Neatimkime vaikų iš tėvų, o vaikystės iš vaikų




Neatimkime vaikų iš tėvų, o vaikystės iš vaikų
2020-10-16
![]() ![]() ![]() ![]() |
Tęsiame temą apie siūlomą ugdymo ankstinimą. Šįkart kalbamės su Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininku Dariumi Trečiakausku. Pokalbio metu klausėme, ką jis, kaip tėvų atstovas, mano apie Prezidento siūlymą, kad į mokyklą vaikai pradėtų eiti sulaukę šešerių, priešmokyklinio ugdymo grupę – penkerių, o ikimokyklinis ugdymas socialinės rizikos šeimų vaikams būtų privalomas.

Kaip vertinate siūlymą, kad ikimokyklinis ugdymas socialinės rizikos šeimų vaikams būtų privalomas?
Privalomumo arba prievartinio aspekto įteisinimas įstatyme pažeistų Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 26 str., 3 d., LR Konstitucijos 26 str., bei sukurtų galimybę ir vėl atsirasti tokiems pat precedentams, kurie buvo su Vaiko teisių įstatymo perlenkimu. Mūsų valstybės Konstitucijos 29 str. diskriminacija draudžiama, įskaitant ir socialiniu ar kilmės pagrindu. Įstatymas, kuris įpareigotų ir užkrautų perteklinę naštą savo valstybės piliečiams (bet ne valstybei ir jos institucijoms) suteikti ir užtikrinti kokybiško ikimokyklinio ugdymo galimybę ir prieinamumą visiems norintiems, pažeistų pamatines teisinės valstybės doktrinos vertybes ir esminius demokratinės valstybės teisėkūros principus, prieštarautų mūsų Konstitucijai, tarptautinėms teisės normoms ir visuotinei žmogaus teisių deklaracijai.
Kokia situacija dėl ikimokyklinio ugdymo dabar?
2016 m. rugpjūčio 31 d. Švietimo, mokslo ir sporto bei Socialinės apsaugos ir darbo ministrų įsakymas Nr. V-735/A1-459 jau numato galimybę, esant reikalui, įvesti privalomą ugdymą vaikams, augantiems socialinę riziką patiriančiose šeimose ir kitais atvejais, jeigu tai sukelia pavojų vaiko sveikatai ar raidai. Po Vaiko teisių apsaugos įstatymo priėmimo 2018 metais, Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu panaikinta Socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaita ir jos tvarka. Nuo tada visos Lietuvos šeimos, auginančios vaikus, tapo „socialinės rizikos šeimomis“, nes galbūt jose gali atsirasti grėsmės pažeidžiamoms vaiko teisėms. 2018 m. priskaičiuojama iki 4 500 į šią kategoriją patenkančių vaikų, o šiuo metu – nėra jokios apskaitos, tyrimų ar aiškios ir pagrįstos statistinės analizės. Žinome tik, kad statistikos departamento duomenimis, 2020 metų liepos mėnesį Lietuvoje daugiau kaip pusė milijono gyventojų gyveno žemiau skurdo ribos. Ar visi jie rizikos grupėje, ar jų yra du, tris kartus daugiau? Jei būtų pasirenkamas socialinio, ekonominio ir kultūrinio (SEK) statuso faktorius – teoriniai skaičiai gal būtų visai kitokie. Bet kalbant apie šias šeimas, žodį PRIVALOMAS siūlyčiau pakeisti žodžiu PRIORITETINIS ar kitu. Tokiu būdu išvengtume supriešinimo tarp skirtingų socialinių grupių šeimų ir atskiro socialinio statuso stigmatizavimo.
Daugiau skaitykite svietimonaujienos.lt.

Šaltiniai:
