Emokykla.lt

Apie sveikus pusryčius meniškai ir kalėdiškai

2016-12-21
Susijusios temos: Vaiko sveikata Vaiko ugdymas
Apie sveikus pusryčius meniškai ir kalėdiškai
Margarita ČĖGLYTĖ
Europos sveikos mitybos dienai paminėti programa „Sveikatiada“ pakvietė vaikus dalyvauti piešinių konkurse „Sukurk savo sveikų pusryčių lėkštę“. Įvairaus amžiaus vaikai piešė, lipdė, klijavo savo įsivaizduojamą sveikų pusryčių lėkštę. Pasitelkus piešimą darželiuose ir mokyklose vyko diskusijos apie pusryčius, jų naudą ir kokį maistą  geriausia valgyti rytais.
Klausytis vien paskaitos apie sveiką mitybą vaikams gali būti nuobodu, todėl sugalvojome surengti piešinių konkursą „Sukurk savo sveikų pusryčių lėkštę“. Įvairaus amžiaus vaikai piešė, lipdė, klijavo savo įsivaizduojamą sveikų pusryčių lėkštę. Tokiu būdu kiekvienas vaikas bepiešdamas ar lipdydamas savo sveikų pusryčių lėkštę susimąstė apie savo pusryčius ar savo šeimos pusryčių tradicijas.
 
Šiaulių lopšelio-darželio „Voveraitė“ auklėtiniai tapo konkurso nugalėtojais jauniausiųjų grupėje. Vaikams namuose buvo pasiūlyta atlikti mini projektą ir drauge su tėveliais aptarti ir pristatyti, ką jie valgo pusryčiams, pietums ir vakarienei. Vaikai buvo supažindinti su pusryčių, pietų ir vakarienės svarba jau darželyje. Vaikų manymu, norint būti sveikam, pakrauti organizmą visai dienai, reikia būtinai pusryčiauti.
 
„Po pokalbių ir diskusijų apie pusryčius, kokie jie turėtų būti, mes išsirinkome balsuodami lipdukais, kas ir ką dažniausiai valgo pusryčiams. Pasirodo, vaikams svarbu estetika, serviravimo detalės, lėkštės spalva“, – apie savo auklėtinius pasakojo darželio „Voveraitė“ auklėtoja Viktorija Tvaskunienė.
 
Vaikai varžėsi dėl pagrindinio prizo – edukacinės praktinės pamokos keramikos studijoje, kur turėjo galimybę pabandyti nusilipdyti savo lėkštutę, iš kurios valgys pusryčius. Pamoka vyko Šiaulių Aušros muziejuje įrengtame trobos kambarėlyje, kuriame blanki šviesa, aplinka ir dirbiniai kvepia kitaip, nei vaikams įprasta. Labai simboliška, kad būtent šiuo laikotarpiu – advento metu – pavyko vaikams perteikti dalelę tradicijų ir papročių. Vaikai susipažino su puodininkystės amatu: klausėsi pasakojimo, kokie ir iš ko anksčiau buvo žiedžiami indai, apžiūrėjo muziejuje saugomas molines puodynes, dubenėlius, aiškinosi ir tyrinėjo, kokiais raštais buvo puošiami moliniai indai, ką jie simbolizavo. Kiekvienas vaikas iš molio lipdė savo puodelį, jį gražino, kurdami raštą mediniais pagaliukais.
 
„Drauge su vaikais kalbėjomės apie šv. Kalėdų tradicijas ir papročius. Diskutavome, ką jie mano, kaip anksčiau žmonės laukdavo švenčių, kokia dovana pradžiugindavo savo artimuosius,“ – apie patirti pas keramikę kalbėjo darželio auklėtoja Viktorija Tvaskunienė.
 
Iš viso piešinių konkurse dalyvavo virš 6000 vaikų iš visos Lietuvos ugdymo įstaigų. Prieš didžiąsias metų šventes svarbu susiburti, pabūti kartu, o darželinukų pagamintais keramikiniais puodeliais džiaugsis jų tėveliai ir artimieji.
 
 
Apie „Sveikatiadą“
 
„Sveikatiada” – tai ilgalaikė sveikos gyvensenos ugdymo programa, kuri suteikia vaikams žinių ir praktinių įgūdžių apie sveikatą, mitybą ir fizinį aktyvumą. „Sveikatiada“ kasmet įgyvendina šias iniciatyvas: „Sveikuolių šaunuolių konkursas“, „Sveikos mitybos trimestras“, „Mankštiada“, „Šok ir nesustok“ bei daug kitų. „Sveikatiados“ mokyklų tinklui priklauso 750 Lietuvos mokyklų, jos projektuose ir užsiėmimuose dalyvavo daugiau nei 45 000 vaikų.
 
Daugiau informacijos apie projektą suteiks:
Margarita Čėglytė, projekto „Sveikatiada“ vadovė  
Tel. +370 6725 7080
El. paštas: margarita@sveikatiada.lt