Emokykla.lt

Kaip gimsta šalies patriotas?

2019-03-19
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
Kaip gimsta šalies patriotas?
Daiva GERDZEVIČIENĖ
VšĮ „Vaikystės takas“
Patriotiškumo ugdymas – neatsiejama vaikų darželio „Vaikystės takas“ ugdymo dalis. Indų istorikas Dushyant Chauhan pastebi, kad patriotiškumo ugdymas prasideda šeimoje. Šeima bendradarbiaudama su ugdymo įstaiga gali pasiekti nuostabių rezultatų. Kaip tai pasiekti?
Pasakoti šalies istoriją
 
Pasakokite vaikams apie šalies didvyrius, karius, mokslininkus ir žymius žmones. Darželyje „Vaikystės takas“ Lietuvos istorija, žmonės, kultūra ir papročiai į ugdymo procesą integruojami visus metus. Šiemet lankėsi karys, kuris vaikams pasakojo apie kario pareigas, kaip ginti valstybę nuo priešų. Miškininkas lankė vaikus ir pasakojo apie Lietuvos miškų ekologinę vertę. Medžio sodinimas, nuolatinė jo priežiūra ir domėjimasis jo augimu tik sustiprina vaikų ryšį su mus supančia gamta.
 
Šalies tradicijos ir papročiai
 
Įtraukite kartas. Kaip švęsdavo Kalėdas senoliai sužinojome apsilankę senjorų dienos centre. Senjorai kartu su vaikais dainavo, žaidė ir pasakojo vaikams įsimintiniausius Kūčių minėjimo ritualus. Ar vaikai gali nepajusti ryšio su nuoširdžiu, laukiančiu ir norinčiu su juo praleisti bent dieną senoliu? Tradicinės šventės darželyje minimos kartu su tėveliais. Kaziuko mugės šurmulys vyksta ne tik darželyje, bet ir už jo ribų. Darželio vaikai keliauja į tikrą turgų: kalbina prekiautojus, jiems padainuoja ir lieka apdovanoti riestainiais, medumi ir netgi verba.
 
Piešti ir kurti savo šalį
 
Kurkite Lietuvą kartu. Anot JAV edukologės M. Beth Burns, aktyviose ugdymo įstaigose patriotiškumas skiepijamas ne tik vaikams, bet ir tėvams, įtraukiant juos į integruotas menines veiklas. Šeimų dalyvavimas darželio veiklose yra neatsiejama ir mus džiuginanti veikla. Mūsų darželyje tėvai kuria penktadienių ritualus: organizuoja ryto rato veiklą, kartu dainuoja, groja, gamina maistą. Skatiname tėvelius kartu su vaikais kurti paveikslus Lietuvai, spalvinti ir ieškoti dingusių objektų jau sukurtame Lietuvos paveiksle. Kuriame netradicines Gedimino pilis, o tėveliai dalinasi nuotraukomis, kur vaikai su savo kurtomis trispalvėmis kepurėmis, švenčia Lietuvos Nepriklausomybės dieną.
 
Lankyti svarbias šalies vietas
 
Lankykite etnokultūrinius centrus. Vaikų apsilankymas etnokultūriniame centre suponavo mintį apie paprastumo svarbą. Vaikai prisiminė kaukus, laumes ir kitas mitologines būtybes, žaidė akmenėlių domino, piešė baltiškuosius raštus bei kūrė tradicines Užgavėnių kaukes. Viena iš svarbesnių vietų, kurią kiekvienais metais aplankome – Lietuvos Respublikos Seimas. Prie Seimo keliaujame su patriotiška daina, Lietuvos ženkleliu ar trispalve gėle, kurią įteikiame žmonėms, mums besišypsantiems ir palaikantiems. Mokslo metus pradedame kartu su tėveliais iškeldami Lietuvos trispalvę vėliavą.
 
Dalintis ir didžiuotis ne tik savo šalyje
 
Pristatykite Lietuvą svetur. Dalyvaudami eTwinning projekte „Creativity in the classroom“ kartu su vaikais dainuojame lietuviškas dainas, mokome daugiau nei dvylikos šalių atstovus žaisti žaidimą „Jurgeli, meistreli“ bei pasakojame apie Lietuvą. Taip pat skatiname Lietuvos pedagogus dalyvauti mūsų įstaigos organizuojamame projekte – aktyviai ir kūrybingai kurti pilį Gediminui. Vaikai myli savo šalį todėl noriai dalyvauja ir kitų įstaigų organizuojamuose konkursuose: pristato Lietuvos regionus, upes, paukščius bei džiaugiasi tautišku kostiumu.
 
Skaityti apie savo šalį
 
Domėkitės ir skaitykite knygas. JAV psichologas Dr. John S. Hutton taip pat akcentuoja skaitymo svarbą, kaip tarpusavio ryšio stiprinimą, gebėjimą ilgiau susikoncentruoti ir išlaikyti dėmesį. Mokslininkas teigia, kad skaitymas vaikui sukuria neuronų tinklą smegenyse, kuris pasitarnauja ateityje vaikui lengviau pereiti nuo verbalinio iki skaitymo proceso. Tad skaitymo ritualas darželyje „Vaikystės takas“ vyksta nuo ryto žinių iki vakaro rato. Knygų autorių apsilankymas mūsų įstaigoje džiugina visą darželio bendruomenę. Vieta, kurią lankome ne tik norėdami pagilinti žinias apie Lietuvą, bet ir norėdami apžiūrėti ekspozicijas, dalyvauti kino seansuose – biblioteka. Joje mes jaučiamės kaip žuvys: žinome mus labiausiai dominančias knygas, skaitome balsu, tyrinėjame iliustracijas, o grįžę – piešiame ir dalijamės įspūdžiais.
 
Šaltiniai:
  1. Dabartinės lietuvių kalbos žodynas (7-as pataisytas ir papildytas leidimas). Lietuvių kalbos instituto leidykla, 2012.
  2. Dushyant Chauhan. How can we instill patriotism in kids and youth of our country India? Prieiga internetu: https://www.quora.com/How-can-we-instill-patriotism-in-kids-and-youth-of-our-country-India
  3. John S. Hutton. Reading to young kids may change brain activation. Prieiga internetu: https://www.reuters.com/article/us-kids-brains-reading-idUSKBN0NI23R20150427
  4. M. Beth Burns. 16 Benefits of Reading To Your Child. Prieiga internetu: https://www.raisesmartkid.com/all-ages/1-articles/14-the-benefits-of-reading-to-your-child