Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Dalijamės patirtimi Lietuvoje nuvilnijo akcija „Rieda ratai rateliukai“

Lietuvoje nuvilnijo akcija „Rieda ratai rateliukai“

2016-09-27
Susijusios temos: Vaiko sveikata
Lietuvoje nuvilnijo akcija „Rieda ratai rateliukai“
Vilija GERASIMOVIČIENĖ
Prisijungiant prie Europos judriosios savaitės 2016 renginių ir minint tarptautinę dieną be automobilio, rugsėjo 22-ąją visoje Lietuvoje nuvilnijo akcija „Rieda ratai rateliukai“, kurią iniciavo Respublikinė ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija (RIUKKPA). Ši akcija vyko 74-iose Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir daugiafunkciuose centruose.
Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos priimtoje rezoliucijoje „Vaiko teisė į gamtą ir sveiką aplinką“ nurodoma, kad didėjantis vaikų atotrūkis nuo žaidimų lauke yra nepaprastai aktualus pasaulinės svarbos klausimas. Yra nustatyta, kad vaikai žaidimams lauke kasdien skiria maždaug trisdešimt minučių. Ir tai yra tik maža dalis to laiko, kurį vaikystėje praleisdavo jų tėvai. Buvimas ir veiklos lauke yra pagrindinis sveikatos šaltinis, turi didžiulį pažintinį poveikį, ugdant intelektualiai ir emociškai tvirtas asmenybes, formuojant stiprią savimonę, pamatines vertybes ir moralės normas. Atsižvelgdami į tai, Lietuvos pedagogai drauge siekė skatinti vaikų fizinį aktyvumą, sudominant netradicine veikla lauke, supažindino ugdytinius su ekologiškomis, alternatyviomis automobiliui ir draugiškoms aplinkai susisiekimo priemonėmis.
 
Lietuvos darželių kiemuose riedėjo paspirtukai, triratukai, riedlentės, riedučiai, lėlių vežimėliai, balansiniai dviračiai, traukiami ir stumiami ratuoti žaislai, karučiai bei mašinėlės. Šios judrios akcijos metu buvo jaučiamas bendruomenių indėlis: vaikai tapo aktyviais judėjimo dalyviais; vaikų tėveliai – atsakingais už aprūpinimą ekologiškomis transporto priemonėmis ir jų gamybą iš antrinių žaliavų; įstaigos specialistai motyvavo ir drąsino vaikus, sudarė žaidybines situacijas; pedagogai, ugdytinių mamos ir tėčiai rūpinosi saugumu, akcentavo kelio ženklų paisymą gatvėse. Kiti įstaigos darbuotojai ruošė ir puošė aplinką: darželių kiemuose buvo įrengtos žaismingos gatvių trasos, kurių eismą kontroliavo nuotaikingi personažai: „policininkai“, „mašinos“, „šviesoforai“, tetos „rudenėlės“, „kiškiai“, šuniukas Amsius, Pepė Ilgakojinė ir t.t.
 
Pedagogų kūrybingumas džiugino vaikus bemotorių transporto priemonių parado, masinio bėgimo ar sveikuoliškų mankštų metu. Vaikai išbandė savo jėgas linksmųjų estafečių ir labirintų rungtyse, paspirtukų ir karučių lenktynėse, kreidelėmis piešė kelio ženklus ir drauge su tėveliais, kelių policijos atstovais kartojo saugaus eismo taisykles. Nuotaikingos skanduotės, mįslės ir dainos kėlė nuoširdžias šypsenas vaikų veiduose. Smagiausias šventės įspūdis – vaikų gebėjimas dalytis žiniomis ir daiktais: pirmasis važiavimas su dviračiu, pirmi žingsniai su riedučiais, jaučiant pasitikėjimą ir laikant draugo ranką. 
 
Tyrimai atskleidžia, kad šiuolaikiniai vaikai geba atpažinti daugiau negu tūkstantį įmonių logotipų, bet beveik nepažįsta gyvenamosios vietos augalų. Akcijos „Rieda ratai rateliukai“ iniciatyva surengti pažintiniai žygiai pėsčiomis ir dviračiais leido vaikams plačiau pažvelgti į pasaulį už darželio tvoros, tyrinėti supančią aplinką ir pasijausti gamtos dalimi. Juk draugystė su gamta – tai pats geriausias kontaktinis sportas!
 
Štai Šiaulių r. Kuršėnų lopšelio-darželio „Nykštukas“ bendruomenė į miesto centrinę aikštę riedėjo iš antrinių žaliavų pagamintais dviračiais. Darželyje buvo surengta dviračių paroda miesto gyventojams, dovanojami simboliniai obuoliai, primenantys, kad reikia saugoti gamtą kartu, pasodinta tuja prie Kuršėnų miesto ligoninės. Iš antrinių žaliavų pagaminti dviračiai buvo eksponuojami lopšelio-darželio aktų salėje, parodą planuojama perkelti į Šiaulių miesto „Dviračių“ muziejų.
 
Akcija „Rieda ratai rateliukai“ subūrė įstaigų bendruomenes, padėjo stiprinti santykius su socialinais partneriais, atkreipė dėmesį į judėjimo svarbą, mus supančią aplinką.
Šaltiniai: