Emokykla.lt

Vienos mamos idėjos: ką veikti su vaiku namie?

2015-07-24
Susijusios temos: Kūrybingumas Šeima Vaiko ugdymas
Vienos mamos idėjos: ką veikti su vaiku namie?
Neringa GUDIŠAUSKAITĖ
www.mokuzaisti.lt
Neringa Gudišauskaitė – žurnalistė, auginanti trečius metus skaičiuojantį sūnų Kasparą. Neringa kartu su sūnumi nuolat eksperimentuoja, atranda įdomius žaidimus ir visa tai aprašo savo tinklaraštyje www.mokuzaisti.lt. Neringa mielai dalijasi savo idėjomis su mūsų skaitytojais. Šį kartą apie tai, kaip žaidimams su vaiku namuose panaudoti maisto produktus.
Gaminame ledus su vaikais
 
Man ledų norisi ištisus metus: nesvarbu, tai vasara ar žiema. Panašu, kad mano sūnui Kasparui ledai taip pat yra mėgstamiausias desertas. Vasarą dažnai gaminu kokius nors sveikuoliškus šaltuosius desertus, kurie puikiai atstoja ledus, be to yra lengvai pagaminami, todėl maži vaikai gali prisidėti, o vyresnieji – lengvai pagaminti patys.
 
Nr.1. Bananai ant pagaliuko
Bananai ant pagaliuko – lengviausiai ir paprasčiausiai pagaminamas desertas. Nulupkite ir perpjaukite pusiau bananus ir persmeikite juos ledų pagaliuku (aš naudoju pagaliukus iš ledų formelių, kurių galima įsigyti IKEA parduotuvėje, bet galima panaudoti ir nedidelį šaukštelį). Įdėkite į šaldymo kamerą ir laukite, kol sustings. Galima pasiruošti tokių ledų dienai ar kelioms į priekį. Kasparas (2 m. 10 mėn. ) padeda nulupti ir perpjauti bananus. 
Nr. 2. Bananiniai ledai
Šiam receptui reikia šaldytų bananų, uogų ar vaisių. Juos supjaustau riekelėmis, o paskui sutrinu virtuviniu kombainu. Galima įpilti šiek tiek natūralaus jogurto, grietinėlės, pieno, sulčių ar tiesiog vandens. Bananai puikiai pakeičia dirbtinius saldiklius, suteikia saldumą ir tirštumą, todėl jų dedu visada, nesvarbu, kokie priedai bebūtų: mangai, avokadai, persikai ar uogos. Jokių papildomų saldiklių niekada nepasigedau. Vaikai gali padėti pjaustydami vaisius ir spaudinėdami virtuvinio kombaino mygtukus. Bent jau maniškiui šie darbai labai patinka.
 
Nr. 3. Jogurto skanėstas
Šiam desertui naudoju natūralų jogurtą, o ant viršaus pridedu džiovintų vaisių (uogų, razinų, datulių ir pan). Galite išbandyti ir su šviežiomis uogomis ar vaisių gabaliukais. Ant kepimo popieriumi iškloto padėklo išdėliokite arbatinio šaukštelio dydžio jogurto kalnelius. Juos apibarstykite džiovintais vaisiais ir įdėkite į šaldiklį. Vaikams tikrai patiks dekoruoti jogurtą vaisių gabalėliais, tačiau bus nelengva sulaukti, kol jie sustings ir bus tinkami valgyti. Kai jogurto skanėstai sušals, galima juos sudėti į dėžutę vienas ant kito, o vėliau išsiimti po keletą prireikus. 
 
Žaidimai su miltais
 
Mano mama neatsistebi, kiek daug ir įdomaus yra sukurta vaikams žaisti! Tikrai taip, bet kartais jiems tereikia miltų. Miltų namuose turėti verta, net jei jų nevartojate maistui.
 
Idėja. Paberkite vaikams miltų šalia mašinėlių, plastikinių gyvūnėlių ar lėlyčių, laivų, lėktuvų ir t.t. Jie tikrai sugalvos, kaip tai panaudoti. Geriausia tai daryti, kuomet tėvai gamina maistą.
 
Štai kitos idėjos, kur aš naudoju miltus vaikų žaidimams:
 • įdomiai sukimbantis ir greit pagaminamas miltinis smėlis;
 • neatsibostantis naminis plastilinas;
 • kai norisi piešti čia ir dabar – naminiai dažai.
Smėlis iš miltų
 
Žinoma, galima namuose turėti ir tikro smėlio vaikų žaidimams, tačiau jei jo nėra, galima pasigaminti iš miltų. Tereikia sumaišyti du ingredientus: miltus ir aliejų. Mums prireikė:
 • 4 puodelių miltų;
 • 0,5 puodelio pigiausio saulėgrąžų aliejaus (galima naudoti ir aliejų kūdikiams)
Iš šio smėlio puikiausiai galima statyti bokštus, jis smagiai limpa suspaudus tarp rankų.
 
Patarimas. Numatykite pakankamai laiko ir ūpo susitvarkymui. Aš mėginau patiesti paklodę, kad būtų lengviau tvarkytis, bet Kasparo užmojai buvo platesni. Tačiau su siurbliu susitvarkyti paprasta, ypač jei siurbti patinka ir vaikams. Jei turite, galite padėklą su smėliu padėti vaiko aukštyje arba naudoti specialius staliukus.
 
Kaip mums sekėsi? Kasparui (1 m. 10 mėn.) labai patiko. Dėliojo į indelius, lietė rankomis, galiausiai nusiavė šlepetes ir įsiropštė į padėklą su miltais (smėliu) pats, tada trypė kojomis. Iš šio naminio smėlio puikiai sekasi statyti pilis. Tereikia jo prikrauti į kokį nors indelį ar kibirėlį, stipriai paspausti, tada apversti ir atsargiai nukelti. Juk tai moka kiekvienas! Dar skaičiau, kad į tokį smėlį įlašinus eterinio aliejaus, galima palengvinti sergančio vaiko dalią.
 
Naminis plastilinas
 
Mano Kasparas mielai žaidžia naminiu plastilinu. Receptas tikrai paprastas, jį lengva gaminti su mažamečiu vaiku. Naminiam plastilinui reikės:
 • 1 puodelio miltų;
 • 0,25 puodelio druskos;
 • 1 valgomojo šaukšto aliejaus;
 • 1 valgomojo šaukšto citrinos rūgšties;
 • 0,5 puodelio verdančio vandens.
Sumaišykite miltus, druską, citrinos rūgštį ir aliejų arba leiskite tai padaryti vaikui! Supilkite verdantį vandenį (beje, jei norite spalvoto plastilino, į vandenį reikėtų įdėti maistinių dažų). Tada maišykite, kol viskas taps vientisa mase. Šiek tiek atvėsinkite ir sąžiningai minkykite rankomis, kol plastilinas prie jų nelips. Nepatingėkite, nes būtent minkymas užbaigia plastilino gamybą. Jei reikia, įberkite dar šiek tiek miltų, bet man to  neprireikė.
 
Šis plastilinas ne vienkartinis! Kol tinkamo tirštumo ir švarus, tol ir naudokite. Aš laikau uždarame inde šaldytuve. Mes žaidžiame plastilinu ir namie, ir lauke. Tačiau kaitrios saulės reikėtų saugotis, nes plastilinas sausėja.
 
Kaip mums sekėsi? Puikiai! Sunku būtų sugalvoti kitą priemonę su tokiu nesuskaičiuojamu kiekiu galimybių. Juk tai plastilinas! Nežinau, ar gali kam nors nepatikti. Mano vaikui patiko pats gaminimo procesas. Pradžioje mes naudojome tiesiog baltą plastiliną, o vėliau nusipirkau maistinių dažų ir pasigaminome spalvoto.
 
