Emokykla.lt

Vienos mamos idėjos žaidimams su vaiku lauke

2015-07-09
Susijusios temos: Kūrybingumas Šeima Vaiko ugdymas
Vienos mamos idėjos žaidimams su vaiku lauke
Neringa GUDIŠAUSKAITĖ
www.mokuzaisti.lt
Neringa Gudišauskaitė – žurnalistė, su šeima  pusantrų metų gyvenanti Pietų Afrikos Respublikoje ir auginanti trečius metus skaičiuojantį sūnų Kasparą. Neringa kartu su sūnumi nuolat eksperimentuoja, atranda įdomius žaidimus ir visa tai aprašo savo tinklaraštyje www.mokuzaisti.lt. Neringa mielai sutiko pasidalyti savo idėjomis su mūsų skaitytojais.
Tie, kurie augina vaikus, turbūt žino, kad kartais niekaip negali suvokti, kada jie spėja patobulėti ir pasikeisti. Kartais atrodo, kad tai įvyko per naktį. Kasparui būnant 2 m. 2 mėn., jam pradėjo patikti įvairūs eksperimentai.  Nuo tada jis jau ne tik pasyvus stebėtojas, bet ir pats nori viską išmėginti, nuolat padėti. Tuo labai džiaugiuosi. Tenka ieškoti naujų idėjų, kurios galėtų jį pradžiuginti ir ko nors išmokyti. Štai keletas paprastų užsiėmimų, kurie patiems mažiausiems bus smagus žaidimas, o vyresnėlius gali labai daug ko išmokyti.
 
Balionas raketa
 
Jam pagaminti reikės: baliono, virvutės arba storesnio siūlo, žirklių, lipnios juostos, šiaudelio. Pririškite vieną virvutės galą prie kedės, durų rankenos, spintos ar kažko panašaus, praverkite ją per šiaudelį, o kitą galą pririškite taip, kad virvė būtų įsitempsi. Pripūskite balioną ir laikykite už galo, kad neišsileistų. Priklijuokite laikomą balioną prie šiaudelio lipnia juosta. Paleiskite balioną!
 
Išbandykite įvairius variantus:
  • pripūskite balioną daug, pripūskite jį mažai;
  • paleiskite į nuokalnę ir atgal;
  • pritvirtinkite kokį nors „keleivį“ (mes iš pradžių priklijavome, o paskui ant virvutės pririšome plastikinį dinozaurą);
  • išbandykite kelis balionus vienu metu arba skirtingų formų ir dydžių balionus;
  • skaičiuokite vidutinį greitį ir t.t.
Svarbiausia – kalbėkite ir pasakokite, kas vyksta ir kodėl. Kasparas (2 m. 2 mėn.) keletą vakarų iš eilės prašė, kad tai kartotume. Ir mes kartojome! Kasparas uoliai padėjo viską suruošti, o paskui sutvarkyti.
 
Tęsdami balionų temą išbandėme dar keletą užsiėmimų.
 
Balionai bombos
 
Balionus bombas prisiminiau dar iš savo vaikystės. Tiesa, tada su draugais mėtydavom juos kuo arčiau žmonių. Ar kas nors prisipažins irgi taip daręs? Kasparui šį užsiėmimą pasiūliau, kai tyrinėjom balionus ir jų galimybes. Jam tada buvo 2 m. 2 mėn. Kasparo akys buvo didžiulės iš nuostabos. Vasara – puikus metas tai išmėginti.
 
Mūsų vandens čiaupas ir balionai buvo tokie, kad vandens buvo galima pripilti tiesiai į balioną. Jeigu nepavyktų, galite naudoti piltuvėlį. Mėtėme balionus pro namų balkoną ant grindinio, o paskui Kasparas eidavo surinkti visų baliono likučių ir vėl – iš pradžių. Galima mažesnius balionus mesti į tolį, nebūtinai iš kur nors aukštai. Beje, tądien turėjome ir žaidimų draugę, todėl buvo smagu stebėti, kaip vaikai tariasi, kuris dabar mes, o kuris eis surinkti balionų likučių.
 
