Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
 

Rudeninės gamtos tyrinėjimas taikant STEAM ikimokyklinio ugdymo įstaigoje

2022-10-04
Rudeninės gamtos tyrinėjimas taikant STEAM ikimokyklinio ugdymo įstaigoje

Rudeninės gamtos tyrinėjimas taikant STEAM ikimokyklinio ugdymo įstaigoje

Sparčiai keičiantis visuomenei bei technologijoms kinta ir požiūris į vaiką, jo ugdymą bei ugdymąsi ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Šiandien vaikai, jų poreikiai ir patirtis yra kitokie, negusuaugusiųjų vaikystėje. Be to, visi vaikai yra skirtingi: vieni auga mieste, kiti kaime, vienų šeimojekalbama viena, kitų – keliomis kalbomis, vieni auga gerovės, kiti nepritekliaus sąlygomis. Nėra dviejų tokių pačių, vienodai veiklose dalyvaujančių ir patirtį kaupiančių vaikų. (Ikimokyklinio ugdymo metodinės rekomendacijos, 2015). Šiuolaikiniai vaikai vadinami įvairiai – „interneto amžiaus“, Z kartos, skaitmeninių technologijų
vaikais ir kt. Jie auga su kompiuteriais, internetu, interaktyviomis lentomis, mobiliaisiais telefonais,fotoaparatais, skaitmeninėmis knygomis bei žaislais. Tam, kad vaikai geriau pažintų juos supančią aplinką, svarbu organizuoti veiklas, kurios skatintų vaikus kurti, tyrinėti, eksperimentuoti, bandyti, bendrauti ir bendradarbiauti. Tam puikiai tinka STEAM (mokslas, technologijos, inžinerija, menai, matematika) veiklos. Eksperimentų, bandymų veiklos skatina vaikus mąstyti, samprotauti, spręsti probleminius klausimus.

Ugdymo procese vis dažniau yra taikomas STEAM, todėl pasitelkiant STEAM galima tyrinėti ir rudenėjančią gamtą. Kauno lopšelio-darželio ,,Aušrinė“ ,,Žiedelių“ grupės ugdytiniai (3-4m.), drauge su mokytoja Dalia Linkevičiene tyrinėjo juos supančią rudeninę aplinką. Veiklų metu vaikai atliko bandymus „Kuris medžio lapas nukris pirmas?“, „Skęsta ar plūduriuoja?“, lankėsi ,,Santarvės“ parke, svėrė įvairias daržoves ir vaisius, meninės veiklos metu mėgino išgauti medžių lapų antspaudus.

Veikla „Kuris medžio lapas nukris pirmas?“. Šios veiklos metu svarstė, kuris medžio lapas, didelis ar mažas, nusileis pirmas ant žemės. Sužinojo, jog sunkesnis daiktas ant žemės nukrinta greičiau nei mažas.

Bandymas „Skęsta ar plūduriuoja?“. Šio bandymo metu vaikai į vandenį dėjo įvairias rudens gėrybes ir stebėjo ar jos nuskęs, ar liks plūduriuoti vandens paviršiuje. Vaikai sužinojo, jog plūduriuoja tie daiktai, kurie yra tuščiaviduriai ar turi oro savo viduje.

,,Santarvės" parke vaikai stebėjo rudenėjančią gamtą, įtvirtino medžių pavadinimus, žiūrėjo kaip rudenį keičiasi medžių lapų spalvos. Pagal pateiktą užduotėlę, vaikai turėjo surasti įvairių spalvų medžių lapų, giliukų, bei kaštonų. Taip pat vaikai apsikabinimais matavo medžių kamienus ir taip svarstė ar tie medžiai stori, ar ploni. Vaikai nustebo, jog vienam gluosniui apkabinti prireikė net šešių vaikų.

Prie vaisių ir daržovių tyrinėjimo prisidėjo vaikų tėveliai, bei darželio virtuvės darbuotojos. Tėveliai į grupę nešė įvairias daržo, bei sodo gėrybes ir svarstykles. Vaikai visas gėrybes svėrė bei svarstė kas sunkesnis, o kas lengvesnis, daržoves ir vaisius skaičiavo. O tam, kad sužinotume, kas yra sunkesnis moliūgas ar jį atnešęs vaikas, paprašėme darželio virtuvės darbuotojų pagalbos. Sandėlyje svėrėme tiek moliūgą, tiek jį atnešusį vaiką.

Meninės veiklos metu vaikai mėgino išgauti medžių lapų antspaudus. Darželio kieme ieškojo pačių gražiausių lapų, juos parnešę į grupę dažė guašu ir spaudė ant popieriaus lapo. Vaikai stebėjo, kokie gražūs išryškėja medžio lapo kontūrai.