Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

Tradicinis konkursas „Aš – dizaineris“

2020-04-17
Susijusios temos: Kūrybingumas
Tradicinis konkursas „Aš – dizaineris“
Jurga Lapinskienė
Vilniaus Salininkų lopšelio-darželio direktoriaus pavaduotoja ugdymui
Atsižvelgę į tai, kad 2020-ieji metai yra paskelbti Tautodailės metais pasirinkome Užgavėnių kaukių ir lėlių kūrimo idėją. Paskatinome švietimo bendruomenes domėtis Užgavėnių šventės papročiais ir tradicijomis. 
Vilniaus Salininkų lopšelis-darželis plėtodamas etnokultūrines mažų vaikų ugdymo tradicijas jau ketvirtus metus iš eilės organizuoja kūrybinių darbų konkursą-parodą „Aš – dizaineris“. Pagrindinis konkurso siekis, kad etnokultūrinis vaikų ugdymas tampriai sietųsi su lietuvių liaudies tradicijomis, tradicijos nebūtų vaikams tik tolima mūsų protėvių kultūra, senovės rakandai muziejuose ar kiti praeities reliktai. Norisi, kad etnokultūra būtų gyva, nuolat suptų ikimokyklinio amžiaus vaiką ir taptų jo dabartimi, jo savastimi bei augtų kartu su juo. Lietuvių literatūros tyrinėtojos Viktorijos Daujotytės žodžiais: „Etninė kultūra, yra būtent ta kultūra, kuri turi šaknis, ji yra šakninga, ji yra medis, ji yra augalas, ir jokia dirbtinė gėlė, joks padirbinys negali prilygti tam, kas turi savo gyvas ir tikras, iš savo žemės augančias šaknis.“
MORĖ (Augustinas Cikanauskas, 2 m., su močiute, Vilniaus Salininkų lopšelis-darželis); OŽYS (Vilija Vensaitė, pedagogė, Vilniaus lopšelis-darželis Pabiručiai“); GEROJI RAGANAITĖ (Kajus Ramanauskas, 6 m.,Šakių r. Kriūkų mokykla-daugiacunkcis centras)
 
Konkurso-parodos „Aš – dizaineris“ iniciatorė yra mūsų darželio direktorė Natalija Peganova. Ji kartu su kitais konkurso organizatoriais pasirinko labai šiuolaikišką ir plačias kūrėjo galimybes atveriančią dizainerio sąvoką. Kasmet vaikai ar kiti švietimo įstaigų bendruomenės nariai yra kviečiami pabūti dizaineriais bei įgyvendinti vis kitas etninės kultūros puoselėjimo idėjas per vaizduojamąjį meną. Vaikai galėjo iliustruoti mėgstamiausias lietuvių liaudies pasakas, kurti tautinius drabužius ar tautinio kostiumo detales. Projektui plečiantis ir prisijungus švietimo įstaigoms iš visos Lietuvos jis tapo šalies mastu organizuojamu konkursu-paroda. Atsižvelgę į tai, kad 2020-ieji metai yra paskelbti Tautodailės metais pasirinkome Užgavėnių kaukių ir lėlių kūrimo idėją. Paskatinome švietimo bendruomenes domėtis Užgavėnių šventės papročiais ir tradicijomis. Įsitikinome, kad Užgavėnių šventės personažai tapo puikia konkurso dalyvių kūrybos ir kūrybiškumo išraiška.
 
„Mažieji dizaineriai“ ar pedagogai kūrė savo darbus naudodami įvairias dailės technikas ir medžiagas bei pranoko mūsų lūkesčius. Šiais metais sulaukėme darbų iš 33 Lietuvos švietimo įstaigų. Į parodą buvo atsiųsti Vilniaus, Kauno ir jo rajono, Klaipėdos, Panevėžio rajono, Tauragės rajono, Telšių, Visagino, Marijampolės, Šakių ir jo rajono švietimo įstaigų vaikų ir kitų bendruomenės narių sukurti darbai. Mus džiugino 80-ties Užgavėnių lėlių ir kaukių paroda. Šia paroda džiaugėsi mūsų darželio ir Salininkų mikrorajono bendruomenė, ją aplankė Salininkų gimnazijos mokiniai. Darželio interneto svetainėje visi norintys galėjo apžiūrėti parodos darbų nuotraukas (https://www.salininkai.vilnius.lm.lt/?p=3879).
 
Mūsų darželio vaikučiai, jų tėveliai, kiti šeimos nariai, darbuotojai bei svečiai rinko ir balsavo už labiausiai patikusius darbus. Visi darbai buvo įvertinti originaliomis organizatorių sukurtomis nominacijomis. Svarbiausios iš jų: daugiausiai balsų, daugiausiai vaikų, tėvų ar svečių balsų surinkusios kaukės ir lėlės. Be to, buvo nominacijos už autentiškiausią, spalvingiausią kaukę ar raganiškiausią raganą ir kt. O labiausiai džiugino mūsų darželio vaikų džiaugsmas ir domėjimasis paroda. Įsiminė vieno berniuko prašymas pasimatuoti labiausiai patinkančią kaukę, kuris buvo išpildytas. Visi konkurso-parodos „Aš – dizaineris“ darbai yra įamžinti ir sudėti į fotoknygą, kuri taip pat tapo tradicija.