreikius atitinkančią aplinką. Gerbdamos kiekvieno vaiko nuomonę, įsiklausome į ją, sudarome galimybę vaikams dalyvauti priimant su juo ir jo ugdymusi susijusius sprendimus. Džiaugiamės, kad mūsų ugdytiniai nori atrasti savo pasaulį ir džiaugtis jame, siekia būti pagrindiniais savo augimo kūrėjais.
 
Besigilindamos į kiekvieno vaiko būseną, savitą intelektinę ir kūrybinę veiklą, sprendimų unikalumą, draugystės ypatumus, ne tik juos ugdome, bet ir pačios nepaliaujame mokytis iš jų. Matome ir suprantame, kad vaikai – tai labai skirtingos mažos būtybės su savo siekiais, norais ir gebėjimais. Jie be galo nuoširdūs, smalsūs, gebantys fantazuoti, mylėti džiaugtis, kurti, o mes stengiamės tapti jų draugu.