Amžius. Pirmą kartą Kasparui dariau plastiliną, kai buvo kiek vyresnis nei metų. Žaisdavo virtuvėje, kol gamindavau valgyti. Tačiau pats įdomumas prasidėjo nuo 1 m ir 9 mėn. – plastilinu galėjo žaisti kelias valandas. Manau, ateityje žaisti bus tik įdomiau!
 
Patarimas. Negailėkite savo kūrinių, nulipdytų iš plastilino. Vaikas tikrai norės juos suminkyti į ką nors beformio. Nusiteikite tam. Ir vis lipdykite kažką iš naujo, jei prašo. Žinote, kodėl mums taip smagu žaisti plastilinu? Nes smagu man!
 
Įspaudai plastiline
 
Idėja. Jeigu neįdomu tiesiog šiaip minkyti naminį arba pirktinį plastiliną, išmėginkite jame įspausti įvairias žymes. Tam tinka: mašinėlės, lego kaladėlės, kamšteliai, virtuvės ir kiti įrankiai, akmenukai, kriauklės, kankorėžiai... Sąrašas begalinis.
 
Kaip mums sekėsi? Plastilinu Kasparas (1 m. 9 mėn.) galėtų žaisti kasdien. O štai toks įspaudų žaidimas kartu yra smagus aplinkos tyrinėjimas: dydžiai, formos, priežastis, pasekmė, stiprumas, jėga ir pan. Mes nepamiršome ir rankų įspaudų, lyginome mažą Kasparo ir didelį mamos. Jeigu norėtumėte, kad tokie įspaudai liktų ilgam, siūlau išmėginti druskos tešlą, kurią paskui galima arba palikti išdžiūti arba iškepi. Aprašymas čia (lietuviškai).
 
Amžius. Turbūt nuo tada, kai vaikas sėdi. Pamėginkite ir pamatysite, ar jam įdomu, ar dar verta palaukti. Vyresni vaikai tuo sėkmingai gali užsiimti patys. Man ši veikla dažniausiai praverčia kuomet ką nors gaminu virtuvėje. 
 
Piešimas kruopomis
 
Kai Kasparas buvo mažesnis, tikrai neblogai sekėsi jį užimti kruopomis. Praversdavo, kai ką nors reikėdavo daryti prie puodų, bent jau penkios minutės užsiėmimo buvo garantuotos. O su kiek vyresniu nei metų vaiku kartais tai tikras lobis!
 
Idėja. Į kokį nors didesnį padėklą įpilti smulkių kruopų. Aš naudodavau kukurūzų kruopas, bet, manau sėkmingai tiktų ir manai ar kt. Parodykiteti vaikui, kas nutinka perbraukus pirštu. Įdomu būtų naudoti veidrodinį padėklą, tada mažylis galėtų jame pamatyti save.
 
Amžius ir kaip mums sekėsi. Aš Kasparui šią veiklą pasiūliau, kai jis buvo metų ir kelių mėnesių. Tikrai sunku būtų tikėtis, kad tokio amžiaus vaikas sėdės ir ramiai pieš kokį pusvalandį. Tačiau man tai praversdavo sukiojantis virtuvėje, nes jis kurį laiką būdavo susidomėjęs, paskui viską išpildavo ant grindų, tada aš jam duodavau semtuvėlį ir šluotelę – dar kelios akimirkos veiklos. Kruopas, jei grindys būdavo pakankamai švarios, susemdavau į stiklainį kitam kartui. Paaugusiam Kasparui (1 m. 10 mėn.) patiko kruopas pilstyti į skirtingus indelius, kabinti šaukštu ir pan. Manau, turėtų būti įdomu piešti mėgstantiems vyresniems darželinukams. Na, o dar vyresni vaikai gali kruopas nuspalvinti ir gaminti paveikslėlius, naudodami klijus.
 
