Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

Sveikatingumo projektas „Judu, krutu – sveikas ir saugus esu“

2019-11-29
Susijusios temos: Vaiko sveikata Vaiko ugdymas
Sveikatingumo projektas „Judu, krutu – sveikas ir saugus esu“
Ingrida Kazazajevienė, Vilma Lupeikienė
Naujosios Akmenės vaikų lopšelio-darželio „Buratinas“ auklėtojos
Labai svarbu, kad vaikai aktyviai judėtų, bet dar svarbiau, kad tai sugebėtų daryti saugiai. 
Naujosios Akmenės vaikų lopšelio-darželio „Buratinas“ bendruomenė (darbuotojai, tėvai ir vaikai) yra vieningai susitarę, jog vaiko sveikata ir jos stiprinimas – svarbiausia sudėtinė ugdymo proceso, vykdomo mūsų įstaigoje, dalis.
Labai svarbu, kad vaikai aktyviai judėtų, bet dar svarbiau, kad tai sugebėtų daryti saugiai. Saugaus vaiko elgesio ir savisaugos įgūdžių ugdymas yra sistemingas ir nuoseklus procesas, sužadinantis vaiko norą sužinoti daugiau, įgyti patirties, įsisąmoninti ir suvokti atsakomybę už savo ir kitų saugumą bei laikytis saugaus elgesio principų kasdieninėje aplinkoje, gebėti orientuotis sudėtingose situacijose.
 
Laimėjus Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos finansinę paramą, įstaigoje įkurta nauja edukacinė erdvė „Saugumo sala“. Joje vaikai įgyja ne tik žinių apie saugų elgesį, bet ir praktinių įgūdžių. Ugdytiniai susipažino su saugos priemonėmis (dviratininkų šalmais, apsaugomis, atšvaitinėmis liemenėmis, kelio ženklais, šviesoforu ir kt.), vaidino įvairias situacijas, nutikimus artimiausioje aplinkoje ir gatvėje. Diskutavo apie tinkamą ir netinkamą elgesį, taisyklių svarbą. O pavargę ar esant blogam orui, žaidė linksmus judrius žaidimus.
 
Vienas iš projekto uždavinių yra ugdytinių ir bendruomenės fizinio aktyvumo skatinimas. 2019 m. Naujajai Akmenei sukako 70 metų, todėl nusprendėme visas ekskursijas skirti gimtojo miesto jubiliejui. Aktyviai judėdami vaikai daugiau sužinojo apie Naujosios Akmenės miestą, pastatų paskirtį, jų istoriją. Pasidžiaugė gražiai sutvarkyta miestu.
 
 
Ikimokyklinio ugdymo „Boružiukai“ grupės ugdytiniai, minint Pasaulinę Judėjimo sveikatos labui dieną, nusprendė šią dieną praleisti lauke. Jų tikslas buvo nukeliauti prie miesto centre esančio tvenkinio. Keliaujant numatyto tikslo, ugdytiniams teko pereiti kelias pėsčiųjų perėjas, prieš įžengiant į važiuojamąją kelio dalį, apsižvalgyti ir įsitikinti, kad gatvę pereiti saugu. Atėję prie tvenkinio, vaikai įkopė į kalnelį, nuo kurio atsivėrė puiki Naujosios Akmenės panorama. Pasigrožėję miestu, ugdytiniai dar kurį laiką tyliai stebėjo mažuosius tvenkinio gyventojus – ančiukus.
Vienos ugdytinės mama pakvietė tos pačios grupės vaikus apsilankyti Akmenės rajono savivaldybės sveikatos biure. Mažieji keliavo numatytu maršrutu, perėjo dvi pėsčiųjų perėjas, ėjo tik pėsčiųjų takais.Visuomenės sveikatos biuro specialistės paruošė edukacinę veiklą apie dantukų priežiūrą. Ugdytiniai drąsiai atsakinėjo į klausimus, noriai atliko pasiūlytas užduotis. Na, ir galiausiai sulaukė staigmenos – naujų dantų šepetėlių.
 
Ikimokyklinio ugdymo „Gandriukai“ grupės ugdytiniai, sustoję prie vaikų lopšelio-darželio „Buratinas“ vartų, Naujosios Akmenės miesto žemėlapyje ieškojo savo tikslo – poilsio zonos tarp dviejų mikrorajonų. Keliaudami tikslo link mokėsi orentuotis erdvėje, nusakyti savo judėjimo kryptį, stebėjo aplinką. Priėję tiltą aptarė jo paskirtį, iš kokių medžiagų jis padarytas, išmatavo jo ilgį žingsniais. Palypėję ant tilto vaikai apžvelgė visą poilsio zoną, kurioje įrengti teniso kortai, universalios aikštelės, kuriose galima žaisti krepšinį, mažąjį futbolą. Mažuosius labiausiai viliojo modernūs lauko treniruokliai, kuriuos nekantraudami išbandė. Toliau keliaudami supilto kalno šlaite apžiūrėjo įrengtus suolus, o priešais esančioje estradoje žaidė žaidimus.
 
Priešmokyklinio ugdymo „Bitutės“ grupės ugdytiniai pėstute apkeliavo didžąją miesto dalį. Dar grupėje vaikai ir priešmokyklinio ugdymo pedagogės numatė maršrutą: Naujosios Akmenės vaikų lopšelis-darželis „Buratinas“ – Ramučių gimnazija – Ramučių tvenkinys ir poilsio zona – Gedulo namai – Socialinių paslaugų namai – Viešbutis – Sporto centras – Ligoninė – Turgus. Vaikai rodė, kuriuos pastatus jau pažįsta ir yra juose buvę, kuriuose dirba mamos ir tėčiai. Apie kitų pastatų paskirtį, svarbą pasakojo jų pedagogės. Pavargę, bet laimingi grįžo atgal į savo darželį.
Priešmokyklinukai ir jų pedagogės lankėsi pas Akmenės rajono savivaldybės merą Vitalijų Mitrofanovą. Meras šiltai pasitiko vaikus savo kabinete, bet pamatęs gausų būrį, pakvietė susitikimą pratęsti Akmenės rajono tarybos posėdžių salėje. Vaikai greitai įsitaisė tarybos narių kėdėse, patikrino mikrofonus ir užsimezgė pokalbis. Suktus klausimus uždavinėjo priešmokyklinukai, kantriai į juos atsakinėjo gerb. meras. Susitikimo laikas pralėkė greit. O prisiminimui – nuotrauka su Akmenės rajono meru.
 
Mūsų ugdymo įstaigos ugdytiniai, aktyviai judėdami ir keliaudami po gimtąjį miestą, aplankė Akmenės rajono savivaldybės viešąją biblioteką, Akmenės rajono sporto centrą, kuriame stebėjo varžybas, skubėjo į L. Petravičiaus aikštę, susitikt su Kalėdų seneliu...
Spalio mėnesio pradžioje pakvietėme visus ugdytinius, tėvelius ir darbuotojus apžiūrėti fotonuotraukų parodą „Kelionės po Naująją Akmenę“. Kasdien vaikai eidami pro stendus su nuotraukomis, ieško savo atvaizdų, pažystamų vietų ir ką jose veikė, dalinasi įspūdžiais ir laukia naujų ekskursijų.
 
Projektą užbaigėme išleidę knygą, kuri kaip ir projektas vadinasi „Judu, krutu – sveikas ir saugus esu“. Knygoje sugulė prisiminimai, nuotraukos, straipsniai.