Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų straipsniai Atraskite gamtos pasaulį: 5 patarimai visai šeimai
 

Atraskite gamtos pasaulį: 5 patarimai visai šeimai

2016-07-18
Susijusios temos: Šeima
Atraskite gamtos pasaulį: 5 patarimai visai šeimai
Milda JANKAUSKIENĖ
Gamtos darželis „Po smilgom“
Vasara – puikus metas praturtinti savo laisvalaikį gamta, pasimėgaujant nakvyne po atviru dangumi, išbandant baidares, dviračius, nardymą ir pan. Tai metas, kada galima daugiau dėmesio skirti mus supančiai aplinkai, pažinti paslaptingą gamtos pasaulį. Puiku, kuomet tėvai savo vaikus vedasi į miesto parkuose esančias žaidimų aikšteles, tačiau apmaudu, jei buvimas lauke su vaikais tampa pareiga suaugusiesiems, juk žaidimų aikštelės nėra jiems pritaikytos. Ką daryti, kad buvimas lauke būtų įdomus ir naudingas visai šeimai?
  1. Pradėkite nuo savęs. Nereikia drastiškų pokyčių: apsirenkite tinkamais rūbais ir išeikite vieni pasivaikščioti po žaliąsias erdves. Svarbu, kad galėtumėte susikaupti ir sutelkti dėmesį į jus supančią aplinką, į pojūčius. Tik paskui veskitės vaikus – taip galėsite dalytis mintimis ir bendrumo jausmu, kuris atsiranda būnant čia ir dabar. 
  2. Geriausia su vaikais į nuotykius leistis nuo mažumės, nelaukiant, kol jie užaugs. Tai nėra lengva ir reikalauja pasiruošimo, tačiau vėliau negalėsite atsidžiaugti rezultatais. Internete šeimos, keliaujančios su mažais vaikais, dalijasi informacija, patarimais ir netgi sąrašais daiktų, kuriuos jums reikėtų pasiimti su savimi leidžiantis į kelių valandų ar dienų žygį. Nebūtina išradinėti dviračio – tai, kas išbandyta, tikrai pravers pradedantiesiems.
  3. Neatsiribokite nuo technologijų. Yra programėlių, kuriomis naudodamiesi sutelksite didesnį dėmesį į aplinką, o ne į ekraną. Vyresniems vaikams tikrai patiks žaidimas „Geolobiai“, kur reikia ieškoti koordinatėmis žemėlapyje (telefono programėlėje) pažymėto lobio.
    Taip pat rekomenduojame programėlę „Po Smilgom“, kurioje rasite gamtos įkvėptus žaidimus, sukurtus įvairaus amžiaus vaikams, bet puikiai tinkančius ir suaugusiems. Turėdami tokią programėlę niekada nepritrūksite idėjų, kaip paįvairinti savo laisvalaikį!Matydami tėvus, nuoširdžiai įsitraukusius į veiklą, mažieji būtinai ateis ir paklaus: „O ką čia darai?“ Į klausimą atsakykite klausimu, nebijokite užduoti atvirų klausimų ir taip skatinti vaikų mąstymą, vaizduotę. Venkite tiesių atsakymų, nes vaikams reikia įkvėpimo.Fotografija – taip pat puikus būdas stebėti mus supančią gamtą. Vaikams patinka fiksuoti akimirkas ir paskui jas peržiūrėti vėl ir vėl. Taip jie prisimena tai, kur buvo ir ką veikė, ką matė ir girdėjo. Galite sugalvoti temines išvykas: pvz., nufotografuoti patį kreiviausią medį, patį balčiausią akmenį, atspindžius ežere ir t.t. Bendra veikla suartina ir skatina bendravimą.
  4. Pradėkite nuo pažintinių takų bei parkų ir palengva pereikite prie laukinės gamtos. Kiekvienais metais Lietuvoje atsiranda naujų pažintinių takų, rekreacinių erdvių, kurios priartina miesto žmones prie laukinės gamtos. Lietuvoje nereikia važiuoti šimtus kilometrų, kad įžengtum į natūralų mišką ir pasimėgautum pažintiniais takais ir takeliais, vietomis, kur gyvena ir auga retos gyvūnų, paukščių, augalų rūšys, galėtum uogauti ar grybauti. Neries regioniniame parke vyksta įvairūs užsiėmimai ir žygiai, gamtos gelbėjimo akcijos. Pavasarį gelbėjome lietuviškas orchidėjas, pelkėje kirtome medžius. Dabar joms žydint vaikai didžiuodamiesi prisimena gelbėjimo darbus – tai įspūdis visam gyvenimui!
  5. Kalbėkitės ir planuokite išvykas kartu. Išvykoms ruoškitės drauge. Pasidalinkite lūkesčiais, turėkite planą, bet visada būkite pasiruošę jį pakeisti. Leiskite vaikui kuo daugiau vadovauti žygiui. Jo tempas ne visada bus greitas, bet įgyjamos žinios ir patirtis pasiliks ilgam. Jeigu jūsų vaikas, išėjęs į lauką, pats randa kuo užsiimti ir nesidomi jūsų siūlomais žaidimais – puiku! Vadinasi, pusė kelio jau nueita ir telieka šį susidomėjimą palaikyti. 
Gamoje elkitės atsakingai, nešiukšlinkite. Ji – pati puikiausia žaidimų aikštelė. Tai vieta, kur galime atrasti vidinę ramybę ir pajusti nuostabą. Besikeičiantys metų laikai suteikia galimybę įsijausti į mus supančią aplinką – pasaulį , suvokiamą visais pojūčiais. Ar mes galime mylėti ir saugoti tai, su kuo neturime jokio ryšio? Ar mes galime būti kūrybingi ir smalsūs, jeigu viskas bus iš anksto už mus nuspręsta ir paruošta? Ar būsime ištroškę žinių, jeigu bus vertinamas tik rezultatas? Į šiuos klausimus atsakykite patys.
 
Buvimo lauke nauda tiek vaikams, tiek suaugusiesiems yra neginčytina. Tyrimų gausa stebina, jų rezultatai džiugina. Žurnalistas Ričardas Louvas (Richard Louv) savo naujausioje knygoje „Vitamin N“ (N – „nature“ t.y. „gamta“) teigia, kad „ateitis priklausys tiems individams, šeimoms, verslui, politiniams lyderiams, kurie puoselės gilesnį ryšį su gamta ir suvokimą apie jos galimybes. Tiems, kurie sugebės balansuoti tarp virtualaus ir natūralaus pasaulio, nes kuo labiau esam priklausomi nuo technologijų, tuo daugiau gamtos mums reikia“.
 
2015 m. JAV prezidentas Barackas Obama paskelbė iniciatyvą „Kiekvienas vaikas parke“ („Every Kid In a Park“)[1], kuria suteikė nemokamą priėjimą prie nacionalinių parkų visiems šalies ketvirtokams ir jų šeimoms. 2016 liepos 14 d. buvo paskelbti rezultatai Didžiosios Britanijos vyriausybės inicijuoto ir keturis metus trukusio projekto[2], kuris sudarė sąlygas 40 000 pietvakarių Anglijos mokinių mokytis lauke – „nesvarbu, ar tai matematikos pamoka parke ar dramos pamoka mokyklos teritorijoje“. Įspūdingi šio projekto rezultatai dar kartą įrodo, kad gamta daro didžiulę įtaką vaiko intelektualiniam, socialiniam, emociniam, dvasiniam ir fiziniam vystymuisi.