Stebuklingas pienas
 
Kai mūsų namuose netyčia liko pieno, pradėjau ieškoti, gal ką galima nuveikti kartu su vaiku. Ir pati nesitikėjau, kad stebuklingas pienas taip mus nustebins.
 
Reikės:
 • pieno;
 • maistinių dažų;
 • indų ploviklio.
Įpilkite į indelį pieno, tuomet įlašinkite šiek tiek maistinių dažų. Aš naudojau tris skirtingas spalvas, bet eksperimentas pavyktų ir tik su vienos spalvos dažais. Tiesiog kuo daugiau spalvų, tuo daugiau galimybių paganyti akis.
 
Indų ploviklio įpilu į atskirą indelį, iš kurio patogu pakabinti šaukšteliu ir po truputį jį varvinti į pieno ir dažų masę. Reikia visai nedidelio kiekio ploviklio, o rezultatai neįtikėtini! Indų ploviklis skaido piene esančius riebalus taip išjudindamas dažus, kurie tiesiog akyse ima raibuliuoti. Išmėginkite patys!
 
Beje, maistinius dažus žaidimuose su vaiku tikrai labai dažnai panaudoju. Jų galima pasigaminti ir patiems.
 
Naminiai dažai su natūraliais dažikliais
 
Kartą su Kasparu parsinešėme namo įvairiausių dovanotų teptukų. Jis norėjo piešti čia ir dabar, o namuose dažų nebuvo. Taigi aš pagaminau keletą indelių dažų iš to, ką radau namuose.
 
Receptai: 
Nr. 1. Vanduo, miltai, natūralios dažymo priemonės. Aš naudojau ciberžolę, mėlynių sultis ir kakavą. Sumaišiau vandenį su miltais, tada pridėjau dažiklių. Tirštumą reguliuokite savo nuožiūra.
Nr. 2. Tiesiog vanduo su dažikliais. Galite naudoti maistinius dažus arba tai, ką turite namuose. Mums puikiai tiko ciberžolė, mėlynių sultys ir kakava. Gaunasi kažkas panašaus į vandeninius dažus, smagu piešti ant specialaus vandeniniams dažams skirto popieriaus.
 
Piešimas su pipete
 
Idėja piešti su pipete nėra mano sugalvota. Kai Kasparas (2 m. 7 mėn.) sirgo ir turėjome būti namie, buvo puiki proga tai išmėginti. Keletą pipečių buvau nusipirkusi anksčiau, dar ne visiškai žinodama, kam panaudosiu. Tačiau kiek daug įgūdžių lavinama vienu metu: smulkioji motorika, koncentracija, rankos-akies koordinacija ir t.t. O dar į žaidimą įtraukus spalvas, tokiu užsiėmimu galima suvilioti kiekvieną vaiką!
 
Reikės:
 • pipetės (galima išsiversti su viena);
 • skystų dažų (saviškius aš pagaminau iš vandens ir kelių lašų maistinių dažų);
 • piešimo pagrindo (paprasto popieriaus, akvarelinio popieriaus, vatos diskelių, popierinių rankšluosčių ar pan.)
Manau, kad šis užsiėmimas tinkamas vaikams nuo kokių dvejų metų. Kasparas (2 m. 7 mėn.) viską atliko savarankiškai, o aš buvau kartu ir apie viską pasakojau. Su vyresniais vaikais būtinai išmėginkite spalvų maišymą ir aptarkite, kaip skirtingai kiekvienas paviršius sugeria skystį. Taigi, šis užsiėmimas sėkmingai gali virsti puikiu moksliniu eksperimentu.
Kokių mėgstamų užsiėmimų su vaikais idėjų turite jūs? Pasidalinkite, parašydami mums adresu info@ikimokyklinis.lt arba mūsų Facebook paskyroje.
Šaltiniai:
 
Neringos Gudišauskaitės nuotraukos