Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Švenčiame šventės formą ar prasmę?

Švenčiame šventės formą ar prasmę?

2018-11-12
Susijusios temos: Šeima
Švenčiame šventės formą ar prasmę?
Vida DRĄSUTĖ
Kauno Valdorfo darželis „Šaltinėlis“
Ar kada susimąstėte, kad šventės būtų visiškai kitokios, jei švęstume šventės prasmę, o ne formą, jei jas sutiktume kartu su vaiku, pereidami šiuos etapus: pasiruošimas, laukimas, švenčių džiaugsmas?
Artėja didžiosios šventės. Ar švęsdami jas neišbalansuojame savojo ritmo? Šurmulys, vidinis nerimas, blaškymasis, didelė gausa įvairių garsų, mirgėjimų, reklamų, chaoso – visa tai dažnam iškyla prieš akis, kai kalbame apie kalėdinį laikotarpį. Ar Jums ir Jūsų vaikui tikrai viso to reikia? Ar ne geriau būtų gyventi savo ritmu (ir jaustis ramiai bei saugiai) ir palaipsniui, prasmingai ruoštis šventėms?
 
Ar kada susimąstėte, kad šventės būtų visiškai kitokios, jei švęstume šventės prasmę, o ne formą, jei jas sutiktume kartu su vaiku, pereidami šiuos etapus: pasiruošimas, laukimas, švenčių džiaugsmas?
 
Jei norime būti viduje laimingi, išgyventi šventę savyje, tai šventės neturėtų būti pritaikytos vartojimui, o ugdytojai nuo pat mažumės galėtų vaikams perduoti šventės idėją, padėti atrasti tikrąją šventės prasmę. Taigi, užduokime sau klausimus: „Kodėl švenčiame vieną ar kitą šventę? Ar viduje jaučiamės laimingi taip ją švęsdami?“. 
 
Jei galvojame apie šventės prasmę, o ne formą, tai parduotuvių siaubimas, nes būtinai reikia kažką nupirkti dovanų, kambaryje kabančios kalėdinės kojinės, nes taip matėme amerikietiškuose filmuose, žybsinčios lemputės languose, nes ir pas kitus jos žybsi, dovanų gausa po eglute, kalėdinės vakarienės, kurių pagrindine idėja tampa maistas ir kurias prisimename kaip persivalgymo laikotarpį, neturėtų būti mūsų siekis.
 
Nebėkite į prekybos centrus, tempdamiesi paskui save mažuosius, juk jie, net ir patys nenorėdami, sugeria viską, kas aplink: triukšmą, minios nuotaikas, chaosą, perkrautus vaizdus, reklamas. Jei pradėsite šventėms ruoštis namuose kartu su visais, lauksite jų nesiversdami per galvą, tai ir šventės ateis ir praeis savo ritmu, atnešdamos teigiamus įspūdžius ir palikdamos malonius prisiminimus.
 
Tad jei norime pajusti vidinį džiaugsmą, nustumkime į šalį vartotojiškoje visuomenėje nusistovėjusius neprasmingus metodus ir priemones. Kalėdos gali būti didžiojo džiaugsmo laikotarpis, jei mums Kalėdų prasmės (ne formos) priėmimas bus priimtas nuo vaikystės arba jei mes jį tokį priimsime į savo vidų nuo šiandien ir diegsime savo vaikams. Šventės prasmės žinojimas mus praturtina iš vidaus, ne tik žiniomis, bet ir pagarba kitam, padėka, uždega norą ieškoti, kurti, taip įprasminant šventės svarbą, idėją, prasmę.
 
Artėjant Kalėdoms mus supa advento laikotarpis. Tai metas klausimams ir atsakymams apie tai, kas yra Kalėdos. Šį laikotarpį galima pradėti advento vainiko pynimu, žvakių uždegimu, šilumos, šviesos įsileidimu į savo namus, jaukumo kūrimu, susikaupimu, nurimimu ir apmąstymu. Pinant vainiką kartu su vaikais galime pradėti kalbėti apie Kalėdų prasmę, advento vainiko atsiradimą, tradicijas, reikšmę.
 
Valdorfo pedagogika kvėpuojančiuose darželiuose advento pradžia įprasminama advento sodeliu. Tėveliai ir pedagogai yra kviečiami kurti advento spiralę iš pušų ir eglių šakelių, susiburti, suvokti tamsą ir šviesą, išgyventi bendrumo jausmą, lydint adventinėms lietuvių liaudies dainoms uždegti savo atsineštą žvakelę nuo didžiosios žvakės (simbolizuojančios Kalėdų šviesą), esančios advento spiralės centre, ir taip parsinešti į savo namus tylą ir ramybę, šviesos spindulėlį, dalintis juo su šeima.
 
Kitą dieną advento spiralėje dalyvauja vaikai. Taip vaikams perteikiama advento nuotaika, vaizdinys, o kartu tai ir prasmingas pasibuvimas, išgyvenimas visiems kartu – tėvams, vaikams, pedagogams.
 
Kuriant savo švenčių ritmą, pavyzdžiui, ruošiantis Kalėdoms, galima įvesti naują, susijusį su susikaupimu, ramybe, jaukumu šeimos ritualą, kartu su vaiku ruoštis, daryti, gaminti dovanėles artimiesiems, draugams, tuo pačiu kalbant apie dėkingumą, pagarbą, meilę. Laikas praleistas kartu, rankų darbo dovanėlės, atneš džiaugsmo ne tik Jums, bet ir Jūsų artimiesiems. Kalbėkime kartu su vaikais apie ateinančių švenčių prasmę, istoriją. Šeimos uosles maloniai nudžiuginkite naminiais kepiniais, kvepiančiais cinamonu, imbieru ir artėjančiomis šventėmis. Gaminkime kartu su vaikais, neskubėkime, leiskime būti jiems skanumynų šeimininkais.
 
Inger Brochmann, garsi danų pedagogė, teigia, kad metų švenčių tikslas yra natūralus vaikų ir suaugusiųjų buvimas kartu, tad vadovaujantis šiuo tikslu ir stenkitės išgyventi šventes. Švęskite šventes su savo šeima, su giminėmis, draugais, jų vaikais ir kitais, jums mielais žmonėmis, eikite į šventės kulminaciją palaipsniui, per ramų pasiruošimą ir šventės laukimą. O atėjus Kalėdoms pajuskite daug artimųjų šilumos, džiaugsmo akimirkų, apkabinimų, išgirskite ir ištarkite daug padėkos žodžių. Tegul šventės būna prasmingos.
 
 
Papildo temą: