Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

Etninės kultūros ugdymas ankstyvojoje vaikystėje

2020-05-07
Susijusios temos: Edukacija Projektai Vaiko ugdymas
Etninės kultūros ugdymas ankstyvojoje vaikystėje
Daina Tetereva
Šiaulių lopšelio-darželio „Bangelė“ vyresnioji mokytoja
Liaudies tautodailė, lopšinės, žaidinimai veiklose ne tik atspindėjo turtingą liaudies kultūrą, bet ir mokė suprasti ir mylėti grožį, ugdė pagarbą žmonėms ir gamtai. 
Ar galime save vadinti tikru lietuviu, jei nesame prisilietę prie tautos kultūros, jei savo vaikams nesuteikėme galimybės pajausti lietuvių tautosakos grožio, lopšinių skambesio ar tautodailės prisilietimo? Didžiuojiesi, jei namuose randi mamos ar močiutės dovanotą lininę staltiesę, puodynę ar šiaip kokį, senove dvelkiantį ir širdžiai brangų daiktą. Ir kas gi, jei ne mes supažindinsime savo vaikus su etnine kultūra. Nors ir trumpa akimirka prisiminimais sugrįždami atgal, kur kažką matėme, lietėme, jautėme ir visa tai perteiksime savo mažosioms atžaloms.
 
Etninės vaiko kultūros ugdymas pradedamas šeimoje. Čia vaikas išmoksta gimtosios kalbos, ima suvokti savo tautinę ir pilietinę tapatybę, iš tėvų sužino šeimos kilmę, jos tradicijas. Šeimoje pradeda pažinti savo tautos kultūrą ir žmogiškąsias vertybes. Šiandien kinta tradiciniai šeimos bruožai, gyvenimo būdas. Ugdymo procese šeima ir ugdymo įstaiga tapo lygiateisiais partneriais. Ugdymo įstaigos ir šeimos bendradarbiavimas vyksta siekiant bendro tikslo, svarbaus puoselėjant tautos kultūros tradicijas. Etnokultūros ugdymo procese, aktyviai bendradarbiaujant ugdymo įstaigai ir šeimai, kuriama tautiškai sąmoninga, iniciatyvi, brandi, atsakinga bei kūrybinga bendruomenė.
 
Labai apsidžiaugiau, kai Klaipėdos lopšelio-darželio „Radastėlė“ mokytoja Vilma Satkauskienė pakvietė dalyvauti „eTwinning“ respublikiniame ankstyvojo amžiaus vaikų etnokultūriniame projekte „Iš motužės skrynalės perlaliai byrėjo...“
Kaip perlaliai, mano mintyse pabiro idėjos, veiklos, kurias organizuosiu savo mažiesiems Lietuvos piliečiams, Šiaulių lopšelio-darželio „Bangelė“ „Nykštukų“ grupės ugdytiniams.
 
Projekto tikslas – pasidalinti sukaupta ankstyvojo amžiaus vaikų etninės kultūros ugdymosi darželyje patirtimi, taikant tokiam amžiui priimtinus būdus ir metodus (lopšines, žaidinimus, trumpas dainas apie gyvūniją ir kt.).
Paskirtos konkrečios užduotys, kurias atlikome pagal vaikų galimybes. 
 
Daugiau skaitykite svietimonaujienos.lt