Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Bendruomenės talka – kūrybingumo, fantazijos, žinių realizavimo dirbtuvės
 

Bendruomenės talka – kūrybingumo, fantazijos, žinių realizavimo dirbtuvės

2016-05-03
Susijusios temos: Šeima
Bendruomenės talka – kūrybingumo, fantazijos, žinių realizavimo dirbtuvės
Vida DRĄSUTĖ, ugdytinių Domo ir Gusto mama
Kauno Valdorfo darželis „Šaltinėlis“
Balandis jau nuo seno tapęs švaros mėnesiu. Nutirpus sniegui ateina laikas pasiraitoti rankoves ir sutvarkyti aplinką. Paskutinįjį balandžio šeštadienį Kauno Valdorfo darželyje „Šaltinėlis“ vyko pavasarinė bendruomenės talka.
Kauno Valdorfo darželis „Šaltinėlis“ nuo 2015 metų dalyvauja Lietuvos ekologinio jaunimo švietimo projekte „Ekokarta „Žaliapėdžiai“, kuriame įvairios Lietuvos ugdymo įstaigos įsitraukia į sodininkavimo judėjimą – kuria, prižiūri, puoselėja vieno kvadratinio metro sodelius. Šių metų tema – lietuviškas sodas, tad kartu su vaikais sodinsime Lietuvoje augančias gėles, daržoves ir kt. Tam dirvą parengėme visi kartu talkos metu, atnaujinome daržus – iš šiaudinių jie tapo mediniais.
 
Senas, pradėjusias tręšti medines laipynes keitėme naujomis, o senąsias panaudojome laužui, ant kurio vėliau virėme košę. Seną smėlį iš smėliadėžių ir atlikusias medines lentas panaudojome takeliams sukurti, o senus kelmelius pakeitėme naujais. Purenome žemę, atnaujinome augaliją, gražinome aplinką. Dirbo ne tik suaugusieji, bet jiems džiaugsmingai talkino ir vaikai. Talka – puiki proga aplinkos pažinimui, tyrinėjimams, mokymuisi vieniems iš kitų, pamėgdžiojimui, kūrybingumui, fiziniam aktyvumui.
Suaugusieji – pavyzdys vaikams
 
Darbas žmogui yra labai svarbi, prasminga veikla, o mažiesiems tai – pagarbos, sąžiningumo, kantrybės, organizuotumo ugdymas. Darbo svarba labai gražiai išreikšta Kristijono Donelaičio poemoje „Metai“, kur darbas – visų gėrybių šaltinis ir žmogaus vertės matas. Tad jei vaikui bus rodomas teisingas pavyzdys nuo vaikystės, jis nebijos darbo.  
 
Svarbu, kad vaikas žaismingai darbuodamasis justų laisvę, o darbas asocijuotųsi ne su prievarta, tačiau būtų patraukli, prasminga, kantrybę ugdanti ir rezultatą duodanti veikla. Ne mažiau svarbu, kad vaikas pats imtųsi iniciatyvos. Nuo suaugusiųjų fantazijos priklauso, kaip vaiką sudominti, paskatinti jo pastangas, ugdyti ir stiprinti pasitikėjimą savo jėgomis ir, be abejo, rodyti teigiamą pavyzdį, kuriuo vaikas sektų. Nepamirškime, kad pamatą tolesniam gyvenimui statome per pirmąjį septynmetį.
 
Vaikų krykštavimui susiliejus su gamtos garsais ir darbuotis darėsi vis smagiau. Talkoje visi darbavomės drauge: kartu ruošėme duobę naujam medeliui ar krūmeliui pasodinti, kartu sodinome gėles, braškes, vaistažoles, prieskonines žoleles. Mergaitės laistė augalus, kad jiems nepritrūktų vandens ir jie gerai adaptuotųsi naujoje vietoje. Kartu karučiuose vežėme žemes, smėlį, o grįždami pavežėdavome vaikus, taip suteikdami jiems daug džiaugsmo. Kartu akmenėliais puošėme lysveles, takelius.
 
Kaip, suaugusieji, elgiamės, taip elgiasi ir vaikai. Todėl dalyvaudami talkoje kartu su savo atžalomis, ne tik kūrėme ir tobulinome darželio aplinką, bet ir rodėme jiems teigiamą pavyzdį. Kai vaikas mato, kad suaugusieji ir kiti vaikai daro taip, kaip daro jis, jam atsiranda stimulas daryti gerus ir prasmingus darbus. Rūpinimasis gamta, augalais, savo darželio aplinka skatina vaikus rūpintis ir kitais, ugdo atsakomybę, kantrybę, skatina kūrybingumą, smalsumą. Kasdien būdami lauke vaikai stebi, kaip jų pasodinti augalai keičiasi, auga, gražėja, skleidžiasi, brandina vaisius. Kartu su šiais augalais auga ir mūsų vaikai.
Mažųjų mintys
 
Talkoje, darbuodamiesi kartu su vaikais, daug bendravome su jais, pasakojome, ką darome, atsakinėjome į nesibaigiančius „kodėl?“, „kas čia?“, „o kas dabar bus?“, „o kam to reikia?“, kartais klausimus peradresuodami jiems. Vaikų atsakymai kur kas originalesni, o atsakymų ieškojimas lavina jų fantaziją, kūrybiškumą. Vaikai tiesiog tryško entuziazmu, smalsiai tarsi mokslininkai tyrinėjo aplinką, tuoj ir suaugusiesiems išaiškindami visas tiesas.
 
„Teta, ar žinai kuo skiriasi baltas ir rudas kirminas?“ – klausia Rimgailė.  
„Gal spalva?“ – atsakau klausimu į klausimą, tikėdamasi  sužinoti tikrąją tiesą.
„Neeee... čia yra gerasis ir blogasis kirminas,“ – įsitikinusi atsako ji.
„Tai baltasis yra tas gerasis?“ – toliau domiuosi.
„Neatspėjai. Baltas yra blogas, nes jis graužia medžius, o rudas yra geras, nes negraužia medžių, įdomiai raitosi ir purena žemę,“ – atsako Rimgailė ir nelieka abejonių, kad šie kirminai tarpusavyje tikrai skirtingi ne tik spalva, bet ir savo charakteriu bei poveikiu gamtai.
 
Adomas žaisdamas prie rąsto pasakoja apie vorus: „Vorai daro voratinklius ir paskui jais apvynioja žmogų ir dar reikia atsargiai, nes jie gali įkąsti“. Pamatęs prieš save medinio vilko skulptūrą tuoj prisimena istoriją ir apie vilkus: „Vilkai gyvena miške ir jie moka nupūsti iš šiaudų ir iš lentų namelį. Ir dar galiu pasakyti apie gyvates, – toliau dalijasi žiniomis. – Jų reikia saugotis, nes jos piktos ir gali įgelti.“ O paklaustas, ką dar norėtų pasakyti, ilgai nesvarstęs sako: „Mano mama mane labai myli, ir brolį myli, ir aš visus myliu.“ Tokiu gražiu pamąstymu baigiasi mūsų interviu.
Vaikų vaizduotė laisva ir beribė. Stebiu, kaip iš smėlio saujos mergaitės kuria pasakiškus receptus, o mažus akmenėlius paverčia gardžiausiais prieskoniais. Priėjusi klausiu, ką jos gamina. „Mes čia gaminam troškinius ir sriubas, ir dar kukuliukus, picas gaminam dar, jei norit,“ – atsako visos vienu balsu. Pasiteirauju kukuliukų recepto, nes jie atrodo itin patraukliai ir gardžiai. „Paimam molio, suminkome, apvyniojame akmenukuose, ir tada gaunasi tokie kukuliukai, ir dar apibarstom žolelėm, kad būtų skaniau,“ – receptą atskleidžia viena iš virtuvės šefių.
 
Pastebėjusi šalia stovintį kibirėlį, pilną smėlio su įsmeigtais trimis pagaliukais, pasiteirauju, koks čia patiekalas. „Čia tortas su žvakutėm,“ – išgirstu ir skubu klausti, kieno gimtadienį švenčia, bet paaiškėja, kad čia galima užsisakyti tortą gimtadienio proga. „Kas tik nori gali švęsti ir ateiti pas mus užsisakyti tortą su žvakutėm, tik reikia pasakyti kiek metų, kad žinotume kiek žvakučių įdėti,“ – va tai tau, pilnas aptarnavimas su gera nuotaika.
 
Talkai einant į pabaigą, nosį sujudino malonūs kvapai. Taip... kažkur jau kuriamas laužas. Vaikai lyg bitutės susispietę aplink laužą veikia kažką įdomaus. Pasiteiravus vyrukai atsako: „kuriam laužą, virsim košę“. Neužilgo visi vaišinomės ant laužo virta makaronų koše.
 
Diena praėjo šauniai: visi judėjom, dirbom, bendravom, buvom kartu. Kasdien, atvedę vaikus į darželį ir pasiimdami iš jo, galėsime grožėtis darželio aplinka, o mažieji darbininkai kartu su auklėtojomis puoselės augalus ir surinks jų duodamą derlių.
 
Daugiau talkos akimirkų ČIA.
Nuotraukos Vidos Drąsutės