Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Tyrinėju ir kuriu. Ankstyvasis STEAM ugdymas

Tyrinėju ir kuriu. Ankstyvasis STEAM ugdymas

2020-12-21
Susijusios temos: Kūrybingumas
Tyrinėju ir kuriu. Ankstyvasis STEAM ugdymas
Ritutė Milašienė
Pasvalio lopšelio-darželio „Liepaitė“ auklėtoja metodininkė
Aistė Tamošiūnienė
Vyr. logopedė
Leiskime vaikams kuo daugiau tyrinėti, išbandyti patiems. Juk tai taip smagu! Tegu kiekvienas mažasis tyrinėtojas užauga didžiu kūrėju! 
Mes, Pasvalio lopšelio-darželio „Liepaitė“ auklėtoja metodininkė Ritutė Milašienė ir vyr. logopedė Aistė Tamošiūnienė, kartu su „Pelėdžiukų“ grupės 2–3 metų vaikais 2019–2020 m. m. organizavome užsiėmimus „Tyrinėju ir kuriu. Ankstyvasis STEAM ugdymas“. Šių užsiėmimų tikslas – organizuoti kūrybinį darbą. Tyrinėjimų metu buvo lavinamas vaikų regimasis suvokimas, tikslinami ir tobulinami smulkieji (riešo, rankų, pirštų) judesiai, lavinama vaikų vaizduotė, kūrybingumas, dėmesingumas. Siekiama prakalbinti vaikus, skatinti juos aiškintis įvairias artimas aplinkai situacijas. Vaikai susidomėjo eksperimentais.
 
Spalio mėnesį vaikai susipažino su balta ir juoda spalvomis. Pūtė baltus šiaudelius, kurių galai apklijuoti balto tempiamo popieriaus juostelėmis (1 nuotr.), maišė košę iš krakmolo ir skutimosi putų (2 nuotr.), žaidė su baltais ir juodais kamuoliukais.(3 nuotr.), valgė baltą jogurtą (4 nuotr.), su baltu šiaudeliu pūtė piene burbulus (5 nuotr.), ieškojo grupėje baltų ir juodų daiktų (6 nuotr.), su pompa pūtė juodus ir baltus balionus, paskui jais žaidė ir sprogdino (7 nuotr.).
 
 
1–7 nuotraukos
 
Lapkritis buvo skirtas geltonos ir mėlynos spalvų pažinimui. Vaikai atliko eksperimentą, kurio metu į plastikinį butelį įpylė acto, į mėlyną balioną bėrė sodos. Balioną užmovė ant butelio kakliuko. Iš baliono į actą subyrėjusi soda pradėjo šnypšti, o balionas prisipūtė.(8 nuotr.).
Ugdytiniai dalyvavo net STEAM kūrybinėje laboratorijoje „Obuolys ir jo draugai“. Aptarė kaip atrodo obuolys su žievele ir be jos, valgė obuolius ir nusakė jų skonį, dažė obuolius geltonai ir mėlynai (su kiaušinių dažais, guašu). Iš nudažytų obuolių skiltelių dėliojo mandalą (9 nuotr.).
Žaidė spalvotais konstruktoriais – „statė“ geltoną saulę, mėlyną debesėlį.
Gruodį susipažino su raudona ir žalia spalvomis. Atliko eksperimentą „Spalvotos kirmėlytės“, naudojo darželyje suvalgytų jogurtų indelius, skutimosi putas, raudonus ir žalius dažus, keliuose jogurto indelių dugneliuose buvo padarytos skylutės. Ant apversto jogurto indelio pūtė putas, o ant jų lašino dažus. Uždėję indelį su skylutėmis ir paspaudę, matė kaip išlenda spalvotos „kirmėlytės“ (10 nuotr.).
Laukdami Kalėdų vaikai raudonais žaisliukais puošė žalią eglutę.(11 nuotr.)
Gamino net žaisliuką – „Krokodiliuką“! Žaisliukui pasigaminti reikėjo vienkartinės maisto dėžutės, maišelio, šiaudelio, voliukų, dažų ir spalvoto popieriaus. Žalios spalvos guašu (su voleliais) nusidažė dėžutes. Iš spalvoto popieriaus pasidarė krokodiliuko veiduką. Dėžutės nugarėlėje padarė skylutę šiaudeliui prakišti, o prie šiaudelio pritvirtino maišelį. Pučiant per šiaudelį, oras maišelį prisipučia ir atidaro dėžutę. Išleidus iš maišelio orą dėžutė vėl užsidaro (12 nuotr.).
 
 
8–12 nuotraukos
 
Sausis buvo skirtas geometrinei figūrai – skrituliui. Išbandė eksperimentą „kamuoliuko riedėjimas labirintu“. Ant ilgos medinės liniuotės prisagstė skalbinių segtukų – kamuoliukas riedėjo tarp segtukų tol, kol įkrito į dėžutę (13 nuotr.)
Kadangi žiemą sniegelio beveik nebuvo, tai visi nutarė patys jo pasigaminti iš krakmolo ir aliejaus. Vaikučiai pasigaminę lipnų sniegelį, formavo apvalius kamuoliukus ir lipdė senį besmegenį .(14 nuotr.)
Vasario mėnesį susipažinti su trikampio sąvoka padėjo muzikiniai trikampiai (15 nuotr.). Vaikai jais grojo, piešė trikampius pirštukais manų kruopose ant šviesos dėžutės (16 nuotr.). Ant kartono lapų klijavo namelius iš spalvotų kvadratų, plastikinių sproginėjančiais burbuliukais trikampių. Piešė dūmus, rūgstančius iš kamino. Pirštukais margino foną.(17 nuotr.), guašu pateptais pirštukais štampavo trikampio kontūrą (18 nuotr.), rūšiavo skirtingų formų ir spalvų figūras (19 nuotr.), apvedžiojo skirtingų geometrinių formų kontūrus (20 nuotr.).
 
13–20 nuotraukos
 
Kovo mėnesį, prasidėjus karantinui, mažieji tyrinėtojai, su tėvelių pagalba, tęsė veiklas namuose ir susipažino su keturkampiu. Pirmoji užduotis – keturkampio formos žaisliukų paieška namuose. Vaikai ieškojo keturkampio formos žaisliukų, dėjo juos į vieną vietą. Tėveliai nufotografavo ir nuotraukas atsiuntė pedagogėms (21 nuotr.).
Kita užduotis – vandens terapija, skambant muzikai. Reikėjo didesnio indo su vandeniu, popierinio laivelio (tėveliai lankstė, vaikučiai puošė) ir ramios muzikos. Žaidimas su vandeniu patiko visiems vaikams. Bet tai ir puiki mankšta pirštukams. Žaidė atsargiai, kad vanduo neištikštų iš indo, kad laivelis labai nesušlaptų, kad smagus žaidimas nevirstų triukšmu ir neužgožtų muzikos. O tai manome, vaikučiams buvo didžiulis iššūkis! (22 nuotr.)
Kitą kartą iš stalčiaus traukė plastiliną, modeliną ir pan., lipdė žuvytę ir „paleido“ ją į indą su vandeniu. Žaidė su ja ir bandė suprasti, kodėl tokia žuvytė neplaukia.(23 nuotr.).
O bandymui su spalvotu vandeniu reikėjo skaidraus indo su spalvotu vandeniu, stiklinės ir paveiksliukų. Po indu su spalvotu vandeniu, padėjo paveiksliukus, stiklinę įdėjo į indą. Stumdant ją po indą, per stiklinės dugnelį matė paveiksliukus. Tai puikus žaidimas piešinėlių paieškoms. Vaikai mokėsi sukaupti dėmesį, rado tokį pat piešinėlį, pakartojo jo pavadinimą (24 nuotr.).
Prieš Velykas vaikai eksperimentavo su tėčiais. Taip taip – su tėčiais! Šaunioji tėčio laboratorija (TheDadLab) siūlė įvairius eksperimentus su kiaušiniais.
Atliko ir kosminę užduotį – kūrė kosminius stiklainius. Buvo fantastiškai smagu nuo pradžios iki galo! Kosmoso kūrimo žingsniai: 1. Į stiklinę talpą pilame maistiniais dažais ar guašu spalvinto vandens. Beriame blizgučius ir su mediniu iešmeliu ar šaukštu tiek vatos, kad vanduo susigertų. 2. Dedame ant masės viršaus dar vatos ir užpilame ją kitos spalvos vandeniu, beriame kitos spalvos blizgučių ir „trombuojame“ iešmeliu iki tol, kol visas vanduo susigers. 3. Pakartojame veiksmą – dedame vatos, užpilame trečios spalvos vandeniu ir vėl beriame blizgučių. (25 nuotr.)
 
Nė vienas vaikas neužaugo be smėlio dėžės. Juk smėlyje galima paslėpti savo baimes ir atrasti daug paslapčių, čia galima susikurti visą savo pasaulį. Jei namuose neturime smėlio, jį galime pakeisti manų kruopomis. Užduotis, kuriai atlikti reikėjo indo, manų kruopų, mažų žaisliukų. Pylė manų kruopas į indą ir paslėpė mažus žaisliukus. Vaikas pirštukais ieškojo žaisliuko, suradę nuvalė manų kruopas taip, kad jos nepabėgtų iš indo, esančio ant stalo. Pavadino surastą daiktą. O uždavę papildomų klausimų skatinsite vaiką į juos atsakyti, taip plėtosime vaiko rišliąją kalbą. Šiam žaidimui puikiai tinka ir kinetinis ar mėnulio smėlis.
O ar žinote, kaip smagu piešti be pieštukų, be teptukų!? Vaikučiai tai išbandė – piešė pirštukais smėlyje ir manų kruopose. Piešinį galėjo papuošti ir mažais žaisliukai (26 nuotr.).
 
 
20–26 nuotraukos
 
Leiskime vaikams kuo daugiau tyrinėti, išbandyti patiems. Juk tai taip smagu! Tegu kiekvienas mažasis tyrinėtojas užauga didžiu kūrėju!