Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Tėvams KTU mokslininkai: ar verta pildyti visus vaikų kalėdinius norus?

KTU mokslininkai: ar verta pildyti visus vaikų kalėdinius norus?

2019-12-23
Susijusios temos: Šeima
KTU mokslininkai: ar verta pildyti visus vaikų kalėdinius norus?
Nuo mažens matydamas, kad yra svarstoma, renkamasi, lyginama, o ne viskas perkama iš eilės, net ir nedidelis vaikas ima suprasti, kad kažko tenka atsisakyti, kad viskas kainuoja.
Daugelis šventiniu laikotarpiu susiduria ne tik su teigiamomis emocijomis, bet ir su iššūkiais. Vienas didžiausių išbandymų tenka tėvams skaitant vaikų kalėdinių norų sąrašą. Psichologai teigia, kad 45 proc. tėvų stengiasi išpildyti kiekvieną vaiko norą, neatsižvelgdami į kainą.
 
Vis dėlto kaip turėtų elgtis tėvai šventiniu laikotarpiu? Ar reikėtų išpildyti visus vaikų kalėdinius norus, ar žiūrėti į šventes atsakingai? Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (SHMMF) profesorės Rositos Lekavičienės, greitas gyvenimo tempas neretai nulemia, kad tėvai neskiria tiek laiko vaikams, kiek norėtų, todėl stengiasi kompensuoti dėmesio trūkumą dovanomis. „Nuovargis po darbo, buities rūpesčiai ir kita veda prie to, kad vietoje dėmesio vaikas girdi: „netrukdyk“, „žaisk pats“, „ne dabar, vėliau“. Tad natūralu, kad švenčių laikotarpiu norisi išpirkti šią, greičiausiai, pasąmoninę kaltę – apipilti vaiką dovanomis ir užsidėti sau pliusą, kad esame puikūs tėvai. Beje, šis mano paminėtas modelis jokiu būdu netinka visoms vaikų turinčioms šeimoms“, – sako psichologė.
 
Bendravimas, santykis – svarbiausia ir per šventes, ir kasdien
 
Vaikui augant gali keistis ir jo lūkesčiai šventėms, pavyzdžiui, vyresni vaikai, paaugliai gali norėti dovanų to, ką turi jų bendraamžiai. Vis dėlto psichologai atkreipia dėmesį, kad svarbiausia yra ryšys ir bendravimas tarp tėvų ir vaikų.
„Kaip ir kasdien, taip ir šventiniu laikotarpiu tėvai turi rūpintis, kad vaiko poreikiai, pavyzdžiui, meilės, pripažinimo, pagarbos, ugdymosi, fizinio aktyvumo, poilsio ir kita būtų atliepti ir patenkinti. Žinoma, poreikiai ir būdai juos patenkinti priklauso nuo vaiko amžiaus – vienaip pripažinimą parodysime ikimokyklinukui, kitaip – paaugliui. Kai vaikų šeimoje du ar daugiau, svarbu ir švenčių laikotarpiu skirti individualų dėmesį kiekvienam“, – sako KTU SHMMF docentė Rasa Erentaitė.
 
Psichologė atkreipia dėmesį, kad nebūtina pildyti visų norų tam, kad kurtume gerą, saugų ryšį su savo vaikais. Per žiemos šventes ugdymo įstaigos užsidaro, vaikai turi porą savaičių atostogų. Tai – galimybė tėvams sustiprinti ryšį su savo vaikais.
„Šventiniu laikotarpiu daugelis turi galimybę praleisti kokybiškesnį laiką su savo vaikais, daugiau laiko užsiimti smagia veikla visai šeimai, o gal tokios veiklos paieškoti, ją atrasti. Kartu tai ir galimybė įsiklausyti į vaiko norus, parodyti, kad jį girdime, pasikalbėti, kuo tie norai svarbūs, aptarti galimybes tiems norams įgyvendinti“, – teigia R. Erentaitė.
 
Jei norai didesni nei šeimos galimybės, svarbu apie tai su vaiku kalbėtis, paaiškinti, kaip yra, bet kartu parodyti, koks jis yra svarbus ir mylimas, nepaisant finansinių apribojimų šeimoje. Net jei yra galimybė išpildyti bet kokius vaiko norus, svarbu šeimoje turėti aiškias ribas ir jas aptarti su vaiku.
„Tai yra galimybė padėti vaikui išlaikyti ribas, neatitrūkti nuo realybės, kas dar svarbiau – mokytis priimti tai, kad tos ribos gali kelti įvairius jausmus. Pavyzdžiui, vaikas gali supykti ar nusiminti sužinojęs, kad negalės gauti išsvajotos dovanos, tačiau tėvai gali padėti jam mokytis išbūti su tais jausmais ir juos išreikšti tinkamais būdais“, – paaiškina R. Erentaitė.
 
 
Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/users/ikimokyklinis/tmp) in Unknown on line 0