Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Specialistams Sensoriniai kambariai darželiuose ir mokyklose – kas tai?

Sensoriniai kambariai darželiuose ir mokyklose – kas tai?

2016-10-04
Sensoriniai kambariai darželiuose ir mokyklose – kas tai?
Apie sensorinius kambarius galbūt vienas kitas specialistas jau yra girdėjęs ar susidūręs vizituose svečiose šalyse, bet nedaug kam teko pakviesti į juos vaikus, o juo labiau bendrojo lavinimo mokyklose bei darželiuose.
Kam skirti sensoriniai kambariai?
 
Tai lyg naujas, intensyvus pasaulis, kuriame visi pojūčiai – rega, klausa, uoslė, jutimas – yra mankštinami vienu metu. Kambariuose gali būti iki 2 metrų aukščio burbulų vamzdžiai, keičiantys spalvą ir švelniai vibruojantus. Sienos ir lubos išmargintos judančias vaizdais, paslaptinga tematika: kosmosas, povandeninis vandens pasaulis, džiunglės ir t.t. Visi įrenginiai kambaryje kviečia tyrinėti, atitrūkti nuo įprastos aplinkos.
 
Toks kambarys skirtas ne tik atsipalaidavimui, bet ir tinkamas vaikams, turintiems specialiųjų poreikių, perdėtai aktyviems, autistams, esant klausos ar regos susilpnėjimui. Į sensorinius kambarius vaikai gali ateiti po vieną, poromis arba grupelėmis, lydimi auklėtojų ar specialistų. 
 
Sensorinė aplinka pasitarnauja savireguliacijai, t. y. vaikui suteikiama erdvė pačiam susitvarkyti su iššūkiais, nusiraminti ir atsipalaiduoti. Kambaryje galima ir nieko neveikti – tiesiog gulėti ant čiužinio ar susigūžti maišo formos sūpynėse ir leisti garsams, kvapams, vaizdams veikti. Čia – puiki vieta atsipalaidavimui, nusiraminimui, bendravimui, poilsiui, kai tampa sunku prisitaikyti prie naujų iššūkių, susikaupti.
 
Kas yra Snoezelen?
 
Snoezelen yra multisensorinė aplinka, skirta sukurti pasitikėjimo ir atsipalaidavimo pojūčius, skatinti pirminius lytėjimo, skonio, regos, garso, kvapo ir judėjimo pojūčius.
 
Snoezelen koncepcija kilo 70-aisiais Olandijoje. Snoezelen – dirbtinis žodis, sudarytas iš dviejų olandų žodžių „snuffeln“ (apuostyti, ieškoti) ir „doezelen“(snausti, atsipalaiduoti). Pradžioje Snoezelen multisensoriniai kambariai ir produktai turėjo tikslą suteikti malonumą, tačiau per pastaruosius 30 metų jų naudojimas buvo išplėstas ir šiuo metu jie skirti visų amžiaus grupių ir gebėjimų asmenims. Dabar žodis Snoezelen naudojamas apibūdinti multisensorinių priemonių rinkinį, iš kurių gali būti kuriamos įvairios sensorinės aplinkos.
 
Pirmaujančių terapeutų ir institucijų visame pasaulyje atlikti išsamūs tyrimai įrodė Snoezelen teigiamą poveikį asmenims su:
 • psichikos ligomis;
 • autizmu;
 • ADHD (dėmesio deficitas);
 • lėtiniais skausmais;
 • demencija;
 • įgytais smegenų sutrikimais (ABI);
 • sutrikusiais motoriniais gebėjimais.
Snoezelen įranga gali būti pritaikyta kasdieniame gyvenime ir naudojama kaip aplinkos dalis, siekiant stimuliuoti pojūčius, atsipalaiduoti ar nusiraminti.
 
