Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

„Tautiška giesmė. Įdomybių knyga“ vaikams paaiškina Vinco Kudirkos linkėjimus

2017-01-03
Susijusios temos: Edukacija Skaitymas
„Tautiška giesmė. Įdomybių knyga“ vaikams paaiškina Vinco Kudirkos linkėjimus
Gustė POCIŪTĖ-TROTIENĖ
           
Penktus metus Vilniuje veikiantis darželis „Aukštyn kojom“ – vienintelis knygų darželis Lietuvoje, kuriame dirbama pagal unikalią skaitymo skatinimo metodiką – vaikai ugdomi remiantis vaikų literatūra. Darželyje meilė knygoms jau seniai įtvirtinta, o dabar žengtas dar vienas žingsnis.
 
„Per valstybines šventes atkreipėme dėmesį, kad beveik visi vaikai mintinai moka „Tautišką giesmę“, bet ją traukia nesuvokdami prasmės. Nutarėme šią spragą ištaisyti – sukurti iliustracijų knygą, kuri šiuolaikiniams vaikams suprantamai ir patraukliai paaiškintų, ką Vincas Kudirka „Tautišką giesme“ norėjo pasakyti prieš daugiau nei 100 metų“, – projekto pradžią prisimena darželio „Aukštyn kojom“ direktorė Justina Garlauskienė.
 
Sumanymo, pagal kurį knyga galėtų konkuruoti su populiariomis pramoginėmis paveikslėlių knygomis, įgyvendinimas tapo tikru iššūkiu. Siekėme, kad iliustracijos būtų vaikams patrauklios, tekstas – smagiai skaitomas, lengvai suprantamas ir prasmingas. Tokios knygos poreikis Lietuvos vaikų pilietiniam ugdymui bei tautinio sąmoningumo skatinimui buvo daugiau nei akivaizdus. 2015 m. pabaigoje paskelbus Lietuvos kultūros tarybos kvietimą teikti paraiškas, idėją jau buvome subrandinę ir taip stipriai pamilę, kad net nenustebome jos įgyvendinimui 2016 m. pražioje gavę dalinį finansavimą.
 
Iliustratorę Liną Sasnauskaitę pasiūlė idėjos autorius Laimonas Trota, o su metodinę dalį parengusia vaikų literatūros žinove edukologe doc. dr. Asta Balkute darželis „Aukštyn kojom“ jau bendradarbiavo rengdamas skaitymo skatinimo metodiką.
 
Iliustracijų skaitymas Lietuvoje dar nėra populiarus. Kokybiškas darbas su knyga vyksta tada, kai ne tik skaitai tekstą, bet nuolat stabteli prie iliustracijų, užduodi klausimus, kad įsijungtų vaiko vaizduotė. „Kai pirkdamos knygas darželio bibliotekai pamatome, kaip tėvai renka vaikams knygas,  suskausta širdį. Pagrindinis kriterijus – ar daug teksto. Tai, kad knyga yra meno kūrinys, anaiptol ne visi įvertina. O juk iliustracijos nėra tik paantrinimas tekstui, jos papildo, išplečia, o neretai – skaitytojo galvoje kuria daug įdomesnę istoriją“,– sako Justina Garlauskienė.
 
Darželyje „Aukštyn kojom“ laikomės nuomonės, kad nėra skaityti nemokančių vaikų – vieni „skaito“ tik iliustracijas, o kiti – jau moka perskaityti ir tekstą. Dažniausiai pirmasis etapas nuvertinamas, nors iš tikrųjų tai irgi – mokymasis skaityti. Taigi, Linai Sasnauskaitei teko sudėtinga užduotis sukurti iliustracijas, kurios pasakotų ir perteiktų minties prasmę net ir nemokantiems skaityti teksto vaikams.
 
Be to, „Tautišką giesmę“ norėjome nupiešti taip, kad knyga būtų tik gidas interpretacijai, kad iš pateiktų kodų ir simbolių vaikas galvoje kūrybiškai susidėliotų savo „Tautiškos giesmės“ versiją. Todėl knygos iliustracijos – detalios, kas kartą leidžiančios atrasti vis ką nors naujo. Viršelis taip pat apie tai. Nors vieni jame mato jaunąjį Kudirką, Lina Sasnauskaitė sako piešusi kiekvieną šios knygos skaitytoją.
 
