Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai „Kimočis“ ir „Zipio draugai“ – vaikų emocinio intelekto ugdymui
 

„Kimočis“ ir „Zipio draugai“ – vaikų emocinio intelekto ugdymui

2017-06-07
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
„Kimočis“ ir „Zipio draugai“ – vaikų emocinio intelekto ugdymui
Stasė BAGDONIENĖ
Pasvalio lopšelis-darželis „Liepaitė“
Vaikų, kaip ir suaugusiųjų, gyvenimas kupinas rūpesčių. Tie rūpesčiai kartais nedideli, greitai išsprendžiami, tačiau kartais tenka išgyventi ir didesnių bėdų. Į pagalbą vaikams atkeliauja Kimočis ir Zipis.
Darželis – ta vieta, kurioje vaikai nuolat bendrauja tarpusavyje ir su suaugusiaisias, tad kur gali būti palankesnės sąlygos mokytis geriau pažinti save ir kitus, bendrauti ir patiems spręsti problemas? Juk svarbu ne tik stiprinti mūsų vaikų fizinę sveikatą, bet ir mokyti pasitikėti savimi, bendrauti, susidraugauti, prisitaikyti prie kintančių aplinkybių, įveikti įvairius kasdienius sunkumus.
 
Socialinio-emocinio intelekto lavinimo programą „Kimočis“  Pasvalio lopšelyje-darželyje „Liepaitė“ pradėjome įgyvendinti šių metų sausį. Ji pritaikyta ikimokyklinio amžiaus vaikams, smagi, įtraukianti, nepaliekanti nė vieno nuošalyje. Vaikams labai patinka išsipasakoti Kimočio žaislams, kurie yra tarsi tiltas tarp suaugusiųjų ir vaikų. Dalydamiesi išgyvenimais, kalbėdami apie jausmus vaikai ugdosi pasitikėjimą, geranoriškumą, savimonę, dėkingumą, savikontrolę, gebėjimą greitai atgauti jėgas, nusiraminti, suprasti bei valdyti savo emocijas, globoti ir rūpintis kitais, kurti tvirtus santykius, priimti atsakingus sprendimus ir konstruktyviai spręsti keblias situacijas.
 
Auklėtoja Ritutė Milašienė pasakoja: „Mano ugdytiniai labai greitai susidraugavo su visais personažais ir pasirinko sau draugą ar draugę. Man labai gera ir malonu stebėti, kiek jausmų, emocijų vaikai išreiškia apkabindami savo naująjį draugą (personažą). Žinodama, ką veikia ir mėgsta kiekvienas Kimočio personažas, daug sužinau apie savo grupės vaikų charakterius. Nustebau, kiek pas mane lyderių – jų net 7, tai Katės draugai. Balandės Meilės draugai – 3. Tai rūpestingi, mieli ir traukiantys prie savęs kitus vaikai. Debesėlis turi taip pat 3 draugus. Tai nenuspėjami vaikai. Vieną dieną laimingi, kitą – pikti, o trečią – niekas nežino, kokie...  Lipšniakojė taip pat turi 3 draugus. Tai vaikai, kuriais visada galima pasikliauti, apsikabinti, kai linksma ar liūdna. Vikšrelis turi 4 draugus. Šie vaikai labai atidūs ir atsargūs, norintys išsiaiškinti kiekvieną dalyką iki smulkmenų.“
 
Auklėtoja Stasė Valickaitė džiaugiasi „Kimočio“ veikla, nes joje dalyvauja ne tik vaikai, bet ir tėvai: „Programoje siūlomi linksmi, žaismingi būdai visai šeimai praktikuotis, įtvirtinti įgūdžius. Taip kuriamas tamprus emocinis ryšys tarp darželio ir namų. Žaisdami su Kimočiais vaikai patiria daug teigiamų emocijų, mokosi spręsti keblias situacijas. Vis dažniau išgirstu vaikus sakant: „Taip sakė Meilė Balandė, o taip mokė Vikšrelis“. Ši programa moko ir pasitikėjimo savimi, drąsos – vienas berniukas nugalėjo scenos baimę ir puikiai su visais grupės draugais pasirodė šventėje.“
 
Su programa „Kimočis“ dirba ir logopedė Aistė Tamošiūnienė. Ji atkreipia dėmesį į tai, kad informacija būtų perteikiama lėčiau, vartojama vaikams suprantama kalba, o sunkesni žodžiai paaiškinami, daromos pauzės, kad vaikai turėtų laiko pagalvoti.
 
Taip pat mūsų darželyje įgyvendinama tarptautinė ankstyvosios prevencijos programa „Zipio draugai“. Šia programa siekiama pagerinti emocinę vaikų savijautą, padėdama jiems įgyti socialinių ir emocinių sunkumų įveikimo gebėjimų. Vaikai žaisdami kartu su mažu vabalėliu Zipiu išgyvena įvairias gyvenimiškas situacijas, analizuoja jas, įtvirtina galimus sprendimus.