Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

Gamta kvepianti nuotolinio ugdymo programa – be ekranų

2020-04-20
Susijusios temos: Pedagogika Šeima
Gamta kvepianti nuotolinio ugdymo programa – be ekranų
Kristina Navaruckytė
VšĮ „Debesų kiemas“ mokytoja
Mūsų komanda didelį dėmesį skiria medžiagoms ir jų įvairovei, nes tikime, kad kiekviena nauja patirtis vaikui ir mažiau taisyklių leidžia ugdyti jo savarankiškumą ir kūrybiškumą. 
VšĮ „Debesų kiemas“ lauko darželio komanda sukūrė nuotolinio ugdymo programą 2–4 metų vaikams „Baltas debesėlis“ ir 5–6 metų vaikams „Mėlynas debesėlis“, kuri paremta ugdymo gamtoje pagrindiniais principais. Programos esmė: savaitinės užduotys vaikui: penki darbeliai namuose ir penkios veiklos lauke. Užduotys atkeliauja į kiekvienus namus saugiai supakuotos kartoninėje dėžėje su gamtai draugiškomis medžiagomis (neretai tai, ką randame miške), reikalingomis vaikui ir trumpa rekomendacija tėvams. Kiekvieną savaitę vaikai gauna skirtingas užduotis pagal darželio ugdymo planą. Kai kurios užduotys yra dalinai paruoštos, kitos – patikėtos vaiko kūrybiškumo laisvei. Kasdienės veiklos yra susijusios ir neretai yra ilgalaikiai projektai, ugdantys vaikų kantrybę bei nuoseklumą. Medžiagų įvairovė: liesti, uosti, konstruoti, modeliuoti yra būtina harmoningam vaiko vystymuisi. Pavyzdžiui, jei gaminamas namas iš medžio žievės, kaip ilgalaikis savaitės projektas, viena iš užduočių lauke yra surasti ir parsinešti namo akmenų tvorai pastatyti.
 
Nuosekliai dirbant ir remiantis Lietuvos ir užsienio ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo patirtimi, rekomendacijomis, praktikomis, mes iš esmės atsisakėme ekranų. Tačiau vaikai ir mokytojai gali bendrauti sutartu laiku gyvai per video skambutį (ne ilgiau kaip 10 min. per savaitę). Ši nuotolinio ugdymo sistema yra nemokama mūsų darželio vaikams, bet už simbolinį mokestį ją gali išbandyti ir kiti, kuriems ugdymas gamtoje turi vertę ir prasmę.
 
Ši programa sėkmingai naudojama ir tuomet, kai vaikas serga ar dėl kitų priežasčių ilgiau nelanko darželio. Jeigu vaiko sveikata, tėvų nuomone, leidžia jam kibti į veiklas, bet turi keletą dienų likti namuose, jis naudojasi šia nuotolinio ugdymo programa, kad turėtų galimybę veikti tai, ką draugai veikia darželyje tą savaitę ir šios veiklos palengvina adaptaciją sugrįžus į darželį. Vaikas, grįžęs į grupę, pristato savo darbus, bendrauja su kitais vaikais apie tai, ką jis veikė namuose. O pasirodo, kad ir grupės draugai veikė tą patį! Be to darželio savaitinės užduotys realiai primena vaikui apie darželio rutiną ir emocinį pasiruošimą grįžti. Svarbus aspektas – vaikas nesijaučia „iškritęs“ iš ugdymo proceso.
 
Mūsų komanda didelį dėmesį skiria medžiagoms ir jų įvairovei, nes tikime, kad kiekviena nauja patirtis vaikui ir mažiau taisyklių leidžia ugdyti jo savarankiškumą ir kūrybiškumą.