Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Straipsniai Lietuvių kalbos ugdymas – kartu su Kake Make

Lietuvių kalbos ugdymas – kartu su Kake Make

2019-03-19
Susijusios temos: Skaitymas Vaiko ugdymas
Lietuvių kalbos ugdymas – kartu su Kake Make
Erika DIKČIUVIENĖ
Vilniaus lopšelis-darželis „Vėjelis“
Vilniaus lopšelio-darželio „Vėjelis“ priešmokyklinėje tautinių mažumų grupėje ugdymas vykdomas gimtąja kalba ir lietuvių kalba. Rusakalbių grupėje kartu su vaikais nutarėme, kad skaitysime lietuviškas knygeles. Vaikai pasirinko Kakės Makės nuotykius.
Pradėjome nuo Linos Žutautės knygelės „Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas“. Vaikai susidomėję klausė skaitomo teksto, paskui vartė knygelę ir aptarinėjo puikias ir gausias iliustracijas. Priešmokyklinukai greitai įsiminė žodelius „tvarka“  ir „netvarka“, profesijas, įvardino Kakės Makės ir grupėje esančius žaislus. Netvarkos nykštukas paskatino vaikus tvarkyti žaislus grupėje, nes jie bijojo, kad gali atsitikti kaip ir Kakei Makei – jų netvarkomi žaislai gali atsidurti mėnulyje ar dar kažkur kitur.
 
Skaitydami knygelę, dažnai darydavome pauzes, taip skatinau vaikus prisiminti tai, kas vyko perskaitytoje knygelės dalyje, užduodavau jiems įvairiausius klausimus. Kas patiko Kakei Makei? Kokius žaislus turėjo mergaitė? Ką ji veikė po stalu? Kuo norėjo būti užaugusi? Vaikai noriai atsakinėjo, kas lietuviškai, kas rusiškai, kas maišyta kalba. Pasidarėme Kakės Makės atvirutes.
 
Perskaičius knygelę, vaikai nenorėjo su ja skirtis, todėl nusprendėme, kad vaikai nešis knygelę į namus ir skaitys dar kartą kartu su tėveliais. Taip atsirado akcija „Knygelė į namus“, kuri paskatino į ugdymo procesą aktyviai įsitraukti ir vaikų tėvelius.
 
Šiuo žaidimu susidomėjo ir kitos lopšelio-darželio grupės. Kolegė iš kitos grupės pasiūlė paskaityti kitą knygelę „Kakė Makė ir pabėgusios ausys“ . Vaikai kartu su Kake Make prausėsi, mokėsi naujus žodelius: švarios, nešvarios, vonia, muilas, vanduo, kūno dalis ir kt. Kadangi buvo Kalėdų metas, vaikai po eglute rado dovaną, o joje – Kakės Makės laišką ir Kakės Makės muilą. Tai paskatino dažniau plautis rankutes ir nekantriai laukti knygelės tęsinio. Kai Kakė Makė ieškojo pabėgusių ausų zoologijos sode, mes kartu „keliavome“ į zoologijos sodą, kuriame vaikai susipažino su gyvūnais, išmoko jų pavadinimus. Kaip buvo smagu, kai mergaitės vartydamos knygelę, kiekviename jos puslapyje rasdavo pasislėpusias mažas auseles.
 
Labai džiaugėmės, kai šiuo žaidimu susidomėjo ir tėveliai. Knygelę „Kakė Makė ir Dantukų fėjos puota“ į grupę pasisiūlė atnešti viena mergaitė, o jos mama pasakė, kad namuose turi visus Kakės Makės nuotykius ir mielai mums paskolins.
 
Keliaujant į Dantukų fėjos puotą, vaikai sužinojo daug naujų žodelių: dantukai, dantų šepetėlis, skylutės, fėja, princas, piratai, kvietimas, puota. Labiausiai patiko šuniuko vardas Čiū-čia, kurį vaikai sunkiai prisimindavo, todėl vardą sugalvodavo patys. Taip atsirado Ri-Ri, Tap-tap, Gav-Gav ir pan. Perskaičius knygelę vaikai gavo siuntinį, kuriame buvo Kakės Makės dantų pasta. Norėdami patekti į Dantukų fėjos puotą, vaikai atsinešė dantų šepetukus ir ėmė valytis dantukus darželyje. Dėkodami Kakei Makei už buvimą kartu, padarėme jai dovanėles.
 
Skaitysime ir kitas knygeles. Kas žino, kokios staigmenos laukia vaikų. Gal ir mes imsime kurti. Dėkojame knygelės autorei Linai Žutautei už gražias knygeles ir puikius piešinius, kurie skatina vaikus domėtis lietuvių kalba ir plečia vaikų aktyvųjį lietuvių kalbos žodyną.