Nors šis užsiėmimas iš pažiūros gali pasirodyti chuliganiškas, tačiau yra tikrai smagus ir daug išmokantis. Pavyzdžiui, patys mažiausieji tiesiog pasimokys spalvų, o kiek vyresni pastebės, kad pripylus skirtingą kiekį vandens, balionai tampa skirtingo dydžio ir svorio ir skirtingai tykšta ant žemės.
 
Mes dar bandėme mesti ir tuščius balionus (be jokio vandens) ir žiūrėjome, kas su jais nutinka. Aš nežinau, ar Kasparas dabar ką nors atsimena iš mano tų pasakojimų, kodėl viskas nutinka būtent taip, tačiau man nesvarbu. Aš linkusi vaikui paaiškinti reiškinius, nes jam įdomu, jis laukia atsakymų, ir tikiu, kad visa tai ne veltui. Amžiaus apribojimo šis užsiėmimas tikrai neturi, nes ir man buvo smagu.
 
Pasidaryk pats: žaislas su balionu
 
Virtuvės įrankiai ir balionai – tai paprasti, bet puikūs vaikų žaislai. Ar bandėte juos kada sujungti į vieną vietą?
 
Šiam žaislui pagaminti reikės:
  • baliono;
  • mentelės kepimui (geriausia tokia kaip nuotraukoje – su grotelėmis);
  • virvutės arba gumytės (išmėginau abu variantus, pasirinkite, kas jūsų vaikams labiau patinka).
Pririškite balioną per vidurį mentelės ir viskas! Balioną galima pakeisti kokiu nors kamuoliuku, bet jį sunkiau pririšti (nebent turite kokį nors pripučiamą, kurį būtų galima pritvirtinti už kištuko). Dar galima ko nors įberti į baliono vidų, kad jis būtų sunkesnis ir kitaip atšoktų mušinėjamas, tačiau man su Kasparu (2 m. 5 mėn.) puikiai pasiteisino ir pats paprasčiausias variantas.
 
Sūnui šis užsiėmimas labai patiko, juk viskas nuolat juda. O tai yra didžioji smagumo dalis vaikams! Po kurio laiko balionas kiek išsileidžia, bet juk taip nesudėtinga pakeisti jį nauju!
 
Beje, šis užsiėmimas puikiai tinka ir žaisti namuose. Panašiu principu esu pagaminusi ir dar vieną žaidimą, kuris labiau tinkamas žaisti kieme.
 
Pasidaryk pats: kamuolys medyje
 
Šis žaidimas labai panašus į ankstesnįjį, tik skirtas didesnėms erdvėms. Aš jį sukonstravau lauke, bet galite jį išbandyti namuose, jei tik turite pakankamai vietos. Šįkart naudojau kamuolį, virvę, žirkles ir žaislinę raketę (bet taip pat tinka ir virtuvinė mentelė!).
 
Jeigu turite kokį nors tinklelį nuo vaisių ar daržovių (juose būna supakuoti vaisiai ar bulvės), galite jį panaudoti, kad būtų paprasčiau pritvirtinti kamuolį. Aš tokio neturėjau, todėl tinklelį, kuris laikys kamuolį, suraišiojau iš virvutės: išsidėliojau virvutes ant žemės, o tada surišau kiekviename susikirtimo taške. Nebūtina visko daryti lygiai ir gražiai, svarbu, kad kamuolys laikytųsi.
 
Į tinklelį įdėkite kamuolį, pritvirtinkite ilgesnę virvę ir pririškite ją prie medžio šakos ar kokioje nors kitoje vietoje, kur planuojate žaisti. Patariu pamatuoti ir kamuolį pririšti šiek tiek aukščiau vaiko galvos, kad bemušinėdamas pats neužsigautų. Aišku, vyresniems vaikams galėtų būti papildoma užduotis: išvengti atskriejančio kamuolio.
 
Ir viskas! Įduokite vaikui į rankas raketę arba virtuvinę mentelę ir stebėkite, kaip bežaisdamas jis puikiai lavina savo judesius, rankų-akių koordinaciją ir koncentraciją. Šis kamuolys mūsų kieme jau kabo gerą mėnesį – Kasparas vis nueina jo pamušinėti.
 
Judrūs žaidimai su plastikiniais buteliais
 
Tušti plastikiniai buteliukai – puiki priemonė vaikų žaidimams. Patys mažiausieji, lavindami pirštukus, gali į juos dėlioti smulkius daiktus: mažus kamuoliukus, sagas, pupeles ir pan. Tuščius plastikinius butelius galima panaudoti judriems ir smagiems žaidimams, kurie lavina vaiko koordinaciją. Galima sėkmingai žaisti tiek lauke, tiek namuose, smagu žaisti ir grupelei vaikų, tad į mažųjų žaidimus galima įtraukti vyresnius brolius ar seseris. 
 
Kėgliai. Reikia tuščių buteliukų ir kamuolio. Galima butelius pripildyti vandens, jei norisi sunkesnių. Parodykite vaikui, kaip juos mušate, tada leiskite jam. Kasparas mėgsta ir mesti, ir spirti kamuolį į buteliukus. Žaidžiame ir namie, ir lauke. Puikus būdas mokytis matematikos: skaičiuokite, kiek buteliukų numušta, kiek liko. 
  
Ratas. Sudėliokite iš butelių ratą, už jo pastatykite kamuolį. Parodykite, kad ratą reikia apibėgti, o tada spirti kamuolį. Panašią užduotį Kasparas atliko pirmojoje savo futbolo treniruotėje, teko sukti galvą, kaip tai pritaikyti namuose, nes jam labai patiko. Pirmasis mūsų ratas namie buvo iš kamštelių nuo buteliukų.
 
Linija. Ji gali būti tiesi arba kreiva, kaip jums patinka. Parodykite vaikui, kad ją reikia apžergti kojomis ir eiti neužminant ir nesujudinant butelių. Linijos pabaigoje padedu kamuolį, nes Kasparui tai yra geriausias žaislas pasaulyje. Svarbu stebėti, kas patinka jūsų mažyliui. Gal užteks šios užduoties, o gal pastatykite krepšį (puodą, dėžę) ir paprašykite įmesti į jį kokį nors daiktą ar žaislą. Vyresniems vaikams galima sudėlioti kažką panašaus į labirintus.
 
Kliūtys. Išdėliokite butelius taip, kad mažylis galėtų kilnodamas kojas peržengti juos neužmindamas. Toliau schema ta pati: parodykite jūs, o tada leiskite išmėginti vaikui. Mes, be abejo, ir čia naudojame kamuolį: už kliūčių paguldau kamuolį, paruoštą spyriui.
 
 
Galite tokiems žaidimams panaudoti kitus daiktus, pavyzdžiui: kaladėlės, kamštelius, mašinėlių kolekciją, storesnę virvę ar pan. Vyresniems vaikams užduotis sujunkite, padarydami savotišką estafetę. Aš Kasparui dažniausiai padarau vieną užduotį, paskui jis ją kartoja kelis kartus iš eilės, o tada paprašo užduotį pakeisti, parodydamas, ko norėtų: „Mama, ratas, ratas!“
 
Manau, svarbu leisti vaikams koreguoti žaidimus taip, kaip jiems patinka. Kartu tai – puiki proga mokytis susikaupimo, drausmės. Gal mažesni vaikai dar nebus pasiruošę tiksliai įvykdyti užduoties, tačiau vis tiek smagiai paspardys jūsų išdėliotus daiktus. Išmėginkite! Buvimas lauke tikrai žadina vaikų smalsumą. Štai kartą nusibodus šiems žaidimams, Kasparas išbėgo į mūsų pievą skinti dobilų...
 
Aš šešis buteliukus nuolat laikau Kasparui pasiekiamoje spintelėje namie. Jau kelis kartus jis buvo pats paėmęs ir sustatęs juos kėglių žaidimui.
 
Žaidimas su akmenukais
 
Vasarą į savo planų sąrašą galite įtraukti akmenukų rinkimą. Vėliau tikrai rasite daugybę būdų, kaip juos panaudoti vaikų žaidimams: akmenukai su raidėmis ar skaičiais, domino iš akmenukų, įvairūs vaizduotės, konstravimo ar piešimo žaidimai... Mes su Kasparu maišelį akmenų prisirinkome vaikštinėdami Indijos vandenyno pakrante. Aš kaip tik prieš tai buvau mačiusi idėją, kaip akmenis panaudoti supažindinant vaikus su įvairiomis linijomis ir formomis. Mes savo akmenis rinkome kuo plokštesnius ir lygesnius.
 
Šitokia priemonė iš akmenukų labai paprasta ir jai pagaminti tikrai nereikia meninių gabumų. Jums reikės plokščių akmenukų ir balto markerio arba korektoriaus.
 
Aš sudėliojau turimus akmenis į norimas figūras. Tuomet nupiešiau tų figūrų kontūrus ant akmenų. Galite akmenukus išpiešti ir kiekvieną atskirai skirtingomis linijomis ar kreivėmis. Sumaišius tokius akmenukus, vėl atgal sudėti juos į tokias pačias figūras nelengva (puiki užduotis vyresnėliams). Tačiau mūsų žaidimams tai visai netrukdo. Kasparas (2 m. 8 mėn.) sėkmingai dėlioja įvairias grandines iš akmenukų pagal ant jų nupieštas linijas, kas kartą atrasdamas naujų neįtikėtinų vingių ir figūrų. Galima su vaiku akmenukus rūšiuoti, pagal tai, ar linijos tiesios, ar su kampais ir pan.
 
Vanduo
 
Žinau, yra vaikų, kurie nemėgsta maudytis, bet turbūt žaisti su vandeniu tai jiems netrukdo? Bent jau aš susidariau tokią nuomonę, kad vanduo vaikams tikrai įdomus. Dar nuo tada, kai išmoko sėdėti, Kasparas žaisdavo su vandeniu: arba pats būdamas pasodintas į dubenį su vandeniu, arba turėdamas indą vandens šalia maišydavo jį su kokiais nors šaukštais ar samčiais.
 
Tokią atrakciją vaikams surengti galima nebūtinai lauke – aš namie tiesiog aplinkui pritiesdavau rankšluosčių, kad netelkšotų vanduo ir tvarkytis būtų paprasčiau. Vanduo tikrai užimdavo vaiką gan ilgai ir nuo mažų dienų. Dabar, kai Kasparas jau vyresnis, jam reikia kokių nors užduočių su vandeniu, kad būtų įdomu. Jis, pavyzdžiui, mėgsta ilgai vienas plautis rankas arba skalbti drabužius: merkti juos į vandenį, gręžti, purtyti ir pan. Tam nereikia ypatingo pasiruošimo, o štai vieną karštą dieną padariau jam tokią estafetę. Užtruksite taip pat neilgai, pabandykite.
 
Panaudojau du puodus ir mažą indelį nuo ledų. Puodus su vandeniu pastačiau kelių metrų atstumu vienas nuo kito, o su mažesniu indeliu pasiūliau pernešinėti vandenį iš vieno į kitą. Kasparui (tuo metu jam buvo 1 m. 9 mėn.) vieną kartą parodžiau, vieną kartą darėme kartu, o toliau jau viską darė pats, aš netgi galėjau pasėdėti fotelyje. Kai vaikas vyresnis, galima šią vandens trasą pasunkinti, įrengiant kliūčių, kad nebūtų taip paprasta. Manau, puikus būdas koordinacijai ir susikaupimui lavinti. Be to, gaivina, kai labai karšta.
 
