Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų naujienos Vaikai išssiaiškino, kad vėjas ne tik kuria šukuosenas, bet ir sukelia viesulus
 

Vaikai išssiaiškino, kad vėjas ne tik kuria šukuosenas, bet ir sukelia viesulus

2019-06-06
Susijusios temos: Kūrybingumas
Vaikai išssiaiškino, kad vėjas ne tik kuria šukuosenas, bet ir sukelia viesulus
Jurga RIAUBYTĖ
Vilniaus lopšelis-darželis „Ozas“
 
Šį pavasarį Vilniaus lopšelis-darželis „Ozas“ pakvietė vaikus susipažinti su gamtos reiškiniu vėju ir dalyvauti meniniame-pažintiniame projekte „Vėjo darbai“. Vaikai piešė ir užrašė savo įspūdžius apie vėją ir atsiuntė mums.
 
Enciklopedijoje rašoma, kad „vėjas – greitai judantis oro srautas, klasifikuojamas pagal stiprumą, kryptį ir trukmę“. Apibrėžimas skamba nuobodokai, bet, plačiau susipažinę su šiuo gamtos reiškiniu, kartu su vaikais atradome labai daug smagių darbų, kuriuos vėjas nudirba.
 
Vėjo darbai gali būti linksmi, pramoginiai – suvelti plaukus, išnešioti lapus, pakelti į orą aitvarą; gali būti padedantys žmogui – pakelti bures ir padėti laivams plaukti, sukti malūno sparnus ir padėti girnoms malti miltus. Vėjas gali būti naudingas – vėjo jėgainėse vėjo energija paverčiama elektros energija, taip pat vėjas išnešioja augalų sėklas. Vėjas gali pridaryti ir žalos – uraganai, audros jūrose ir pan.
 
Parodoje dalyvavo 372 vaikai iš 69 ugdymo Lietuvos ugdymo įstaigų, tarp jų 5 lituanistinės mokyklos iš Floridos, Berlyno, Liuksenburgo, Londono. 
Motiejus (5 m.) nupiešė vaiką vėjo suveltais plaukais: „Vėjas daro šukuosenas, dar jis nupučia žiedus įvairius ir pienes“.
Dovydas (6 m.) nupiešė augalus: „Jeigu nebūtų vėjo, augalai negalėtų visur augti, nes niekas nenešiotų sėklų“. „Vėjas pakelia jėgos aitvarus ir žmogus gali slidinėti jūroje, kai aš užaugsiu, pabandysiu taip slidinėti“, – toliau pasakojo Dovydas.
Faustas (7 m.) nupiešė vėjo jėgaines: „Vėjas gamina elektrą, atpučia lietaus debesis“.
 
Vaikai iš Floridos (JAV) lituanistinės mokyklos pasirinko nupiešti viesulą arba tornadą. Jų mokytoja Neringa laiške rašė, kad Floridoje labai dažnai siaučia tornadai, todėl mokyklose vyksta saugumo pratybos, mokytojai apmokomi kaip elgtis išgirdus pavojaus sireną. Vaikai kartu su mokytojais turi slėptis patalpose be langų, mokytojai negali rodyti panikos, reikia elgtis ramiai, nuraminti vaikus, tokiems atvejams mokytojai turi čiulpinukų, kad palaikytų pozityvią atmosferą.
Dalia (7 m.): „Vėjas gali pakelti bangas vandenyne ir taip sukelti uraganą“.
Elita (4 m.): „Vėjas gali pakelti į orą net didelį automobilį tornado metu“.
Vėjas (3 m.): „Vėjas nešioja debesis ir sukelia audras“.
 
Komisija sudaryta iš vaikų, lankančių priešmokyklinę grupę, atrinko dvylika laureatų, kuriems atiteko rėmėjų dovanėlės. Laureatų paroda buvo eksponuojama Žaislų muziejuje Vilniuje. Visi likę darbai eksponuojami dvejose erdvėse: Užupio Meno inkubatoriuje (Užupio g. 2A, Vilnius) ir Klaipėdoje esančiame prekybos centre BIG (Taikos pr. 139, Klaipėda). Piešinių eksponavimu Klaipėdoje pasirūpino Klaipėdos lopšelio-darželio „Traukinukas“ bendruomenė.