Emokykla.lt

Rasa Dičpetrienė: sunkiau gyvenantys vaikai kelionėse semiasi kitokio gyvenimo patirties

2018-11-28
Rasa Dičpetrienė: sunkiau gyvenantys vaikai kelionėse semiasi kitokio gyvenimo patirties
Jurgita GIŽAITĖ-TULABIENĖ
„Dauguma sunkiau gyvenančių vaikų net nedrįsta svajoti apie keliones – jie nė Vilniaus ar Baltijos jūros nėra matę“, – sako organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė, kviesdama ir šiais metais padovanoti sunkiau gyvenantiems vaikams pasaulio pažinimo džiaugsmą. 
Organizacijos globojamų vaikų pasaulis nedidelis: namai, mokykla, dienos centras. „Jiems net kelionė į Latviją prilygsta kelionei į Marsą“, – prideda R. Dičpetrienė.
 
Už pernai surinktus ir paaukotus pinigus kartu su „BENU vaistine“ organizuojamos Kalėdinės akcijos metu, 20 organizacijos globojamų vaikų aplankė Latvijos ir Estijos sostines. Daugeliui mūsų kelionė į kaimyninę šalį gali būti tiesiog spontaniška savaitgalio išvyka. Šiems vaikams ji tapo neįkainojamos patirties ir įspūdžių dovana.
 
Daugeliui vaikų, lankančių dienos centrus, šių įstaigų organizuojamos kelionės tampa pirmomis jų gyvenime. Didelė dalis vaikų nebūna matę nei jūros, nei Vilniaus. Tokių vaikų yra nemažai, ypač mažesniuose kaimeliuose. Šie vaikai apie keliones į kitas šalis net nedrįsta svajoti. Jiems ir Lietuva yra dar neatrastas pasaulis, ką jau kalbėti apie užsienį“, – sako organizacijos vadovė.
 
Kelionėje vaikai paauga
 
Mažesniuose miesteliuose ir atokesniuose rajonuose dienos centras vaikams ir paaugliams tampa vieninteliu traukos, kultūros ir švietimo centru. Yra nemažai kaimelių, kuriuose mokyklos uždarytos, darželių nėra, tad vienintelė vieta, kur vaikai gali užsiimti prasminga veikla, mokytis, tobulėti ir augti kaip asmenybės, yra dienos centras. Dažnu atveju jiems tai kaip antri namai, kuriuose ugdomas vaiko pasitikėjimas savimi, socialiniai, bendravimo įgūdžiai. Organizuodami pažintines ekskursijas Lietuvoje, dienos centrai praplečia vaikų akiratį.
 
„Pavyzdžiui, kartais jie aplanko verslo įmones. Vaikai geriausiai mokosi ir semiasi motyvacijos iš gyvo pavyzdžio, ne iš teorijos. Pamatę, kokį gyvenimą galima susikurti, kokį darbą galima dirbti, jie motyvuojami kažko siekti, domėtis, mokytis, kad ir jų ateitis būtų šviesi“, – pasakoja organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė.
 
Nors kelionė į užsienį šiems vaikams prilygsta stebuklui, kartais tokių stebuklų nutinka. R. Dičpetrienė sako, kad tolimesnės kelionės ne tik pakelia vaikų savivertę, bet ir padrąsina svajoti. Tai ypač svarbu vaikams, kuriems likimas nepadovanojo užtikrintos ir sočios ateities – ją susikurti šie vaikai turės patys.
 
„Praplėsdamos vaikų akiratį, tokios išvykos suteikia jiems drąsos žiūrėti į ateitį ir tikėti, kad ir jie gali ko nors pasiekti. Kiekviena kelionė, ypač tolimesnė – už Lietuvos ribų, atveria vaikams naujas galimybes augti kaip asmenybėms. Jie pradeda suprasti, kad pasaulis yra įvairialypis, ugdoma jų tolerancija kitokiems nei jie, pakeliama jų savivertė. Jie visapusiškai paauga. Kuo daugiau šiems vaikams suteiksime galimybių augti, svajoti ir siekti tikslų, tuo stipresnę ateities visuomenę kursime“, – prideda R. Dičpetrienė.
 
Sieks į kelionę išleisti dar daugiau vaikų
 
Organizacija „Gelbėkit vaikus“ Lietuvoje kuruoja 40 vaikų dienos centrų veiklą, juos kasdien lanko apie 1000 vaikų, gyvenančių sunkiau besiverčiančiose ar socialinių sunkumų patiriančiose šeimose. Antrus metus iš eilės organizacija „Gelbėkit vaikus“ kartu su „BENU vaistine“ kviečia atverti šiems vaikams duris į pasaulį.
 
„Pernai prie akcijos prisidėjusių žmonių dėka 20 vaikų turėjo galimybę pirmą kartą pamatyti kaimynines šalis ir įgyti neįkainojamos patirties. Šiemet norėtume į kelionę išleisti jų dar daugiau, kad auganti karta gyvenime galėtų su didesniu pasitikėjimu siekti savo svajonių. Manome, kad kelionių metu sukaupti įspūdžiai sustiprina jaunuolių motyvaciją gyvenime turėti tikslą. O mūsų tikslas būtų, kad ši akcija augtų kartu su jais ir kasmet vis daugiau vaikų gautų galimybę praverti daugeliui jų dar užrakintas duris į pasaulį“, – sako Rasa Marcinkevičienė, BENU Vaistinė Lietuva generalinė direktorė.
 
Psichologė: kelionės kaip maistas psichikai
 
Su organizacijos „Gelbėkit vaikus“ globojamais vaikais dirbanti psichologė Silvestra Markuckienė sako, kad iš kelionės parsivežti įspūdžiai vaikams yra tik maža dalis to, ką vaikas gauna.
 
„Mūsų siekis, dirbant su sunkumų patiriančiomis šeimomis, yra parodyti, kad gali būti ir kitokios gyvenimo sąlygos, kitokios galimybės. Vaikai nuo mažens įsivaizduoja, kad visur yra taip, kaip jų šeimoje, todėl labai svarbu jų galimybių ribas išplėsti. Bet kokia nauja patirtis ir naujų galimybių suvokimas įgalina vaiką gyvenime kažko siekti“, – sako psichologė.
 
Ji taip pat pabrėžia, kad kiekviena kelionė vaikus išmoko planuoti laiką, pasirūpinti savimi ir kitais, pajusti atsakomybę už save ir savo daiktus. Svarbu ir tai, kad kelionėje vaikai mokosi bendrauti su kitais, nes ilgą laiką būna apsupti kitų vaikų ir suaugusiųjų. Nori to ar nenori, vaikai turi savo asmeninius poreikius derinti su kitų poreikiais. „Galime sakyti, kad kelionės yra maistas psichikai, nes įspūdžių ir stimulo gyvenime kiekvienam žmogui reikia“, – apibendrina S. Markuckienė.
 
Padovanoti kelionę organizacijos „Gelbėkit vaikus“ globojamiems vaikams galima aukojant svetainėje www.benuvaikai.lt, vaistinėje įsigyjant specialiu ženklu pažymėtų prekių ar specialų akcijos ženklelį.