Tyrimai parodė, kad Snoezelen:
 • stimuliuoja pojūčius;
 • yra alternatyva vaistams ir izoliacijai;
 • padidina funkcionalumą, sąmoningumą ir dėmesį;
 • pagerina apetitą, atmintį, pažinimą ir kalbą;
 • sustiprina laimės jausmą;
 • skatina judėjimą, laikysenos pokyčius;
 • pagerina santykius;
 • mažina agresiją, prievartą, nerimą ir blaškymąsi.
Snoezelen – tai jutimo erdvė ar kambarys, dažniausiai baltas, užpildytas minkštais ir vibruojančiais baldais, specialiais projektoriais, sukuriančiais apšvietimo efektus ir spalvas, garso aparatūros su atpalaiduojančia muzika ir aromaterapijos įrangos su įvairiais kvapais. Snoezelen sensoriniai kambariai gali būti įrengiami vaikų darželiuose, raidos centruose, bendrojo lavinimo mokyklose, ligoninėse, slaugos ir globos įstaigose, specialiosiose mokyklose.
 
Kas sudaro multisensorinį kambarį?
 1. Tviskanti užuolaida – prie sienos tvirtinamas laikiklis, kuris leidžia judinti užuolaidą 180° kampu ir prieiti prie jos kaip galima arčiau.
 2. Projektorius – vienas iš svarbiausių multisensorinės aplinkos elementų. Stebėdamas judančius objektus naudotojas atsipalaiduoja.
 3. Muzikinė vandens lova– prisitaiko prie kiekvieno, šildo, panardina, slopina triukšmą, garsus. Galbūt tai primena negimusio kūdikio aplinką. Švelni vibracija pagal muzikos ritmus sklinda iš muzikos stiprintuvo ir gulint jaučiama visu kūnu – taip atliekama taktilinė stimuliacija.  
 4. Sensorinis kampas su burbulų vamzdžiu – jauki ir patogi vieta atsisėsti prie pat švelniai vibruojančio burbulų vamzdžio. Taip pat kampe gali būti šviesos pluoštas, valdymo pultai, veidrodžiai, kurie sustiprina šviesos efektus.  
 5. Kalbantis kubas – veikia veiksmo ir pasekmės principu, lavina spalvų, paveikslų atpažinimą, klausą, motoriką ir koncentraciją. Taip pat skatina fizinį judėjimą – siekti, griebti, mesti kubą. Taip žaidžiama ne tik su kubu, bet ir su visu kambariu, kurį valdo kubas.
 6. Bevielis valdymo pultas – aštuonių spalvų valdymo pultas suteikia naudotojui pasirinkimo laisvę, pačiam valdyti visą kambarį. Juo gali valdyti vaikai, suaugusieji, turintys negalią, įskaitant ir regos.
 7. Sienų skydai – džiaukitės ir pasyviai stebėkite, kaip veikia sienų skydai arba priėję spauskite mygtukus, kalbėkite į mikrofoną. Tai – vizualinis stimulas, taip pat ir interaktyvus pultas, kuriuo naudotojas suvokia veiksmo ir pasekmės principą, lavina spalvų atpažinimą, koncentraciją. Sienų skydus taip pat galite valdyti su bevieliu pultu, Sensory Magic sistema.
 8. Burbulų vamzdžiai – juos mėgsta visi. Be burbulų vamzdžių sensorinis kambarys nebus pilnai įrengtas. Švelniai vibruodamas burbulų vamzdis veikia vizualinį, garso, lietimo pojūčius. Papildomam vizualiniam efektui galima į vandenį įdėti dirbtines žuvytes ar kamuoliukus.
 9. Grindų ir sienų paminkštinimai – paminkštintos grindys ir sienos leis naudotojui saugiai ir patogiai įsikurti, nesijaudinant dėl aštrių kampų ar kietų paviršių.
Kas gali būti sensoriniame kambaryje?
 • Burbulų vamzdis
 • Vibruojantis ir spalvą keičiantis kamuoliukų baseinas
 • Sensory Magic kambario valdymo ir resursų sistema
 • Lizdo formos supynė
 • Aromadifuzorius
 • Interaktyvios projekcijos

Jei susidomėjote sensorinių kambarių įranga, daugiau informacijos gali suteikti UAB „Slaugivita“ specialistai, el. paštas info@slaugivita.com, nemokama telefono linija 8 800 00225.
Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/users/ikimokyklinis/tmp) in Unknown on line 0