Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

Ar ugdome atsakingus eismo dalyvius?

2017-04-05
Susijusios temos: Vaiko ugdymas
Ar ugdome atsakingus eismo dalyvius?
Jurgita RIAUBYTĖ
Vilniaus lopšelis-darželis „Ozas“
Vaikai niekada nebūna kalti dėl to, kad nukenčia automobilių avarijose, dėl to kaltas neatsakingas suaugusiųjų elgesys, o saugaus elgesio įgūdžiai, įgyti vaikystėje, formuoja vaiko nuostatą būti atsakingam ne tik už savo, bet ir už kitų saugumą ateityje.
Keliaujame kone kasdien
 
Gyvename tokiame laikmetyje, kai keliauti tenka kasdien, dažnai nei viena diena nepraeina be kelionės. Kelionės būna labai įvairios: pradedant kelionėmis pėsčiomis į parduotuvę, autobusu ar automobiliu į darbą ar darželį, tęsiant kelionėmis traukiniu į Jonavą pas močiutę, ar Klaipėdą prie jūros ir baigiant kelionėmis lėktuvu į Barseloną – išgerti puodelio kvapnios latte kavos Gaudžio parke ar Londoną – „pasidaryti“ asmenukę prie Bekingemo rūmų.
 
Asocciation for safe international road travel[1] duomenimis kiekvienais metais pasaulyje eismo įvykiuose žūsta daugiau nei vienas milijonas žmonių, 50 milijonų sužeidžiama, daugelis jų lieka neįgalūs. Avarijos kelyje yra pagrindinė 15–29 metų jaunuolių mirties priežastis ir antra pagal dažnumą – 5–15 metų vaikų.
 
Pasak Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato komisarės inspektorės Aistės Dijokaitės vaikai niekada nebūna kalti dėl to, kad nukenčia automobilių avarijose, dėl to kaltas neatsakingas suaugusiųjų elgesys. Anot švedų mokslininkės J. Bjorklin saugaus elgesio įgūdžiai, įgyti vaikystėje, formuoja vaiko nuostatą būti atsakingam ne tik už savo, bet ir už kitų saugumą ateityje.
 
Skirtingi laikmečiai – skirtingi įpročiai
 
Jeigu pamėgintume prisiminti dabartinių suaugusiųjų vaikystę, kuri buvo prieš trisdešimt metų, galėtume drąsiai teigti, kad kelių eismo taisyklės ir požiūris į saugų elgesį buvo visai kitoks. Dabartiniai suaugusieji būdami vaikais ne tik po kiemą lakstydavo kruvinais keliais, iš stiklų gamindavo „sekretus“, bet ir dviračiais važinėjosi be šalmų, dviračio keleiviai ramiausiai sėdėdavo ant dviračio bagažinės, o keliaujant automobiliais vaikai dažniausiai klūpėdavo ant užpakalinės sėdynės ir mojuodavo pro galinį automobilio stiklą, nes automobilinių kėdučių nebuvo.
 
Galime daryti prielaidą, kad būtent dėl tokios vaikystės patirties dažnas suaugusysis nėra sąmoningas eismo dalyvis, gebantis organizuotai adaptuotis prie pokyčių, dažnai taisyklių laikomasi tik formaliai, siekiant išvengti piniginės baudos, o ne norint pasirūpinti savo bei kartu vykstančių keleivių saugumu.
 
Dabartiniai vaikai gyvena nuolatinės kaitos sąlygomis, todėl šiandienos pasaulio taisyklės jiems yra priimtinos. Kartą keliaujant mikroautobusu iš Vilniaus į Mažeikius teko stebėti situaciją, kaip tėtis palydėjo savo iš pažiūros pradinių klasių moksleives dukras dvynes. Tėtis užkėlė mergaičių kuprines į viršutines lentynas, priminė taisykles kelionės metu: tėtis kalbėjo apie tai, kad nepamestų mobiliojo telefono, jeigu norės valgyti, mama į šią dėžutę įdėjo sumuštinių, kai išlips iš autobuso, kad nepamirštų savo daiktų. Mergaičių tėtis nė žodžiu neužsiminė apie saugumą, tačiau, kai autobusas pradėjo važiuoti, abi mergaitės prisisegė saugos diržus. Ši situacija patvirtina, kad vaikai augantys skirtinguose laikmečiuose ugdosi skirtingus įpročius.
 
