Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Dalijamės patirtimi Daktaras Aiskauda pakvietė vaikus į tyrinėjimų laboratoriją

Daktaras Aiskauda pakvietė vaikus į tyrinėjimų laboratoriją

2019-02-25
Daktaras Aiskauda pakvietė vaikus į tyrinėjimų laboratoriją
Jurgita RIAUBYTĖ
Vilniaus lopšelis-darželis „Ozas“
Vilniaus lopšelyje-darželyje „Ozas“ kartu su kolege Justina Puodžiūnaite surengėme tyrinėjimų dieną „Daktaro Aiskaudos laboratorija“. Jos metu suteikėme vaikams žinių apie sveikatai naudingus ir žalingus maisto produktus, turtinome jų patirtį pasitelkę bandymus ir eksperimentus, lavinome gebėjimą dirbti komandoje.
 
Į mūsų kvietimą atsiliepė devynios ikimokyklinio ugdymo įstaigos: Vilniaus miesto darželiai „Bitutė“, „Gilužis“, „Delfinukas“, „Pagrandukas“, VšĮ „Prasminga vaikystė, Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai, Semeliškių lopšelis-darželis „Gandriukas“, Elektrėnų lopšelis-darželis „Žiogelis“ ir Eišiškių lopšelis-darželis „Žiburėlis“. Iš kiekvienos įstaigos auklėtojos atvyko su vienu arba dviem savo ugdytiniais, kurie ir buvo pagrindiniai renginio dalyviai. Renginio metu vaikai buvo įsikūrę prie stalų su visomis bandymams reikalingomis priemonėmis – kaip tikroje laboratorijoje.
 
Tyrinėjimų dienos siužetas buvo parengtas K. Čiukovskio „Daktaras Ai Skauda“ knygos motyvais. Daktaro kabinetą aplanko mama beždžionė su negaluojančia savo dukrele šešerių metų beždžionėle. Mažylė skundžiasi, kad jai skauda pilvą, galvą, pykina, ji neturi jėgų žaisti. Daktaras teiraujasi, ką įprastai beždžionėlė valgo, ar geria pakankamai vandens. Beždžionėlei atsakius, kad jos mėgstamiausias gėrimas yra kola, o vandens ji apskritai nevartojanti, daktaras pakviečia vaikus kartu atlikti bandymą ir įrodyti beždžionėlei, kad saldus ir prisotintas angliarūgštės gėrimas yra kenksmingas sveikatai. Vaikams sumaišius kolą su pienu ši tapo drumzlino vandens spalvos.
 
Beždžionėlei prisipažinus, kad ji labai mėgsta marinuotas daržoves, daktaras paaiškino, kad marinuotos daržovės nėra sveikos, nes yra gaminamos su actu. Daktaras parodė, kas nutiko žaliam kiaušiniui, kuris vieną parą buvo pamerktas į acto stiklinę. Actas ištirpdė kiaušinio lukštą ir kiaušinis tapo nebevalgomas!
 
Taip pat daktaras paaiškino, kad kasdien būtina pakankamai laiko praleisti gryname ore, nes gryname ore esantis deguonis yra svarbus žmogaus smegenų veiklai ir gerai savijautai. Vaikai atliko du bandymus ir pamatė, kad žvakę uždengus stikline liepsna užgęsta, nes nebelieka deguonies. Dėl tos pačios priežasties ir virtas kiaušinis įkrenta į butelį. Padėjus virtą kiaušinį ant butelio kakliuko, jis netilpo į vidų, bet įmetus į butelį degančią popieriaus skiautę ir ant jo uždėjus kiaušinį, šis po kelių akimirkų buvo įtrauktas į vidų, nes butelyje nebeliko deguonies.
 
 
Vaikai pasidalijo ir savo patirtimi. Vilniaus lopšelio-darželio „Delfinukas“ atstovai ištirpdė sniegą fondiu puode ir parodė, kad šis yra nešvarus – ištirpus sniegui liko nemažai smėlio ir žvyro.
 
Vilniaus lopšelio-darželio „Bitutė“ ugdytiniai pademonstravo bandymą, kurio metu vaikai įsitikino, kad bakterijos bijo muilo, todėl yra būtina plauti rankas.
 
Semeliškių lopšelio-darželio „Gandriukas“ auklėtinė sukūrė žaismingą dramblį iš daržovių, tokiu būdu paversdama daržoves linksmu patraukliu patiekalu, kurį valgydamas tampi laimingas.
 
Renginio metu vaikai sužinojo, kad bulvių traškučiai netgi degdami nesudega, o taip mėgstami guminukai pabuvę vandenyje tampa panašūs į medūzas, be to šių saldainių spalvoti cheminiai priedai nudažo visą skrandį purvina spalva.
 
 
Renginio pabaigoje daktaras Aiskauda pavaišino visus keptais obuoliais, sultimis bei padovanojo po buteliuką vandens su savo laboratorijos logotipu.
 
Po renginio sulaukėme teigiamų atsiliepimų iš renginyje dalyvavusių pedagogų: „Labai įdomus ir originalus renginys. Patiko idėja, kad per sveikatą galima daug parodyti, labai daug idėjų pasisėmiau, o labiausiai patiko, kad vaikai patys viską išbandė“; „Mus atvežęs dalyvavusio vaiko tėvelis liko sužavėtas, nes vaikai viską išbandė patys kaip suaugusieji“.