Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Dalijamės patirtimi Tarptautinis projektas „Kalėdinė garsų mozaika“

Tarptautinis projektas „Kalėdinė garsų mozaika“

2020-01-21
Susijusios temos: Projektai
Tarptautinis projektas „Kalėdinė garsų mozaika“
Veslava Šaripa
Vilniaus r. Nemenčinės vaikų darželio direktoriaus pavaduotoja ugdymui
Ypač daug įspūdžių paliko susitikimas su vargonininke. Vaikai turėjo galimybę apžiūrėti vargonus ir jų sandarą iš vidaus, bei išgirsti vargonų skambesį. 
Kalėdinio laikotarpio metu vaikai susipažįsta su šeimos ir tautinėmis tradicijomis, jiems pasakojama apie senus papročius ir ritualus, kurie dar visai neseniai buvo labai populiarūs, o šiandien išnyksta. Greitame šių dienų gyvenimo ritme pametame šio laikotarpio reikšmes ir prasmes, todėl pakvietėme pedagogus, vaikus bei jų šeimos narius į kalėdinio laikotarpio pažinimo kelionę tam, kad galėtų perduoti jaunesniajai kartai tai, ką brangino ir puoselėjo mūsų senoliai.
 
Nuo 2019 m. gruodžio 2 d. iki 2020 m. sausio 17 d. Vilniau r. Nemenčinės vaikų darželyje vyko tarptautinis projektas „Kalėdinė garsų mozaika“. Projektas buvo skirtas kalėdiniam laikotarpiui, dalyvavo apie 150 vaikų ir daugiau nei 50 suaugusiųjų – pedagogų, tėvų, bendruomenės narių bei įstaigų socialiniai partneriai. Džiugu, kad į projekto veiklą įsitraukė ne tik Lietuvos ugdymo įstaigos, bet ir Latvijos bei Baltarusijos Respublikos vaikų darželiai.
 
Tyliai per žemę žengia Adventas baltu rūbu apsitaisęs ir beria gerumo, šilumos ir jaukumo kibirkštėles…
Projekto įgyvendinimą pradėjome Lietuvos Biblijos draugijos pasirodymu „Adventinis vaidinimas“ mūsų ugdytiniams. Su aktoriais Joana ir Justinu keliavome „laiko mašina“ ir aplankėme Betliejų. Kiek džiaugsmo buvo vaikams, kai jie tapo mažaisiais aktoriais, kurie sekdami aktorių žodį ir judesį, improvizavo įsijaučiant į nekasdieniškus vaidmenis ir sužinojo istoriją apie Jėzaus gimimą. Šis vaidinimas leido visiems pajusti tikrąją adventinio laikotarpio prasmę. Ramumu dvelkianti aplinka, vaikų spindinčios akys, auklėtojų šypsenos paliko neišdildomus įspūdžius, privertė giliau susimąstyti apie susikaupimo laikotarpį.
 
Geriausia kalėdinė dovana tai bendravimas.
2019 m. gruodžio pabaigoje buvo organizuotas šventinis susitikimas „Kalėdinės istorijos“, kuriame dalyvavo Nemenčinės miesto senjorai, vaikų darželio ugdytinių šeimos nariai bei vaikų darželio bendruomenė. Projekto dalyviai susirinko salėje pasikalbėti, pabūti kartu, paklausyti įdomių šventinių istorijų ir kartu padainuoti Kalėdinių dainų. Vaikai surengė Kalėdinį vaidinimą apie kūdikėlio Jėzaus gimimą ir kartu su auklėtojomis padovanojo svečiams nuotaikingą kalėdinę giesmę. Vaikai išgirdo senjorų pasakojimus apie Kalėdinio laikotarpio senus papročius ir tradicijas, kurie dar visai neseniai buvo labai populiarūs, o šiandien išnyksta. Taip pat netruko pasakojimų apie senjorų vaikystės laikotarpį. Visi susirinkę dainavo Kalėdines giesmes ir vaišinosi arbata. Laužant kalėdaitį linkėjo vienas kitam daug laimės ateinančiais metais. Netruko taip pat dovanų, kurios įžiebė šypsenas veiduose, o buvimas kartu tą dieną padovanojo visiems tikrai gerą nuotaiką.
 
„Nors mes – maži vaikeliai, ne daug dar paūgėjom, tačiau suradom kelią prie Tavo prakartėlės“.
Buvo surengtos dvi pažintinės ekskursijos – į Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) irNemenčinės Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčias.
Per Kalėdas vaikams yra įprasta klausinėti apie Jėzaus gimimą. Prakartėlės rengimas su visais jos liaudiškais aspektais tampa nuostabiu užsiėmimu. Kartu su ugdytinių tėveliais aplankėme Vilniaus miesto Bernardinų bažnyčią ir apžiūrėjome gyvąją Kalėdų prakartėlę. Skirtingai nei kitose bažnyčiose, Bernardinuose nepamatysi ėdžiuose gulinčio kūdikio, Marijos, Juozapo ir išminčių. „O kodėl prakartėlės gyvuliai būtent asiliukas ir avytės?“ – klausė vaikai. Daug klausimų sulaukėme ir Nemenčinės Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje. Ugdytiniams tos dienos kelionė buvo išties įdomi, nes keliavome pėsčiomis. Ne visi vaikai žinojo, kas tai yra altorius ir altorėliai, sakykla ir klausykla, ir kas pavaizduota Didžiajame Altoriuje. Mažieji piligrimai aplankė prakartėlę ir netgi galėjo pasėdėti ant trijų karalių kupranugario.
 
Užsiėmimas netradicinėje aplinkoje.
Ypač daug įspūdžių paliko susitikimas su vargonininke. Vaikai turėjo galimybę apžiūrėti vargonus ir jų sandarą iš vidaus, bei išgirsti vargonų skambesį. Visi norintys galėjo išbandyti patys šį didingą muzikos instrumentą. Netradicinę veiklą vainikavo vaikų ir auklėtojų atliekama visiems žinoma kalėdinė giesmė „Tyli naktis“.
 
Anot psichoterapeuto G. Chomentausko, labai svarbu per šventes užsiimti bendra veikla: kažką kartu nupiešti su vaikais, pasivaikščioti, arba nuvažioti aplankyti draugus.
Variantų begalybė. Projekto organizatoriai sumanė tokią bendrą veiklą ir 2020 m. sausio mėnesį pakvietė Vilniaus rajono švietimo ugdymo įstaigas bei kitų šalių vaikų darželius į „Kalėdinės garsų mozaikos“ projekto baigiamąjį renginį. Salėje susirinko daugiau nei 100 ugdytinių ir 36 pedagogų iš 12 Vilniaus rajono švietimo ugdymo įstaigų , Daugpilio (Latvijos) bei Novogrudoko (Baltarusijos) vaikų darželių pedagogų.
Organizuojant šį kulminacinį susitikimą įgyvendinome vieną iš projekto uždavinių: puoselėti gerą, seną tradiciją ir atskleisti kalėdinių giesmių grožį bei paskatinti visus dainuoti kartu. Kalėdinės giesmės skambėjo lietuvių, lenkų, rusų ir baltarusių kalba. Dainavimas yra tai, kas jungia ir vienija žmones, taigi nesvarbu, kokia kalba mes kalbame ir iš kur esame. Baigiamojo renginio antroje dalyje projekto dalyviai pristatė savo stendinius pranešimus, kurie atspindėjo gerąją patirtį įgyvendinant projektą. Renginys ne tik pakėlė šventinę nuotaiką mažiems ir dideliems dalyviams, bet ir sukėlė daug emocijų bei džiaugsmo.
 
Kiekvienas projekto dalyvio atsiliepimas mums yra svarus ir svarbus. Labai džiugina išsakyti šilti žodžiai Vilniaus r. savivaldybės muzikos mokytojų metodinio būrelio pirmininkės dr. Vaivos Jucevičiūtės-Bartkevičienės „Jau antri metai tenka dalyvauti Vilniaus r. Nemenčinės vaikų darželio organizuojamame tarptautiniame projekte „Kalėdinė garsų mozaika“. Ir visada labai norime sugrįžti! Nemenčinės vaikų darželio bendruomenė sugeba sukurti tokią atmosferą, kad jautiesi kaip namie su pačiais geriausiais draugais. Daug meilės ir širdies įdedama į šį renginį, kiekvienas kampelis išpuoštas, apgalvotos visos smulkmenos, kad vaikams būtų patogu.... Ir pedagogai sulaukia ne ką mažesnio dėmesio.“
Esame dėkingi visiems už gražius žodžius, Jūsų pakylėtą nuotaiką ir šilumą. Džiaugiamės, kad buvote su mumis ir tikimės, jog išlaikysime šią gražią tradiciją ir vėl susitiksime po metų.