Po kurio laiko užduotis Kasparui kiek pabodo, todėl į vieną puodą įdėjau vandens žaislų. Dabar paprašiau sugauti juos ir nunešti į kitą indą. Kad būtų sudėtingiau, galima įdėti ir skęstančių, ir plūduriuojančių daiktų. Po to, kai jau ir šitai pabodo, mes tiesiog kartu piešėme vandeniu. Ar kada nors bandėte tai? Geriausiai tam tinka kokia nors kempinėlė, bet galima tiesiog pirštu ar dantų šepetuku. Įmerkite daiktą, su kuriuo piešite, į vandenį, o tada greitai pieškite juo ant asfalto. Su vyresniais vaikais tai puiki proga pasikalbėti apie skirtingas vandens būsenas, o mes su Kasparu tiesiog piešėme ir stebėjome, kaip viskas dingsta.
 
Purkštukas
 
Turbūt ne vienas esate pastebėję, kaip vaikams, kol jie dar visai maži, patinka tvarkyti namus. Bent jau maniškis visada prisistato, pamatęs purškiamus valiklius. Todėl Kasparui nupirkau atskirą purkštuką – patogų ir ne per didelį mažoms rankytėms. O įdomumas nedingsta net po savaitės!
 
Į indą su purkštuku pripilkite vandens ir pamokykite, kaip juo naudotis. Jeigu nesibaiminate, galite naudoti ir atlikusį indą nuo kokio nors valiklio. Bet jie, mano galva, dažniausiai būna per dideli. Ir štai linksmybės prasideda! Pirmiausiai purkštuką išbandėme lauke. Ten galimybių netrūksta: galima apipurkšti augalus, gėles, žolę, sienas, grindinį, laiptus, save, aplinkinius. Kasparui vis knieti užpurkšti ant mamos, bet tikrai patinka purkšti ant įvairių augalų. Būdamas lauke dabar jau pats pasileidžia per kiemą, ieškodamas augalų, kuriuos norėtųsi apipurkšti.
 
Tačiau tikrai ne mažiau pasisekimo purkštukas sulaukia ir namuose. Pavyzdžiui, galite pasiūlyti vaikui purkšti vandenį į daug skirtingų indų. Toks žaidimas puikus ir šalčiausią žiemą – tikrai kambaryje nebus upių vandens. Taip pat su savo asmeniniu purkštuku leiskite vaikui dalyvauti, tvarkant namus. Pagalvokite, ką jam būtų patogų pasiekti: galbūt veidrodį ar spintelės dureles, o gal dušo kabiną arba langą? Mes turime Kasparui patogiai pasiekiamą langą, todėl dažniausiai jis darbuojasi čia. Namuose, darbuojantis su purkštuku, duodu ir rankšluostį, kad galėtų pats nuvalyti vandenį, jei kur nors pripurkš arba, mėgdžiodamas tvarkymą, blizgins veidrodžius ir langus. 
 
Beje, purkštuką laikau spintelėje, kurią Kasparas pats pasiekia. Kartas nuo karto sūnus jį pasiima, išbėga su juo į lauką arba purškia kažką namie ir (kuo niekaip negaliu patikėti) pats tvarkingai jį padeda atgal į spintelę ir uždaro dureles. Su kitais žaislais tokio tvarkingumo nepastebėjau, gal kas žino, kaip tai paaiškinti?
Kokių mėgstamų užsiėmimų su vaikais idėjų turite jūs? Pasidalinkite, parašydami mums adresu info@ikimokyklinis.lt arba mūsų Facebook paskyroje.
Šaltiniai:
 
Neringos Gudišauskaitės nuotraukos