Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Dalijamės patirtimi Respublikinis projektas „Lino grožis ir skonis“ artėja prie pabaigos

Respublikinis projektas „Lino grožis ir skonis“ artėja prie pabaigos

2019-11-20
Susijusios temos: Edukacija Projektai
Respublikinis projektas „Lino grožis ir skonis“ artėja prie pabaigos
Sigita BARTKUVIENĖ
Šilalės lopšelis-darželis „Žiogelis“
Nukritus žiedlapiams, augalai pradžiugino mažuosius savo burbuolėlėmis, panašiomis į kamuoliukus, o netrukus žalieji augalėliai tapo rudi. Kai vaikučiai tupėdami linų lauke, pučiant vėjui išgirdo linų burbuolių šnarėjimą, buvo aišku, jog linelius laikas rauti.  
Šilalės lopšelyje-darželyje „Žiogelis“ pavasarį pradėtas respublikinis ikimokyklinio ugdymo įstaigų ekologinis-etninis švietimo projektas „Lino grožis ir skonis“ artėja prie pabaigos, tad noriu papasakoti kaip sekėsi mūsų mažiesiems.
 
Pavasarį pasėtos linų sėklytės sudygo puikiai, vaikai turėjo galimybę stebėti daigelių augimą, ravėti ir rūpintis, kad netrūktų drėgmės. Uoliai prižiūrimi daigeliai pražydo nuostabiais mėlynais žiedeliais. Ugdytiniai skaičiavo žiedlapius, juos uostė, lygino su mėlynomis akelėmis, su dangaus mėlyne, kuo tiksliau bandė juos nupiešti, stebėjo medų renkančias bitutes.
 
Nukritus žiedlapiams, augalai pradžiugino mažuosius savo burbuolėlėmis, panašiomis į kamuoliukus, o netrukus žalieji augalėliai tapo rudi. Kai vaikučiai tupėdami linų lauke, pučiant vėjui išgirdo linų burbuolių šnarėjimą, buvo aišku, jog linelius laikas rauti. Kad būtų linksmiau ir mūsų mažos rankytės nepavargtų į talką pakvietėme tėvelius. Tai bent smagu buvo kartu su tėveliais darbuotis, kas greičiau nuraus, kieno pėdelis bus didesnis. Tad lineliai buvo greit nurauti, į pėdelius surišti ir į gubas sustatyti, beliko laukti kol išdžius. Na, o ką daryti su išdžiūvusiais – belieka iškulti.
O kaip juos kulti? Senoliai kuldavo spragilais, o kodėl mums nepabandžius? Tuoj spragilus pagamino mūsų auksarankis darželio stalius. Tad visi ėmėmės darbo. Ir linksma buvo, ir smagu, ir rankytes pamankštinome. O kiek džiaugsmo buvo kai vaikai pamatė nubirusias sėklytes. Iškultas sėklytes sėmėme rieškučiomis – tai bus džiaugsmo paukšteliams žiemą, kai vaikučiai juos lesins savo išaugintomis sėklytėmis.
Na, o kaip patiems sėklyčių neparagauti įdėjus tiek daug darbo? Ir ragavome: kas ant sumuštinių barstė, kas į jogurtą bėrė, o ir mamytės priruošė visokių skanėstų su sėmenimis, o dar kur auklėtojų pasakojimai apie stebuklingą sėklyčių naudą augančiam vaikučiui...
 
Nors lininių drobelių mūsų mažos rankelės ir neišaudė, bet parodėlę suruošėme įdomią: ir servetėlės, ir staltiesėlės, ir rankšluostėliai, netgi suknelės, tai vis mūsų šauniųjų mamų ir močiučių darbai. O mes apžiūrėjome, pasigrožėjome ir aptarėme kuo lininiai dirbiniai naudingesni už kitokius.
Kai atlikta tiek daug darbų, tai ir pabaigtuves reikia švęsti. Tad sukvietę visą darželio bendruomenę prisiminėme sunkų ir ilgą lino kelią, apdainuodami jį liaudies dainomis, žaisdami žaidimus, mindami mįsles. Kai besilinksmindami pavargome ir išalkome visus dalyvius vaišinome smulkintais linų sėmenimis su virtomis karštomis bulvėmis. Mažai kas tokį patiekalą buvo ragavęs ir visi džiaugėsi jog labai skanu buvo.
 
Prie mūsų darželio vykdomo projekto prisijungė ir kiti darželiai, tad nuotraukų koliažai bus eksponuojami Šilalės miesto bibliotekoje ir internetinėje svetainėje www.silalesdarzelis.lt.
Projekto organizatoriai Šilalės lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorė Dalia Kutniauskienė, direktorės pavaduotoja ugdymui Kristina Ačė, ikimokyklinio ugdymo mokytojos: Sigita Bartkuvienė, Daiva Pilypienė, Rasa Žygaitienė. Dalyviai – visa lopšelio-darželio bendruomenė.