Saugaus elgesio kelyje ugdymas – darželio prioritetas
 
Vilniaus lopšelis-darželis „Ozas“ įsikūręs šalia judrios gatvės, todėl saugaus elgesio kelyje ugdymas – vienas darželio ugdymo programos prioritetų. Darželio pedagogai integruoja saugaus eismo žaidimus į kasdienę grupės veiklą, aptaria saugaus elgesio taisykles drauge su vaikais eidami pasivaikščioti po Ozo kalvas ar Šeškinės mikrorajoną. Kasmet rengiame projektą, skirtą saugaus eismo temai.
 
Šiais metais užmezmegėme ryšius su Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato komisare inspektore Aiste Dijokaite, knygos „Kelių eismo taisyklės vaikams“ autore, kartu su darželio bendruomene paminėjome balandžio 6-ąją Lietuvoje minimą Saugaus eismo dieną ir surengėme respublikinį ikimokyklinio amžiaus vaikų piešinių konkursą „Vaikas keleivis – atsakingas eismo dalyvis“.
 
Šiuo konkursu siekėme paskatinti ikimokyklinukų pedagogus sudaryti sąlygas vaikams ugdyti(s) eismo dalyvio keleivio saugaus eismo kompetenciją, padėti vaikams  suvokti eismo aplinką, joje egzistuojančią tvarką, kylančias grėsmes ir būdus, kaip eismo aplinkoje keliauti saugiai.
 
Konkurso dalyvius kvietėme piešti savo įspūdžius iš kelionių įvairiomis transporto priemonėmis: lengvaisiais automobiliais, autobusais, traukiniais, lėktuvais, dviračiais. Piešiniuose turėjo atsispindėti keliavimas laikantis saugaus elgesio taisyklių.
 
Piešiniai pavirto linkėjimais vairuotojams
 
Šiame konkurse dalyvavo 202 vaikai iš 35 Lietuvos darželių. Visi šiame konkurse dalyvavę piešiniai pavirto linkėjimais Vilniaus miesto vairuotojams. Balandžio 6-ąją, Saugaus eismo dieną, Vilniaus kelių patruliai sveikino vairuotojus su saugaus eismo diena ir įteikė vaikų piešinius su linkėjimu: „Saugaus eismo dienos proga vaikai vairuotojams linki malonių ir saugių kelionių, daugiau giedros pavasariškos nuotaikos, visuomet būkite atsakingi ir atidūs, atminkite, kad saugi kelionė priklauso nuo Jūsų.
 
Komisija atrinko trylika labiausiai konkurso sąlygas atitinkančių piešinių autorių. Didžiausias dėmesys atrenkant darbus buvo skiriamas į saugaus eismo taisyklių perteikimą piešinyje: keliaujantys vaikai sėdi specialioje kėdutėje, dėvi šalmą, segi saugos diržais ir pan.
 
Vaikai nugalėtojai buvo pakviesti į apdovanojimų renginį, kuris vyko kovo 31d. Saugaus eismo klasėje, Vilniuje.
 
Vaikai – piešinių konkurso nugalėtojai:
 
Viktorija Budrikaitė
Vilniaus lopšelis-darželis „Vėtrungė“
Kotryna Zabotkaitė
Vilniaus lopšelis-darželis „Lakštingala“
Viktorija Kirilovavaitė
Vilniaus lopšelis-darželis „Pelėda“
MarijaSkinder 
Vilniaus lopšelis-darželis „Sveikuolis“
Greta Senovaitytė
Vilniaus lopšelis-darželis „Šermukšnėlė“
Lora Janušaitė
Telšių lopšelis-darželis „Berželis“
Rugilė Mazalas
Vilniaus lopšelis-darželis „Krivūlė“
Milda Barzdaitytė
Elektrėnų sav. Semeliškių lopšelis-darželis
Greta Vaitilavičiūtė
Šilalės lopšelis-darželis „Žiogelis“
DominykaJatkevič
Vilniaus lopšelis-darželis „Vilija“
Danielė Kacelapovė
Vilniaus lopšelis-darželis „Šermukšnėlė“
Vadim Šapel
Vilniaus lopšelis-darželis „Bangelė“
 
