Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

Veiklos, padėsiančios ikimokyklinukui suprasti istoriją

2016-07-06
Susijusios temos: Edukacija Šeima
Liepos 6-oji, Valstybės diena – puiki proga supažindinti vaikus su istorija. Edukacinės platformos tėvams „Mažųjų ekspertų mokykla“ ambasadorė, „Šiaurės licėjaus“ pradinio ugdymo mokytoja Rasa Jurgelevičienė dalijasi penkiomis veiklomis, kurios padės sudominti vaikus Lietuvos istorija.
Kartu žaiskite stalo žaidimus. Net ir įprastus žaidimus: šaškes, šachmatus, domino, „Monopolį“ ir kitus galima susieti su istorija. Pakrikštykite figūras Lietuvos didikų vardais, pervadinkite Monopolio miestus lietuviškai, įsivaizduokite (arba net nupieškite!) mūšio lauką ir pan. Taip pat galite išbandyti lietuviškus istorinius žaidimus–viktorinas: „Lietuva“, „Keliaukime po Lietuvą“, „Visa Lietuva“ ir kt. Pasirodė ir pirmieji stalo žaidimai, sukurti pagal lietuvių autorių knygas: „Kas tai?“, „Kortelės dvynukės“, „Mano draugai“.
 
Keliaukite į išvykas. Mažiesiems svarbu patirti, pajusti, patyrinėti... Todėl įdomiausios patirtys –muziejuose, išvykose. Juk ten gali paliesti riterio šarvus, apžiūrėti kitas vertybes, pasivaikščioti pilies koridoriais, užlipti į bokštą...  Po tokių išvykų vaikams pasiūlius vaidmenų žaidimus, jie noriai įkūnija matytus personažus, kuriuos kurdami pasitelkia įgytas žinias.
 
Išbandykite vaidmenų žaidimus. Įsijauskite į Karaliaus Mindaugo, Karalienės Mortos, Vytauto Didžiojo, Barboros Radvilaitės ir kitus vaidmenis. Įsijausti į vaidmenis padeda maži, bet svarbūs atributai, pavyzdžiui, karūnos.
 
Žaisdami vaidmenų žaidimus, vaikai fantazuoja, susitapatina su sugalvotais arba pasiūlytais personažais, taip geriau suprasdami pasaulį ir ugdydami ateityje praversiančius įgūdžius. Pasak psichologų, vaidmenų žaidimus mėgstantys vaikai geriau sugeba išreikšti užuojautą kitiems, nes jiems yra tekę, nors ir trumpam, pabūti kitais asmenimis. Vaikai turi daugiau reikiamų įgūdžių bendrauti su bendraamžiais, valdyti nuotaikas ir yra ne tokie agresyvūs.
 
Ugdant šiuolaikinių lyderių kartą yra svarbūs oratorystės gebėjimai, greita reakcija, dėmesio koncentravimas, gebėjimas spręsti problemas, kūrybiškumas ir fantazija. Svarbus pasitikėjimas savimi. Todėl, žaidime įkūnijant Lietuvos Karalių Mindaugą, Karalienę Mortą arba Vytautą Didįjį, vaikai išbando savo galias, gebėjimus kalbėti įtaigiai, įsimena istorinius Lietuvos faktus ir asmenybes.
 
Išbandykite naujas mokymosi priemones. Istorinės temos domina šiuolaikinius vaikus, svarbu yra pateikti medžiagą patraukliai. Tam padeda viktorinos, protų mūšiai, komandinio darbo užduotys. Džiugu, kad atsiranda interaktyvių mokymo priemonių, tokių, kaip „Lietuva mano šalis“, arba „Mokinukai.lt“. Vizuali medžiaga padeda vaikams įsivaizduoti nagrinėjamą laikmetį, geriau įsiminti istorinius faktus.
 
Būtinai atsakykite į klausimus, įkvėpkite savo pavyzdžiu. Aktyvius ateities lyderius, gerbiančius savo Tėvynės papročius, tradicijas bei istoriją, ugdo šeimoje puoselėjamos vertybės, tėvų pavyzdys, įvairi neformalioji veikla, pritaikyta vaiko poreikiams. Šiuolaikiniam vaikui reikia platesnių saviraiškos galimybių ir atsakymų į jam rūpimus klausimus čia ir dabar. Tai – iššūkis tėvams,  kurį kasdien įveikdami galėsime didžiuotis, kad naujoji karta kuria tokią istoriją, kuri įkvepia.
Šaltiniai:
Tekste yra aktyvios nuorodos į nemokamas ugdymo užduotėles ikimokyklinio amžiaus vaikams ir nemokamą edukacinę platformą www.mazujuekspertumokykla.lt.
 
Informacija apie „Mažųjų ekspertų mokyklą“: Tai unikali internetinė edukacinė platforma, skirta 2–6 metų vaikams ir jų tėveliams. Svetainėje www.mazujuekspertumokykla.lt tėvai ras daugybę užduotėlių, skirtų vaikų ugdymui, bei žaidimų ir idėjų kokybiškam laiko praleidimui su mažaisiais. Visa medžiaga yra parengta ikimokyklinio ugdymo specialistų ir skirtingų sričių ekspertų: pediatro, logopedo, gastroenterologo, psichiatro ir kt. Šiuo metu tinklalapyje pateikiama daugiau nei 120 užduočių 80 užsiėmimų valandų. Jas išsispausdinti ir naudoti galima nemokamai. Projekto iniciatorius – vaikų prekės ženklas „Danonki”, rėmėjai: Tėvų darželis, Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugija, Prieraišiosios tėvystės centras, darželių tinklas Vaikystės sodas.
 
Daugiau informacijos teirautis:
Renata Dantė, Ryšių su visuomene vadovė Baltijos šalims, DANONE, mob. +370 655 26656, e. paštas renata.grikselyte@danone.com
Evelina Daciūtė, projektų vadovė, PR Service/Edelman Affiliate, mob. +370 694 68606, e. paštas evelina@prservice.lt
 
Susiję: