Emokykla.lt

Pasitinkant naujus mokslo metus – kas padėtų išvengti nereikalingos įtampos grupėje pirmosiomis savaitėmis

2015-07-30
Susijusios temos: Edukacija Ugdymo įstaigos
Pasitinkant naujus mokslo metus – kas padėtų išvengti nereikalingos įtampos grupėje pirmosiomis savaitėmis
Ligita KARSBO
Artėjantis ruduo atneš naujus mokslo metus ne tik vaikams, bet ir auklėtojams. Dažnai pradedame metus pilni ryžto, planų, geros nuotaikos. Netrukus pasitikdami rugsėjį aptarkime ne tai, ką reikėtų daryti ir kaip pasiruošti naujiems mokslo metams, o tai, ko reikėtų nedaryti pirmųjų savaičių darželyje metu.
 
Ikimokyklinio ugdymo auklėtojai paprastai elgiamės tam tikru būdu, nes sekame nusistovėjusia tradicija arba taip elgtis mums tiesiog patinka, o gal dėl to, kad darželyje taip daro kitos auklėtojos, ir noriai sekame jų pavyzdžiu. Pateiksiu savo nuomonę, nors suprantu, kad bus tokių, kurie su ja nesutiks. Ir tai yra gerai.
 
Ką dauguma ankstyvojo ugdymo pedagogų skaito pirmosiomis dienomis? Dažnai tai būna kokia nors knygelė apie tai, kaip vaikai eina į darželį. Kodėl gi to nereikėtų nedaryti?
 
Reikėtų rinktis skaityti knygas, kurių istorijos yra trumpos, įdomios ir labai patrauklios. Kuo linksmesnės, tuo geriau. Nemanykite, kad pirmosiomis dienomis privalote skaityti ką nors apie tai, kaip vaikai ima lankyti darželį ir apie veiklą grupėje vien todėl, kad tai ta tema, kurią būtina nagrinėti rugsėjy. Vaikus kur kas labiau sužavės ir patrauks įdomios ir šmaikščios knygos, pilnos juokų.
 
Nevykite susipažinti su visu darželiu. Žinau, kai kurios auklėtojos turi tokią tradiciją ir teigs, kad vaikams tai patinka. Vaikai paprastai supažindinami su ugdymo įstaiga, kad žinotų, kas kur yra ir susipažintų su kitais darbuotojais. Kartais tokie susipažinimai vyksta pakeliui atliekant tam tikras užduotis. Tačiau vaikams pirmosiomis dienomis tikrai nėra būtina susipažinti su visa įstaiga. Ikimokyklinukai dar nesusigaudo, kaip eiti išsirikiavus poromis arba kodėl reikia netriukšmauti. Pirmosios dienos ir be papildomos veiklos yra pakankamai įtemptas laikas.
 
Ikimokyklinio amžiaus vaikams tikrai nebūtina nuo pat pirmos dienos žinoti, kas yra tas „visas darželis“. Skirtingai nei mokykloje, jiems patiems nereikės susirasti kelio į sporto salę ar vieniems nueiti į kitą grupę. Keliaujant po darželio teritoriją, juos visada turės lydėti suaugęs asmuo. Jie galės susipažinti su reikiamas žmonėmis tuomet, kai bus ten nuvesti pirmą kartą.
 
Pirmąją savaitę nesirinkite jokios naujos ugdymo temos – geriau išmokykite vaikus tvarkos ir taisyklių. Ikimokyklinukams tikrai nebūtina pirmosiomis dienomis mokytis aplikacijos taisyklių ar dažų maišymo meno. Svarbiausia – jie turi išmokti, kaip dirbti su dažais ir kaip po to susitvarkyti. Pamirškite eksperimentus – labiau pravartu juos išmokyti gyventi grupėje su daugybe kitų vaikų. Mano pirmosios savaitės veiklos – mokymasis išsirikiuoti po du, sėdėti ryto rato metu, gerai uždaryti dangtelius, naudoti klijus, naudotis žirklėmis, sutvarkyti dėliones ir tinkamai elgtis su knygelėmis. Jei šį brangų laiką švaistysite kokiai nors temai, vėliau gali tekti gailėtis.
 
Nepamirškite, iš kokios aplinkos vaikai atkeliavo į jūsų įstaigą. Atminkite, kad jūsų grupės naujokėliai matė pasaulį dar tik 3-4 metus, o gal ir mažiau. Nors kai kurie vaikai gali būti atėję iš kitų darželių ar grupių, daugeliui tai bus jų pirmoji patirtis ikimokyklinio ugdymo įstaigoje.
 
Turite išmokyti juos visko – net pačių pagrindinių dalykų, pavyzdžiui, kaip tinkamai užspausti flomasterio dangtelį, kaip eiti viena linija, kaip ramiai sėdėti prie stalo valgymo metu. Jums teks išmokyti juos elgesio taisyklių, turėsite rodyti, kaip reiškiama pagarba kitam, kaip nekaišioti rankų kur nereikia. Daugeliui jūsų auklėtinių tai gali būti pirmosios dienos tam tikrą struktūrą turinčioje aplinkoje. Juk jiems tai galbūt bus laikas, kai jie staiga negalės kada tik užsimanę žiūrėti televizoriaus. Jie pirmą kartą turės sustoti poromis, ruošdamiesi eiti į lauką. Kai kam tai bus pirmi kartai, kai negalės gerti iš specialaus neišsipilančio puodelio. Galbūt ir žirkles rankose jie laikys pirmąsyk.
 
Jūs turite išmokyti juos nuleisti vandenį tualete, nusiplauti rankas, paaiškinti, ko tualete nėra daroma. Pirmąją savaitę darželyje jiems teks tiek daug mokytis! Atminkite, kad į darželį jie negalės atsinešti viso šio žinojimo, nes juk darželyje jie – naujokai.
 
Išsyk nesuteikite vaikams per didelio pasirinkimo. Pirmą savaitę vertėtų apriboti vaikams grupėje prieinamų daiktų ir žaislų kiekį. Per daug naujų dalykų gali tapti vaikams nereikalingai stipriu dirgikliu. Prieš duodami kokį žaislą, supažindinkite vaikus su juo. Pavyzdžiui, aš duodu vaikams specialią rašymo lentą ir žymeklius tik po to, kai parodau visai grupei, kaip tomis priemonėmis naudotis. Atrinkite pagrindines medžiagas, o likusius dalykus laikykite giliau spintoje ar kur kitoje vietoje.
 
Nors žinau, kad kai kurie auklėtojai su manimi nesutiks, būtent tokių dalykų vengiu pirmąją savaitę. Tai padeda man išvengti didelio streso mokslo metų pradžioje.
Šaltiniai:
Parengta ir adaptuota pagal straipsnį anglų k. „Penkios ikimokyklinio ugdymo auklėtojų klaidos pirmosiomis mokslo metų savaitėmis“ (angl. „5 Mistakes Pre-K Teachers Make the First Week of School“)