Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Dalijamės patirtimi Valdorfo darželio bendruomenė – lyg didelė šeima

Valdorfo darželio bendruomenė – lyg didelė šeima

2019-05-21
Susijusios temos: Pedagogika
Vida DRĄSUTĖ
Kauno Valdorfo darželis „Šaltinėlis“
Noriu pasidalyti mintimis ir patirtimi apie Kauno Valdorfo darželio „Šaltinėlis“ bendruomenę – bendruomenę, kuri auga kartu ir yra lyg didelė šeima.
Noriu pasidalyti mintimis ir patirtimi apie Kauno Valdorfo darželio „Šaltinėlis“bendruomenę – bendruomenę, kuri auga kartu ir yra lyg didelė šeima. Valdorfo pedagogų tikslas yra ugdymo įstaigoje sukurti aplinką, kurioje vaikai jaustųsi jaukiai ir saugiai tarsi būdami savo namuose su šeima.
 
Ugdymo įstaigos bendruomenę sudaro pedagogai, vaikai, tėvai, kiti vaikų artimieji, kurie jais rūpinasi: seneliai, tetos, dėdės ir kt. Tik kurdami drauge, stengdamiesi vieni dėl kitų, atliepdami vienas kito poreikius galime kurti ir palaikyti gyvybingą bendruomenę. Tam, kad ugdymo procesas taptų „švietimo menu“, kuriame kiekvienas galėtų save realizuoti, ugdymo įstaigos bendruomenė turi būti aktyvi, palaikanti nuolatinį ryšį namai-mokykla-namai.
 
Kauno Valdorfo darželio „Šaltinėlis“ gyvybingos bendruomenės modelio pamatai buvo padėti 2013 m., pradėjus įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos projektą, kuris vystomas jau šešerius metus, todėl galime pasidžiaugti rezultatais ir dalytis savo patirtimi su kitais.
 
„Vaikui, o ir šeimai, pirmasis septynmetis yra labai svarbus, nes šiame tarpsnyje susiformuoja pamatinės žmogiškosios vertybės. Dažnai girdime teiginį, kad vaikui po gimimo būtina sukurti tinkamas sąlygas augti. Tačiau kas yra tos tinkamos sąlygos? Ar tik aplink vaiką esantys materialūs daiktai, ar ir viskas, kas vyksta aplinkui? Aplinka yra veikia vaiko dvasią, padeda pamatus jo vertybėms, moralei. Visi moralūs ir amoralūs, protingi ir kvaili poelgiai, kuriuos vaikas mato, atsispindi jame kaip veidrodyje, todėl Valdorfo pedagogikoje itin svarbu, kad pirmąjį septynmetį vaikas matytų savo aplinkoje suaugusiuosius, vertus pamėgdžiojimo. Dar geriau, kai jį supa stipri kaip šeima bendruomenė, kurios dalimi yra ir jis pats“, – savo įžvalgomis dalijasi Audra Liaudanskienė, Kauno Valdorfo darželio „Šaltinėlis“ vadovė ir bendruomenės įkvėpėja.
 
 
Bendruomenė – tai žmonės, kurie dalijasi veiklomis ir procesais, išėję palieka gražų prisiminimą kiekvieno mintyse, o su savimi pasiima įgytą patirtį. Mūsų bendruomenėje aktyviai veikia 7 grupės: ryšių su visuomene; aplinkos tvarkymo; finansų; remonto; amatų; išvykų ir švenčių organizavimo; mugių.
 
Artėjant Šeimos dienai mugių grupė sukvietė visus į kasmetinę pavasario mugę – pabūti kartu, pasidžiaugti pavasariu, organizuoti veiklas ir dalyvauti jose kartu su šeimomis, o tai pat įprasminti Valdorfo pedagogikos šimtmetį. Šiemet tarptautinė iniciatyva „Waldorf100“ kviečia stabtelti ir susimąstyti apie bites, jų egzistavimą, svarbą ir išlikimą.
 
 
Šios mugės metu mes pildėme Valdorfo 100-mečio korį visi kartu gamindami biteles, piešdami kreidelėmis ir dalindamiesi mintimis apie šeimą, bendruomenę, aplinką, kurioje mes gyvename ir džiaugiamės.
 
Šiais laikais liko tiek nedaug tikrų išgyvenimų, kuriuos vaikai ir suaugusieji galėtų patirti kartu veikdami ir bendraudami, tad tokia mugė yra vienas iš prasmingo laiko praleidimo būdų. Mugės nauda neabejotina – tėvų, pedagogų ir vaikų bendra aktyvi veikla augina bendruomenę.
 
Mugėje visi susitinkame ne tik pabendrauti, bet ir veikti kartu su šeimomis. Mugės kavinėje galima parduoti įvairius savo ar kartu su vaikučiu pagamintus iškeptus pyragaičius, meduolius, čia kvepia blynais ir vafliais, pagardintais medumi ar šermukšnių uogiene, auklėtojų gaminta kartu su vaikais. Kas mugėje užsibūna iki pietų, žino, kad laukia daržovių troškinys, gamintas ant laužo.
 
 
Mugėje veikia amatų parduotuvėlė, kurioje galima įsigyti dirbinių, papuošalų ir žaisliukų iš vilnos, popieriaus, karoliukų, gausu ir kitos įdomios veiklos: pasivažinėjimas mašinyte, lobio ieškojimas, lėktuvėlių laidymas per lankus, smiginis, laimės ratas, žvejyba, karoliukų vėrimas, piešimas, tapymas ir daug kitų užsiėmimų. Mugės metu tėveliai kartu su vaikais groja įvairiais instrumentais, dainuoja, improvizuoja, kuria, vyksta įvairūs žaidimai, skamba juokas.
 
Susirinkę visi kartu mes, tėvai,  jaučiame, kad esame ugdymo įstaigos, kurioje didžiąją dienos dalį praleidžia mūsų vaikai, pilnavertė dalis. Tokia bendruomenė yra lyg tikra šeima, kurioje gera būti ir norisi sugrįžti.
 
 
 
Daugiau Eglės RANDĖS nuotraukų galite pamatyti ČIA.