Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Projektas „Vitaminų puokštė“

Projektas „Vitaminų puokštė“

2020-11-03
Susijusios temos: Vaiko sveikata Vaiko ugdymas
Projektas „Vitaminų puokštė“
Jurgita Kosovskaja
Mokytoja
Tikime, kad dirbdami darniai, įtraukdami šeimas galime pasiekti esminių vaikų mitybos pokyčių. 
Spalio 19–23 dienomis lopšelio-darželio „Delfinas“ „Kačiukų“ priešmokyklinės grupės vaikučiai su mumis, mokytojomis Elona Dapšiene, Jurgita Kosovskaja, bei mokytojų padėjėjomis Aldona Bučiene ir Rita Beržiniene dalyvavo sveikatingumo edukacinėje veikloje „Prie stalo“. Vaikų sveikos gyvensenos įgūdžių skiepijimas vienas iš svarbesnių uždavinių. Sveikata yra siejama su sveika mityba. Į šią veiklą buvo integruotas projektas „Vitaminų puokštė“. Vykdydami projektą visi kartu – vaikai, tėveliai, pedagogai ir jų padėjėjai – atlikome gausybę veiklų.
 
Priešmokyklinės grupės „Kačiukai“ vaikai savaitės temą „Prie stalo“ pradėjo istorija apie duonos kelią. Duona tokia įprasta kasdienybės dalis, kad retai susimąstome, kaip ji atsiranda ant mūsų stalo. Duona suteikia jėgų, telkia bendravimui, giminystei, tai tam tikra sąsaja su mūsų protėviais, ryšys su žeme. Priešmokyklinukai aiškinosi, iš ko kepama duona. Dalinosi įspūdžiais apie mamos, močiutės kepimo, raikymo, valgymo, taupymo, dovanojimo apeigas ir ritualus. Turtino kalbos skrynelę ir įsidėmėjo iš sąvokos „duona“ kilusius žodžius: duonpelnys, duoninė, duonkepė, duoneliautojas ir kt. Tėvai taip pat įsitraukė į ugdomąją veiklą: namie iškepė duonos ir pyragų, kuriuos vaikai atsinešė į grupę. Veiklos metu vaikai ragavo įvairių rūšių duoną, gardino sviesteliu, česnaku, medumi. Skanavo sveikuoliškus obuolių ir špinatų pyragus. Paėmę į rankas šiltą ir kvepiantį duonos kepaliuką vaikai jo nebepaleido ir ėmė gardauti. Priešmokyklinės grupės vaikai mokėsi gražiai, kūrybingai serviruoti stalus, teisingai naudotis stalo įrankiais, mandagiai ir taisyklingai sėdėti prie stalo, gražiai valgyti.
 
Projektas paskatino domėtis sveika mityba: kuo daugiau valgyti šviežių vaisių ir daržovių, nes juos valgydami vaikai visada bus sveiki. Lopšelio-darželio „Delfinas“ priešmokyklinukai tyrinėjo, klausėsi pasakojimų apie vaisių, daržovių naudą sveikatai. Buvo žaidžiami kūrybiniai siužetiniai ir didaktiniai žaidimai, kurių metu buvo formuojami ugdytinių gebėjimai patiems pasirinkti sveikatai naudingus produktus bei lavinti vaikų norą dirbti komandoje, padedant ir patariant savo draugui. „Kačiukų“ grupės vaikai sužinojo, kad kiekvienas vaisius ir daržovė savyje turi skirtingas maistingąsias medžiagas, kurios nulemia ir jų spalvą. Skirtingos spalvos – skirtingi vitaminai. Kokie vitaminai stiprina imunitetą, saugo mūsų smegenų ir nervų ląsteles vaikai sužinojo kulinarinėse dirbtuvėse. Šiame procese tėveliai noriai talkino ir parūpino įvairiausių, pačių įdomiausių, natūraliai įvairiomis formomis išaugusių daržovių bei vaisių. Vaikai kartu su mokytojomis gamino salotas, spaudė sultis, uogomis dekoravo trintus kokteilius. Ragavo šviežius, keptus, šaldytus, džiovintus vaisius ir daržoves. Grupės „Kačiukai“ vaikai kulinarinės ugdomosios veiklos metu kartu su mokytojomis visą savo dėmesį skyrė suvokimui apie sveiką mitybą ugdyti, įtraukiant savo šeimos narius. Kiekviena šeima pasiruošė po vieno patiekalo receptą. Visi buvo išradingi, todėl sukūrėme unikalią „Kačiukų“ grupės sveikos mitybos receptų knygą. Juk daugelį įpročių žmogus įgyja būtent vaikystėje, todėl labai svarbu sveikos gyvensenos įgūdžius diegti nuo pat mažumės. Mūsų lopšelio-darželio „Delfinas“ vaikams sveikos gyvensenos įgūdžiai yra ne naujiena, nes sveikiau maitinti ugdytinius pradėta daug anksčiau. Tai viso kolektyvo darnios pastangos, nes ugdyti valgymo kultūrą, išmokyti vaiką teisingai maitintis – išties didelis darbas.
 
Šaunias savaitės temos „Prie stalo“ ir projekto „Vitaminų puokštė“ veiklas vainikavo „Rudens mozaikos“ pramoga: šokiai, sportas, grožėjimasis rudens lapų spalvomis ir formomis, o labiausiai akį džiugino nuostabi „Moliūgų fiesta“, kurioje atsispindėjo bendras vaikų, tėvelių ir mokytojų kūrybinis darbas. Tėvų bendradarbiavimas, paskatino vaikus ne tik džiaugtis, šypsotis, bet ir dalintis savo patirtimi, pasakoti apie žinomus dalykus, noriai veikti drauge. Ir vaikai, ir tėveliai patyrė džiugių emocijų įsitikindami, kad bet kokia veikla su mumis, „Kačiukų“ grupės mokytojomis Elona Dapšiene ir Jurgita Kosovskaja, visada yra smagesnė, turiningesnė. Visų mūsų bendras tikslas yra sveikas vaikas. Tikime, kad dirbdami darniai, įtraukdami šeimas galime pasiekti esminių vaikų mitybos pokyčių. Sveikos mitybos ugdymo procesas orientuotas į vertybes, kurios vaikui augant plečiasi, tobulėja, tampa įpročiu, o vėliau – socialine norma.