Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

Tėvai ir seneliai kūrybingai pristatė vaikams savo profesijas

2019-04-01
Susijusios temos: Edukacija Vaiko ugdymas
Ramutė ADOMAVIČĖ ir Inga ŠIRMULIENĖ
Panevėžio r. Dembavos lopšelis-darželis „Smalsutis“
Kovo mėnesį Panevėžio r. Dembavos lopšelyje-darželyje „Smalsutis“ ikimokyklinio ugdymo grupėje  „Žirniukai“ vyko profesijų savaitė „Mano tėvelių (senelių) profesija“, kurios metu vaikai susipažino su įvairiausiomis tėvų ir senelių profesijomis, darbo subtilybėmis.
Ugdydamos ikimokyklinukus pastebėjome, kad daugelis vaikų nežino, kur ir ką dirba jų tėveliai, sunkiai įsimena profesijų pavadinimus. Savo pagalbą pasiūlė grupės ugdytinių  tėveliai ir seneliai. Vieni iš jų patys atvyko į ugdymo įstaigą, kiti pasikvietė vaikus į darbo vietą ir kūrybingai pristatė savo profesiją. Juk savo srities profesionalai vaikams gali išsamiau papasakoti apie savo profesijas, o susitikimai su žmonėmis ir išvykosyra naudingi vaikų pasiekimams.
 
Į darželį atvykusi ugdytinės močiutė papasakojo apie darbą AB „Pieno žvaigždės“: kūrybiškai ir vaikams suprantamai paaiškino, kaip pienas patenka į įmonę, kokie produktai iš jo gaminami.
 
Vaikus į savo darbovietę pakvietusi ugdytinio mama supažindino su pramogų organizatoriaus profesija. Pradžioje vaikai patys pasakojo, ką galima veikti žaidimų kambaryje ir išbandė žaidimų kambario siūlomas pramogas, o vėliau išradinga mama pasiūlė vaikams suorganizuoti Voriuko gimtadienį. Vaikai pasijuto labai reikalingi ir mielai padėjo ruoštis šventei. Jie rinkosi servetėles, lėkštes, stalo įrankius, puošė ir serviravo stalą, degė ant torto žvakutes, padėjo Voriukui sugalvoti gimtadienio norą ir galiausiai patys atšventė gimtadienį.
 
Po pietų miego vaikus aplankęs tėtis pristatė mažai žinomą liejininko profesiją. Pradžioje vaikai vaizdo medžiagoje stebėjo, kaip lydomas metalas ir iš jo liejami daiktai. Veikla grupėje buvo kruopščiai apgalvota. Mažieji išsirinko figūrėles ir jas apliejo specialiu mišiniu, jį stipriai sutrombavo. Apvertę formas, vaikai rado savo paslėptas figūrėles, kurias reikėjo atsargiai išimti. Į tuščią ertmę tėtis pripylė ištirpinto vaško. Gautas rezultatas visus nustebino – gimė vaškinės mašinos, raidės ir kitos figūrėlės.
 
Kitą dieną ugdytinės močiutė pakvietė vaikus į siuvyklą, kad vaikai išsiaiškintų, kaip siuvami drabužiai. Tai buvo ne paprasta ekskursija į siuvyklą, o informatyvi ugdomoji veikla. Į šį procesą močiutė įtraukė visą kolektyvą. Visų pirma vaikai sandėlyje rinkosi medžiagas, aiškinosi, kaip ant medžiagos atsiranda brėžinys, sukerpami audiniai, susiuvamos siūlės, įsiuvamos sagos ir joms išmušamos skylutės. Močiutės išradingumui ribų nebuvo – iš vieno aukšto į kitą vaikus kėlė didžiuliu liftu.
 
Kūrybingumu, nuoširdžiu bendravimu ir įspūdingu profesijos pristatymu visus nustebino ugdytinio senelis. Tai nebuvo paprastas papasakojimas apie darbą, o informatyvi, su jo paties sukurtomis vaizdinėmis priemonėmis, siužetu ir personažais edukacinė programa, apgalvota iki smulkmenų – namų signalizacijos montavimas.
 
Kitą popietę vaikus aplankė policijos pareigūnė, vienos ugdytinės mama, kuri supažindino su policijos pareigūno profesija. Ji nuoširdžiai ir mažiesiems suprantamai pasakojo, ką veikia policijos pareigūnai, kokią pagalbą jie teikia žmonėms. Vaikai uždavė klausimų: kiek policininkų yra, ar visi policininkai važinėja mašinomis. Po įdomios diskusijos vaikai atliko užduotėles knygutėje „Susipažinkite – policija“.
 
Niekada nepagalvojome, kad taip kūrybingai gali būti pristatoma buhalterio profesija. Ugdytinio mama vaikams sudarė sąlygas pabūti buhalteriais. Iš pradžių visi vaikai gavo po voką, kurį turėjo atplėšti ir išimti dvi sąskaitas. Jas vaikai turėjo patikrinti, pasirašyti ir uždėti antspaudą. Taip, taip – tikrą antspaudą, nes mamytė pasirūpino, kad visi vaikai turėtų savo antspaudus. Susegę dokumentus į segtuvą, vaikai sutikrino, ar visos prekės pristatytos.
 
Šių susitikimų metu vaikai susipažino ne tik su pristatomomis profesijomis, bet ir keliaudami autobusu domėjosi vairuotojo profesija, kildami liftu – liftininko darbu. Savaitė praėjo tikrai įspūdingai.