Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

Kaip nepasiduoti stresui ir pasirūpinti savimi?

2020-10-30
Kaip nepasiduoti stresui ir pasirūpinti savimi?
Ieva Mačionytė rekomenduoja keletą dėmesingo įsisąmoninimo pratimų, kurie tikrai bus naudingi patiriantiems stresą.
Įsismarkavus daugelio gyvenimą pakeitusiai koronaviruso pandemijai, patiriančiųjų emocinius nepatogumus, nuolatinę nerimo ar streso būseną skaičius smarkiai išaugo.
 
Dėmesingo įsisąmoninimo instruktorė, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro lektorė Ieva Mačionytė įsitikinusi – jei sugebėtume giliau suvokti savo išgyvenimus – jausmus, emocijas, patirtis, jei turėtume daugiau atjautos sau ir kitiems – šį laikotarpį išgyventume lengviau. Tai ypač aktualu medikams ir pedagogams – tų profesijų atstovams, kurie kasdien padeda kitiems, tačiau savimi pasirūpinti užmiršta.
 
Patiriamą stresą iš dalies suvaldyti galime patys. Kaip tai padaryti?
 
Interpretacijų filtrai
 
Emocinės sveikatos specialistė Ieva Mačionytė pastebi, jog mūsų savijauta ir nuotaika priklauso ne tik nuo įvykių, bet ir nuo mūsų laikysenos jų fone. Reaguojame ne tik į įvykius ar faktus, bet ir į savo interpretacijas jų atžvilgiu.
 
Iliustruodama tai pavyzdžiu, I. Mačionytė kviečia įsivaizduoti dvi situacijas. Pirmojoje – jus pasikvietęs įstaigos, kurioje dirbate, vadovas smarkiai kritikuoja jūsų darbą, grasina sumažinti atlyginimą. Išėję pro duris susiduriate su geru bičiuliu, kuris į Jus nekreipia jokio dėmesio. Antroji situacija – jus pasikvietęs įstaigos vadovas giria jūsų darbą, pažada didinti atlyginimą. Pasijaučiate įvertinta(s). Išėjęs pro duris sutinkate tą patį bičiulį, kuris vėl niekaip į jus nesureaguoja, net galvos nepasuka.
 
Nors sutiktas bičiulis abiejose pavyzdžio situacijose elgiasi identiškai, į jo elgesį, tikriausiai, reaguotumėte skirtingai. Prieš tai buvęs įvykis – malonus ar nemalonus – tarsi uždeda filtrą, nuo kurio labai priklauso mūsų pasaulio matymas. Taigi, savijauta, emocinė gerovė priklauso ne tik nuo patirties, bet ir nuo mūsų vidinio santykio su ja.
 
Daugiau skaitykite svietimonaujienos.lt.