Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Kai viduržiemį darosi šilta: aštuonių šalių darželio pedagogų seminaras Lietuvoje
 

Kai viduržiemį darosi šilta: aštuonių šalių darželio pedagogų seminaras Lietuvoje

2017-02-08
Kai viduržiemį darosi šilta: aštuonių šalių darželio pedagogų seminaras Lietuvoje
Jolanta VARANAVIČIENĖ
Kauno r. Karmėlavos lopšelis-darželis „Žilvitis“
Šaltoko vasario pradžioje Karmėlavos lopšelyje-darželyje „Žilvitis“ ir Kauno lopšelyje-darželyje „Pušynėlis“ vyko tarptautinis ikimokyklinio ugdymo pedagogų seminaras „Liaudies kultūra – sėkmingas ikimokyklinio ugdymo būdas“. Tarptautinio Erasmus+ projekto „Vaikų misija: Europa be sienų“ dalyviai, pedagogai iš Italijos, Prancūzijos, Turkijos, Airijos, Portugalijos, Graikijos ir tolimosios Reunion salos, dalijosi savo patirtimi ir sėmėsi jos iš Lietuvos kolegų.
Svečiai dar namuose turėjo kartu su savo ugdytiniais atlikti Lietuvos kolegų atsiųstas užduotis ir pamokyti vaikus pagrindinių lietuvių kalbos frazių. Pristatymų metu buvo malonu klausytis, kaip Reunion salos vaikai sveikinasi ir skaičiuoja lietuviškai. Ypač sužavėjo turkų vaikų žaidžiamas lietuvių liaudies žaidimas „Šiaudų batai“. Italų darželio vaikai visų širdis papirko dainuodami mūsų lopšinę „A-a pupa“. Prancūzijos Bordeaux miesto vaikai vaidino lietuvišką pasaką, o Airijos mokyklos vaikai perprato lietuvių virvelinės keramikos paslaptis bei surengė parodą bendruomenės nariams. Portugalijos mokykla karpė tradicinius mūsų karpinius ir jais pasipuošė Kalėdoms.
 
Įdomus faktas, kad Airijos Trim mokykla nutarė seminaro metu Lietuvos garbei iškelti lietuvišką trispalvę ir socialiniuose tinkluose paskelbė ieškanti jos pasiskolinti. Lietuvos ambasada Dubline, sužinojusi apie šią iniciatyvą, padovanojo lietuvišką trispalvę Airijos mokyklai ir pasiūlė visokeriopą pagalbą Karmėlavos darželiui įgyvendinant šį tarptautinį projektą. Kai nuvyksime į Airiją, būtinai apsilankysime Lietuvos ambasadoje ir padėkosime už šią gražią iniciatyvą.
 
Karmėlavos darželio bendruomenė, laukdama svečių, taip pat netinginiavo. Suorganizavome edukacinį projektą „Europos šalių kalbos“, kuriame pabandėme realizuoti ankstyvojo kalbų ugdymo siekius ir mums tai pavyko. Kiekviena darželio grupė kuriam laikui virto maža projekto partnerių šalies salele ir pasipuošė pasirinktoms šalims būdingais simboliais, klausėsi muzikos, pasakų ir mokėsi pasisveikinti šios šalies kalba. Pavyko puikiai – vaikams dažnai sekėsi netgi geriau nei auklėtojoms. Dvimečiai „portugalai“ net praėjus porai mėnesių po projekto sveikinasi ir atsisveikina lietuvių ir portugalų kalbomis. Šis edukacinis projektas dar kartą įrodo, kad vaikai ypač lengvai mokosi kalbų ir būtina kuo anksčiau pradėti jų mokytis žaidžiant, vaidinant – vaikui natūraliais būdais.
 
Seminaro metu aštuonių šalių mokytojai ne tik mokėsi, tobulino savo profesinius gebėjimus, bet ir susipažino su lietuvos kultūra, gyvenimu. Visi seminaro dalyviai į Lietuvą atvyko pirmą kartą. Daugelis iš jų turėjo stereotipus apie Lietuvą, kaip apie gūdžią postsovietinę šalį, kurioje nieko nėra įdomaus. Šie stereotipai buvo sulaužyti jau pirmosiomis dienomis. Mokytojai pripažino, kad Lietuva turi turtingą kultūrą, o lietuviai ne tik kalba užsienio kalbomis, bet ir yra nepaprastai vaišingi ir svetingi žmonės.
 
Svečiai aplankė Trakus, kur kepė duoną, susipažino su karaimų tradicijomis. Bene didžiausią įspūdį paliko užšalęs Galvės ežeras. Visi svečiai pirmą kartą savo gyvenime užlipo ant ledo ir tai jiems buvo tikras iššūkis. Seminaro dalyviai aplankė Kernavę – pirmąją Lietuvos sostinę, patyrė tradicinės pirties malonumus Rumšiškėse ir netgi maudėsi eketėje.
 
 
Paskutinę seminaro dieną svečiai turėjo suorganizuoti edukacines veiklas su vaikais. Kiekvienos šalies pedagogai pasiskirstė į grupes, kuriose su vietos pedagogėmis organizavo ugdomąsias veiklas tradicinės kultūros tema. Turkės auklėtojos su vaikais vaidino šešėlių teatrą, auklėtojas iš Portugalijos Paulo vaikams atvežė smėlio su kriauklėmis iš Atlanto vandenyno – vaikais turėjo jas susirasti ir suverti vėrinius. Prancūzės pedagogės Christelle ir Pauline surengė vaikams tradicinę šventę su pyragais ir karūnomis. Mokytojas iš Reunion salos vaikams atvežė tradicinių prieskonių – vaikai uostė, mokėsi atpažinti kvapus. Italų mokytojai Angela ir Fabrizio žaidė su vaikais itališkus liaudies žaidimus ir ieškojo panašių lietuviškų žaidimų. Veiklos labai patiko tiek vaikams, tiek Lietuvos ir užsienio šalių pedagogams.
 
Ši seminaro dalis yra didžiulis iššūkis pedagogams, nes organizuoti veiklas kitos šalies, kitos kultūros, kita kalba kalbantiems vaikams reikalauja itin aukštų profesinių ir asmeninių kompetencijų. Šioje vietoje mums itin praverčia graudus bendradarbiavimas su Karmėlavos Balio Buračo gimnazija, kurios mokiniai visuomet padeda darželio pedagogams ir vaikams komunikuoti su užsienio partneriais. Be to mokykla mielai paskolina trūkstamos biuro įrangos seminarams organizuoti – gražios kaimynystės pavyzdys.
 
Bendruomenės vakare Karmėlavos lopšelio-darželio „Žilvitis“ direktorė Audronė Milbutienė teigė, tokie projektai yra itin naudingi vaikams ir visai bendruomenei. Užsienio šalių pedagogai seminarą įvertino aukščiausiais balais. O mes džiaugiamės, kad ir vėl sėkmingai pristatėme Lietuvą ir jos kultūrą.