Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Vartotojų naujienos Lauko pedagogikos konferencija Lietuvoje
 

Lauko pedagogikos konferencija Lietuvoje

2016-07-11
Lauko pedagogikos konferencija Lietuvoje
Ieva TUMASONIENĖ
VšĮ „Lauko darželis“
 
Šių metų gegužės 25–29 dienomis Lietuvoje lauko pedagogikos specialistai iš Estijos, Norvegijos, Islandijos, Švedijos ir Austrijos dalyvavo penkių dienų seminarų cikle Pavilnių lauko darželyje ir dalijosi ugdymo lauke sėkmės istorijomis ir iššūkiais savo šalyse. 
 
Iniciatyviausi lauko pedagogikos atstovai iš Skandinavijos ir Baltijos šalių kuria Baltijos ir Šiaurės šalių nevyriausybinių organizacijų tinklą, orientuotą į  lauko pedagogikos idėjos vystymą ir gerosios patirties sklaidą tarptautiniu mastu ir remiamą Šiaurės šalių ministrų tarybos. Skandinavijoje lauko darželiai veikia jau daugiau kaip trisdešimtmetį, todėl vyriausybinės ir nevyriausybinės organizacijos, valdžios institucijos yra gerokai pažengę reglamentuojant lauko pedagogiką kaip formaliąją ikimokyklinio ugdymo proceso dalį.
 
Lietuvoje viešėję svečiai iš Švedijos yra pirmojo lauko darželio Švedijoje įkūrėjai, o šiuo metu yra lauko pedagogikos švietimo centro  bei pasaulinio neformaliojo pedagogų švietimo tinklo kūrėjai ir vadovai. Šis centras teikia paramą, informaciją ir metodinę medžiagą pedagogams, norintiems tobulintis ugdymo lauke srityje. „Esame sukaupę bene daugiausiai patirties, todėl negalime ja nesidalyti, juk esame atsakingi už švietimo sistemos tobulėjimą ir vaikų interesų grąžinimą į tradicines ugdymo įstaigas. Laukas yra ne tik puiki žaidimo aikštelė, bet ir puiki mokykla“, – teigia pirmojo Švedijos lauko darželio „I ur och skur“ ir lauko pedagogikos šveitimo tinklo įkūrėja Siw Linde.
 
Lauko pedagogika Islandijoje yra pripažinta ugdymo proceso dalis ir remiama vietos valdžios institucijų. Prieš keletą metų  Islandijoje Hafnarfjörður mieste kartu su valdžios institucijomis buvo sukurta specifinė mainų sistema, kurios principas yra tas, kad kartą savaitėje vaikai iš tradicinio darželio atvežami į arčiausiai esantį lauko darželį ir ten praleidžia dieną ar pusdienį. Tokia vietos valdžios remiama sistema suteikia prieigą prie sveikesnio gyvenimo būdo ir sveikesnės aplinkos kūrimo kiekvienam vaikui. Islandijoje taip jau veikia ir lauko mokyklos.
 
Tuo tarpu pirmasis Lietuvos lauko darželis buvo įsteigtas 2014 m. pavasarį, o Estijoje – 2014 m. rudenį. Estija intensyviai siekia vytis kaimynines šalis ir neatsilikti  vystant  lauko pedagogikos idėjas. Estai į Lietuvoje vykusią konferenciją delegavo pirmojo lauko darželio auklėtojus, tėvus, neformaliuoju pedagogų švietimu užsiimančios organizacijos VšĮ „Step by step“ švietimo atstovus. Estų vizitas į Lietuvą buvo labai naudingas, mat tiek prieš jį, tiek po jo, Lietuvos Pavilnių lauko darželio specialistai vyko į Estijos lauko darželį, kuriame vedė praktinius seminarus auklėtojams, tėvams ir visiems besidomintiems ugdymu lauke.
 
Tikimasi, kad ši tarptautinė konferencija ir Baltijos ir Šiaurės šalių nevyriausybinių organizacijų tinklo sukūrimas padės lauko pedagogikai vystytis tarptautiniu mastu Baltijos bei Šiaurės šalių regione.