Knygos gimimo procese nuo pat pradžių dalyvavo ir „Aukštyn kojom“ vaikai. Jie matė visus knygos kūrimo etapus ir nekantriai laukė jos pasirodant. Atkreipdavome dėmesį į vaikų pastabas iliustracijoms, kurias iš pradžių jiems pasiūlydavome kaip spalvinimo lapus. Jau tada paaiškėjo, kad detalėse, juokeliuose vaikai atranda, kas jiems aktualu, o tada priima ir išgirsta viską, ką norime pasakyti, atkoduoja V. Kudirkos teksto prasmę. Pavyzdžiui, vaikų ypač mėgstamas puslapis apie saulės prašalinamas tamsumas. Juk mes visi augome girdėdami tas „pasakas“ – „vyrai neverkia“, „nevalgysi – neaugsi“ ir pan. „Aukštyn kojom“ vaikai jau puikiai tokias „pasakas“ atpažįsta ir pavadina tikraisiais vardais – „tamsumomis“.
 
Knygos pristatymo šventė vyko Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Su interaktyviomis pamokomis ir kūrybinėmis dirbtuvėmis nuolat lankomės darželiuose ir pradinėse mokyklose, o susitikimų pabaigoje visada kviečiame vaikus sugiedoti himną. „Kai pamatome prie širdies priglaustas rankas, o vaikai prisipažįsta, kad sugiedojus himną jiems norisi ploti – kyla neapsakomas pasididžiavimas tokiais Lietuvos vaikais“, – sako J. Garlauskienė.
           
Išleidusios knygą sulaukėme daug komplimentų. Vieni sako įžvelgiantys panašumų su „Darbėnais“ – toks palyginimas su mums iš vaikystės pažįstama R. Scarry knyga verčia nurausti. Tiklaraščio „Ū ilgoji“ autorė A. Jūrė parašė, kad mūsų knyga „neabejotinai būtų pakutenusi humorą literatūroje mėgusį autorių“.
 
Knyga skirta 3–10 metų vaikams, tačiau ją skaityti smagu visai šeimai. Šią mintį patvirtina skaitytojų atsiliepimai. Gauname nuotraukų, kaip „Tautiška giesmė“ gyvena skaitytojų namuose, kaip mūsų kurtomis lietuviškos simbolikos laikinomis tatuiruotėmis puošiasi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.
           
Pastebėjome, kad knygą dovanoms užsienyje gyvenantiems anūkams mielai renka seneliai. Tad džiaugiamės, kad po ilgų diskusijų ir konsultacijų su istorikais priėmėme atsakingą sprendimą oficialiame Lietuvos himne esančią eilutę „Tegul saulė Lietuvoj“ pakeisti į kur kas prasmingesnę „Tegul saulė Lietuvos“, kaip tarpukariu giedojo mūsų protėviai. Juk Lietuva mums ne tik geografinė sąvoka. Taip ugdome vaikus, tokią žinią norime siųsti ir pasaulio lietuviams.
 
Bendradarbiaujame su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, kurioje garsinio skaitymo rytus planuojame kartoti ir vasario–kovo mėnesiais valstybinių švenčių laikotarpiu. 2017 m. knygų mugėje Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO pristatysime ne tik „Tautišką giesmę. Įdomybių knyga”, bet ir kūrybines dirbtuves vaikams.
 
 
Manote, kad mokėti ir suprasti „Tautišką giesmę“ – kiekvieno, net ir jauniausio, šalies piliečio garbės reikalas?
  • Kviečiame sekti mūsų Facebook profilį https://www.facebook.com/TautiskaGiesmeVaikams/, kuriame pedagogams pateiksime idėjų Vasario 16-ajai, Kovo 11-ajai minėti bei rekomendacijų, kaip kokybiškai skaityti iliustracijų knygas.
  • Jei norite „Tautiškos giesmės“ komandą su interaktyvia pamoka ar kūrybinėmis dirbtuvėmis pasikviesti į savo ugdymo įstaigą, rašykite idomybiuknyga@aukstynkojom.lt
Joanos Burn ir darželio „Aukštyn kojom“ archyvo nuotraukos
 
Susiję: