Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Ikimokyklinukai „matavosi“ profesijas
 

Ikimokyklinukai „matavosi“ profesijas

2016-06-08
Ikimokyklinukai „matavosi“ profesijas
Virginija ŽENKUVIENĖ
Šiaulių lopšelis-darželis „Trys nykštukai“
Šiaulių lopšelio-darželio „Trys nykštukai“ grupėje „Spindulėliai“ kartu su kolege Agne Michalenkovaite visą pusmetį vykdėme projektą „Mano svajonių profesija“. Su vaikais diskutavome apie tėvų darbovietes, profesijas, domėjomės darželyje ir artimiausioje aplinkoje dirbančių žmonių specialybėmis.
Projekto veiklų metu mažieji svarstė, kuo norėtų dirbti užaugę, apibūdino pagrindinius reikalavimus, kurie, jų manymu, būtini policininkui, gaisrininkui, mašinistui, lakūnui, statybininkui, siuvėjui, mokytojui. Ugdytiniai buvo skatinami daug kalbėti, drąsiai išsakyti savo nuomonę, paaiškinti, kodėl norėtų rinktis vienokią ar kitokią profesiją ir kaip galėtų to siekti. Vaikai kūrė darbelius, piešė, profesijų savitumą atskleidė kūrybiniuose žaidimuose, dalyvavo stebėjimuose, susitikimuose, išvykose.
 
Vienas svarbiausių šio projekto aspektų buvo įstaigos bendruomenės, o ypač ugdytinių tėvų, įtraukimas į veiklas. Tėvai, įstaigos darbuotojai pasakojo vaikams apie savo profesijas. Pokalbiai vyko tiek namuose, tiek grupėje. Vaikams buvo įdomu klausytis sveikatos centro specialistės Astos ir įstaigos bendrosios praktikos slaugytojos Rimos pasakojimų apie jų darbą. Smagių emocijų ir naujos patirties vaikams teikė filmukai, dainelės, kompiuteriniai žaidimai apie dantukus, švarias rankeles, vitaminus, gydytojo darbą. Pasivaikščiojimų metu apsilankėme šalia esančiose bibliotekoje, vaistinėje, mokykloje, batų taisykloje, kirpykloje, kur susipažinome su ten dirbančiais žmonėmis. Susidomėję vykdomu projektu tėveliai ėmė kviesti apsilankyti jų darbovietėse.
 
Projekto metu apsilankėme tėvelių darbovietėse. Išvykos vaikams paliko ne tik gausybę įspūdžių, bet ir suteikė naujos patirties.
 
Pirmoji išvyka buvo į Šiaulių geležinkelio muziejų, kur vaikai pamatė traukinių kelius, susipažino su muziejuje eksponuojamais traukiniais iš vidaus, išsiaiškino, kaip jie važiuoja, juos piešė. Muziejaus darbuotoja maloniai atsakė į vaikų klausimus, o ugdytinės mama, dirbanti „Lietuvos geležinkeliuose“, aprodė traukinių stotį ir muziejaus eksponatus.
 
Antroji išvyka – į pagalves ir čiužinius gaminančią bendrovę, kurioje dirbanti ugdytinės mama vaikams parodė, kokį ilgą kelią nukeliauja pagalvės ir čiužiniai, kol atsiduria mūsų namuose. Vaikai pamatė kaip kemšamos, siuvamos ir pakuojamos pagalvės, kaip siuvami čiužinių užvalkalai, susipažino su darbuotojais, pamatė įrenginius, kurie padeda žmonėms atlikti sunkius fizinius darbus.
 
Trečioji, ir ko gero įspūdingiausia, išvyka buvo į Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazę, esančią Šiauliuose. Ugdytinio tėtis pakvietė susipažinti su kariniais lėktuvais. Vaikai pamatė naikintuvus, katapultacijos kėdes, sraigtasparnius, pakilimo takus ir sužinojo apie „skraidantį sakalą“,  kuris nubaido aplink besibūriuojančius paukščius, pamatė, kokiu lėktuvu skraidinama prezidentė, apžiūrėjo lėktuvus ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus.