Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Dalijamės patirtimi Interneto svetainė www.logopediniaipratimai.lt – į pagalbą tėvams

Interneto svetainė www.logopediniaipratimai.lt – į pagalbą tėvams

2016-02-08
Interneto svetainė www.logopediniaipratimai.lt – į pagalbą tėvams
Aistė TAMOŠIŪNIENĖ, logopedė
Pasvalio lopšelis-darželis „Liepaitė“
Interneto svetainė www.logopediniaipratimai.lt skirta tėvams, kurie, bendradarbiaudami su logopedu, stengiasi padėti kalbėjimo ir kalbos sutrikimų turinčiam vaikui. Šios svetainės tikslas – supažindinti tėvus su kalbos padargų ir smulkiosios motorikos mankštos pratimais. 
Taisyklingai tarčiai lavinti – artikuliaciniai pratimai
 
Taisyklingai tarti garsus mes galime tik dėka savo artikuliacinio aparato, kuriam priklauso lūpos, liežuvis, apatinis žandikaulis, minkštasis gomurys. Šių organų judesių tikslumas, jėga, sklandumas vystosi palaipsniui, vystantis vaiko kalbai. Pagrindinius kalbos aparato judesius lavinti padeda artikuliacinė mankšta. Jos tikslas – išmokti tam tikrus artikuliacinio aparato organų judesius, reikalingus taisyklingam garsų ištarimui.
 
Artikuliacinio aparato lavinimo pratimų yra labai įvairių ir juos galima atlikti ne tik logopedinių užsiėmimų metu, bet ir žaidžiant su vaiku namuose. Juk žaidimas yra puikus mokymosi būdas. Interneto svetainėje www.logopediniaipratimai.lt galima rasti paveikslėlių ir žaidimų, skirtų savarankiškam mokymuisi namuose.
 
Garsų tarimo mokymas(is) vyksta tam tikru nuoseklumu. Iš pradžių vaikas mokomas taisyklingai ištarti atskirą garsą, vėliau garsas įtvirtinamas skiemenyse, žodžiuose ir sakiniuose. Paskutinis etapas – įtvirtinti garso tarimą kasdienėje kalboje ir išmokyti jį atskirti nuo panašiai skambančių garsų. Svarbu lavinti ir foneminę vaiko klausą, t. y. gebėjimą išgirsti nurodytą garsą skiemenyse, žodžiuose ir sakiniuose. Kiekvieno garso mokymui pateikiama atitinkama filmuota liežuvio ir lūpų mankšta. Norint, kad vaikui būtų smagiau įtvirtinti jau išmoktą garsą, pateikiami paveikslėliai su įgarsintais žodžiais. Įvairios mįslės ir žaidimai taip pat skatins Jūsų vaiką kalbėti.
 
Pirštų žaidimai kalbai lavinti
 
Smulkioji motorika neatsiejama nuo taisyklingos kalbos, tad interneto svetainėje pateikiami žaidimai pirštukais: tekstas ir filmuota medžiaga.
 
Kuo patrauklūs pirštų žaidimai? Pirmiausia tuo, kad jie padeda ugdyti vaiko kalbą ir meninę saviraišką. Pirštų istorijos neįsivaizduojamos be kalbos ir judesio, kalbos ir saviraiškos vienovės, tai natūraliai susieja komunikavimo ir meninę kompetencijas. Pirštų istorijos rytą, dieną ir vakarą kasdieniam ugdymui suteikia šilumos ir jaukumo.
 
Eiliuotos pirštų istorijos lavina vaiko atmintį, skatina kalbos ritmo pojūtį, o trumpos istorijos – verčia suklusti ir įsijausti į veiksmą. Visa tai nejučiomis plečia žodyną, gerina tartį. Tai svarbu, nes nuo gerai išlavintų gimtosios kalbos žodžių priklauso vaiko intelekto, socialinė ir emocinė raida, pasirengimas ir sėkmė mokykloje. Žaidimų metu išmankštinti pirštai lengviau laiko pieštuką, taisyklingiau rašo raides ir skaičius.
 
Svarbu vaikų rankas lavinti ir namuose. Suaugusiųjų pasakojamos istorijos rodant pirštais jaukioje namų aplinkoje daro teigiamą įtaką vaikų kalbos raidai, ugdo komunikavimo kompetenciją, gerina vaiko ir tėvų tarpusavio santykius. Vaikai taisyklingiau kalba ir artikuliuoja garsus, sklandžiau pasakoja, geriau supranta pagrindinę pokalbio mintį. Bendradarbiaujant tėveliams ir logopedui greičiau pasiekiamas norimas rezultatas.
 
Skirkime savo vaikams daugiau laiko ir suteikime jiems galimybę vystytis, tobulėti ir įveikti sunkumus.
 
Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/users/ikimokyklinis/tmp) in Unknown on line 0