Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Kaip išvengti beprasmiškų konfliktų su vaikais?
 

Kaip išvengti beprasmiškų konfliktų su vaikais?

2016-03-23
Susijusios temos: Šeima Vaiko ugdymas
Kaip išvengti beprasmiškų konfliktų su vaikais?
Dovilė ŠIATKUVIENĖ, Romualda BARTUŠIENĖ
Šiaulių lopšelis-darželis „Varpelis“
Kaip nustatyti vaikams ribas, nepažeidžiant jų savigarbos? Tai gana sunki užduotis tiek tėvams, tiek pedagogams. Kaip atrasti efektyviausius vaikų auklėjimo būdus neskiriant bausmių?
Neretai tėveliai įsitraukia į nesibaigiantį konfliktą su vaikais „kuris kurį“, ar tiesiog praradę viltį juos suvaldyti nuleidžia rankas. Vaikus auklėti derėtų taip, jog jie išmoktų būti atsakingais, jaustųsi mylimi, turėtų savigarbos. Dar vaikystėje turbūt visi galvojome, kad savo vaikus auginsime, auklėsime šiuolaikiškai: tapsime gerais bičiuliais, drauge kalbėsime apie iškilusias problemas. Ne veltui yra sakoma: „Vaikai tėvų veidrodis“ ar „Obuolys nuo obels toli nenurieda“. Augindami vaikus, neretai elgiamės su jais taip, kaip mūsų tėvai elgėsi su mumis. Būna dienų, kai atrodo, kad niekas mūsų nesupranta, pykstame be reikalo. Tuomet į paviršių iškeliame savo autoritetą, barame vaikus, bandome juos pamokyti, o vėliau, jausdamiesi kalti, pradedame pildyti savo vaikų užgaidas.
 
Kyla klausimas: ar įmanoma išvengti beprasmiškų konfliktų su vaikais? Kaip užauginti dorus, atsakingus vaikus? Mes auklėtojos, dirbančios su mažais vaikais ikimokyklinio ugdymo įstaigoje, dažnai pastebime, kad tėveliai kartais pasimeta. Pateikiame būdus kaip to išvengti:
 1. Auklėkite vaikus veiksmais,  ne žodžiais. Vaikai ima pavyzdį stebėdami tėvų elgesį, o ne girdėdami kalbas. Rodykite jam teigiamą pavyzdį. Jei iš vaiko reikalausite vienokio elgesio, o patys darysite atvirkščiai, jis mūsų neklausys.
 2. Leiskite vaikui pasijausti svarbiam. Suteikite jam pareigas, kurios jį pakylėtų. Pavyzdžiui, padaryti pagalbininku kitiems.
 3. Būkite griežti, bet drauge ir švelnūs. Nustatykite ribas, aiškiai apibrėžkite leidžiamo elgesio ribas. Jei vaikui galima viskas, tai jis sau tai ir leis. Kartais suteikite galimybę pasiausti, „plėšyti popierių“, „pasimušti pagalvėmis“, bet žaidimo metu laikykitės sutartų taisyklių.
 4. Įvertinkite kartu praleidžiamo laiko kokybę. Kas dieną stenkitės praleisti kuo daugiau laiko su vaiku ir pabandykite atkreipti dėmesį į vaiko emocijas, savijautą, nepraraskime ryšio. Mūsų elgesys glaudžiai susijęs su vaikų gerumu ar agresyvumu.
 5. Nebijokite pasakyti „taip“ vietoj „ne“. Mūsų mažyliai padarys daugelį dalykų, jei mes to prašysime su meile. Turite rasti būdą, kaip vietoj „ne“ sakyti „taip“, net jei ir reiktų nubrėžti ribas. Duokime kelis užduočių variantus, kad jis galėtų pats pasirinkti, tai jį paskatins pasijausti svarbiu.
 6. Daugiau skaitykite, domėkitės psichologine literatūra. Skaitykite savo vaikams pasakas, įvairias istorijas, papasakokite apie savo patirtį vaikystėje.
 7. Laikykitės duotų pažadų, niekada nemeluokite.
 8. Pasistenkite labiau įsiklausyti nei kalbėti. Atsakykite į visus vaiko klausimus, būkite lygiu pašnekovu.
 9. Pabandykite dažniau įžvelgti gerąją pusę. Sutelkite dėmesį į teigiamus dalykus. Teigiamai įvertinkite tuos vaiko poelgius, kuriuos laikote teisingais ir, žinoma, pasmerkite agresyvius veiksmus.
 10. Vadovaukitės sudaryta dienotvarke (tuo pačiu metu eikite miegoti, žaisti, valgyti ir kt.), tai skatina vaiką laikytis taisyklių.
 11. Valdykite savo emocijas. Žinoma, visi esame įsitikinę, kad mylime savo vaiką. Tačiau ar tą meilę parodote? Juk vaikas nejaučia jūsų švelnumo, kai barate, šaukiate.
 12. Gerbkite savo vaiko jausmus. Dažniau apkabinkite, paguoskite, išklausykite.
Stenkitės visada būti  kantrūs, išradingi, kūrybingi, švelnūs tėveliai.