Emokykla.lt
Vartotojų straipsniai Mankštos virusas siautė Rokiškio lopšelyje-darželyje „Pumpurėlis“
 

Mankštos virusas siautė Rokiškio lopšelyje-darželyje „Pumpurėlis“

2017-02-17
Susijusios temos: Vaiko sveikata Ugdymo įstaigos
 Mankštos virusas siautė Rokiškio lopšelyje-darželyje „Pumpurėlis“
Jolanta BLAŽIENĖ
Rokiškio lopšelis-darželis „Pumpurėlis“
„Judėk linksmai – gyvenk sveikai!“ – su tokiu šūkiu vyko savaitės trukmės projektas „Pumpurėlių mankštiada“ Rokiškio lopšelyje-darželyje „Pumpurėlis“. Kasdieną – nauji žaidimai, nauji iššūkiai, naujos rungtys ir vis stipresnis tikėjimas, kad vaikams mankšta asocijuosis su džiugiomis akimirkomis.
Kartu su kolegėmis Vaiva Dage ir Neringa Mikšėniene sumanėme prisijungti prie projekto „Sveikatiada“ mankštų maratono. Kodėl? Juk man pačiai mankšta priminė atgrasią sovietų laikų rytinę mankštą... Mes, pedagogai, pastebime, kad nors vaikai iš prigimties mėgsta bėgioti, laipioti, judėti, bet atsiranda atsisakančiųjų eiti į lauką, į sporto salę. Išmanusis amžius, nūdienos aplinka, daiktai, žaislai net pačius mažiausius vilioja pasinerti į virtualų pasaulį. Juk ten taip įdomu, taip smagu! Argi mankštos gali būti įdomios ir smagios? Ar gali jos taip įtraukti? Pasirodo gali. O suaugusiųjų pavyzdys vaikus užkrečia kaip virusas. 
 
Ruošdamosis „Pumpurėlių mankštiadai“ visos trys sutarėme, kad seminaro metu matyta „Zuikio mankšta“ puikiai tiks mūsų sumanymui. Juk jei pačioms buvo smagu, kodėl gi turėtų nepatikti vaikams? Patiko! Kuomet trys suaugusiosios striksi grupėje, derina žingsnius, mostus, vaikai, nutraukę žaidimus, atidžiai stebi, vieni bando kopijuoti judesius, kiti šypsosi ar prunkščia į delniukus. Kartojant mankštą, jau net droviausieji bando mėgdžioti, o drąsesnieji prisijungia ir dar taikliai nurodo, kuri klystame.
 
Ikimokyklinio amžiaus vaikams muzikinė mankšta – tai pats smagiausias organizuotas judėjimas. Dainos žodžiai, muzikos ritmas sutelkia dėmesį ir išlaisvina energiją. Į savaitės projektą įtraukėme dešimt skirtingo intensyvumo muzikinių mankštų: pradedant ramiomis „Pasisveikinimas su draugais“ ir Tai-či filosofija dvelkiančia „Arbūzo padalijimas“, pratęsiant smagiosiomis „Stovi namelis“, „Kūno dalys“, „Traukinukas“, „Mano batai“,  „Piratų mankšta“, muzikaliąja „Draugų orkestras“, „Zuikių mankšta“, baigiant judria penkiolikos gyvūnų imitacija, po kurios per nugarą nuriedėjo ne vienas prakaito lašas. Kaitaliojome priemones, pratimų intensyvumą, stengėmės, kad vaikai nepavargtų, o gautų kuo daugiau teigiamų emocijų, įtraukėme terapines pasakas, kurios leido vaikams nusiraminti ir „įjungti“ vaizduotę. 
 
Aišku, koks sportas, jei negalima parungtyniauti. Grupių „Boružiukai“ ir „Pelėdžiukai“ vaikai varžėsi, kas pirmas pagaus greitąjį kamuoliuką, pervers skarytę per tūtelę, kuri komanda atneš daugiausiai juostelių su skalbinių segtukais, kas pririnks pilnesnį indą laikraščio skiaučių kojomis, kas pereis gumos voratinklį koridoriuje taip, kad nesuskambėtų ant jo kabantys varpeliai, kas įveiks kliūtis išsilaikydamas ant gimnastikos tiltelio, medinių ripkučių, kiliminių pėdučių tako ir panašiai. O kad po varžybų boružiukai su pelėdžiukais atsipalaiduotų ir liktų gerais draugais, pasiūlėme draugiškai pamasažuoti vienas kitam nugarytes ar savo kūną, klausant meškiuko Gumio dainos.
 
 
Prie mūsų trijulės „Pumpurėlių mankštiadoje“ prisijungė dvi savanorės su savo idėjomis: dietistė Sigita Kišūnienė pasiūlė gardžių ir sveikų prizų, o priešmokyklinio ugdymo pedagogė Janina Bukienė – pirštukų ir rankyčių pasakas.
 
Keturias dienas kasdien mankštinęsi, boružiukai ir pelėdžiukai taip sustiprėjo, kad penktą dieną kartu su savo mokytojomis virto „piratais“ ir „užgrobė“ kitų grupių vaikus. Neišsigąskite, piratai buvo geranoriški. Savo „belaisvius“ jie išmokė visokiausių žaidimų, mankštų, masažų, pasakų ir draugiškai su visais pasidalino lobį – dvi didžiausias  dėžes su obuoliais ir kriaušėmis.
 
 
Štai tokios gali būti mankštos. Trumpi žaidimai, estafetės, kuriose nėra pralaiminčių, smagios užduotys pėdutėms, pasakos ir šelmiški pratimai pirštukams, linksma muzika, netikėtos staigmenos – visa tai net skamba šauniai. O dar masažas! Visi jį išbandę gali pasakyti, kad masažas – tikrai nuostabi procedūra. Draugų masažas yra dvigubai smagesnis, nes tuo pačiu metu ir pats patiri, ir suteiki draugui masažo malonumą. Tiesiog kaip dvigubą zuikį pagauti...
 
Mes, trys pedagogės, – Jolanta, Neringa ir Vaiva – esame labai dėkingos RIUKKPA seminarams ir ypač Šiaulių kolegėms už „Zuikio mankštą“, kuri įžiebė tokią sportišką kibirkštį, kad ji virto projektu, kurio nesinori baigti, nes kyla vis naujų idėjų, ir rūpi pasidalinti tuo, kas taip puikiai pavyko. Žinoma, per savaitę nei sau, nei vaikams neišbūrėme geležinės sveikatos, net stiprių pamatų sveikai gyvensenai nepastatėme, bet, kaip sakoma, gera pradžia – pusė darbo. Teigiamomis emocijomis gausiai palietas „teisingas grūdas“ turi didesnę galimybę prigyti ir duoti puikų derlių.

Praktiškai išbandėme pakankamai daug mankštos rūšių, tad iš didelės gausos kiekvieną dieną galima bus atsirinkti, ką norėsime daryti, kas bus malonu ir tinkama būtent šiandien.