Renginio metu lopšelio-darželio „Ozas“ direktorė Aidana Baravykaitė-Dagienė vaikams įteikė rėmėjų įsteigtus prizus: žurnalus, kelių eismo taisyklių knygas, šviesą atspindinčias liemenes, kanceliarines priemones. Agata Pačkovska iš Kyviškių pagrindinės mokyklos buvo apdovanota specialiu prizu už itin originalų darbą.
 
 
Apie saugų elgesį gatvėje kalbėkime kasdien
 
Antroje renginio dalyje komisarė inspektorė Aistė Dijokaitė edukacijos apie saugų eismą metu priminė vaikams ir tėvams kelių eismo taisykles:
  • priekinėje keleivio sėdynėje gali sėdėti vaikai, kurių ūgis 135 cm;
  • saugos diržas turi būti perjuostas per petį ir per klubus;
  • vaikai iki dvylikos metų negali būti mopedų, motociklų keleiviai.
Su vaikais apie saugų elgesį gatvėje ir saugaus elgesio taisykles reikia kalbėti kasdien, nelaukiant tam tinkamų ypatingų progų. Kaskart prieš sėdant į automobilį pravartu prisiminti taisyklę „vaikams įlipti ar išlipti iš automobilio galima tik iš šaligatvio ar kelkraščio pusės. Jeigu to padaryti neįmanoma, galima iš važiuojamosios dalies pusės – tik turi būti saugu, o geriausia, kad prižiūrėtų pirmiau nei vaikai iš automobilio išlipę suaugusieji“ (Dijokaitė, 2014[2]).
 
Kiekvieną kartą autobuso stotelėje belaukdami autobuso galite prisiminti kitą taisyklę – „jei autobuse laisvų sėdimų vietų nėra, reikia abiem rankomis tvirtai laikytis už turėklų. Vairuotojui autobusą staigiai stabdant (pasitaikius pavojingai situacijai, bandant išvengti eismo nelaimės) stovintys ir nepakankamai tvirtai besilaikantys keleiviai gali nukentėti“ (Dijokaitė, 2014).
 
A. Dijokaitė parodė vaizdo medžiagą apie vaikiškų automobilinių kėdučių savybes bei klaidas kurias daro suaugusieji veždami vaikus tokiose kėdutėse. Pagrindinė klaida – suaugusieji prisega vaiką kėdutėje, bet nepritvirtina pačios kėdutės prie automobilio sėdynės.
 
Renginio pabaigoje tėvai džiaugėsi vaikų piešiniais, juos fotografavo, dalijosi įspūdžiais. „Dažnai dalyvaujame, bet pirmą kartą laimėjome“, – kalbėjo vieno iš nugalėtojų mama. „Labai prasmingas renginys, mes pirksime naują kėdutę“, – dalinosi įspūdžiais kitos nugalėtojos tėtis.
 
Vaikai, smaguriaudami ledais bei saldainiais, kalbėjosi: „Troleibuse reikia elgtis gražiai. Atsisėsti ir laikytis už turėklų. Jei nesilaikysi taisyklių tai gali susižeisti ir troleibuso ūsai gali nukristi“, „Negalima gatvėje žaisti, bėgti per ją, nes gali mašina suvažinėti“, „Kai dega raudona spalva negalima važiuoti, nes tada mašina sumindys pėsčiuosius“.
 
Nugalėtojų darbų originalai eksponuojami saugaus eismo klasėje adresu: Mėnulio g.11, 202 kab., Vilnius. Nugalėtojų darbų reprodukcijos atiteko konferencijos „Ankstyvasis saugaus eismo ugdymas – investicija į vaiko, kaip atsakingo keliautojo ateitį“ lektoriams. Konferencija vyko balandžio 6 d. Vilniaus miesto savivaldybės konferencijų salėje.