Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  

Skambina pavojaus varpais: ant Kauno darželinukų stalo – ir draudžiami produktai

2017-11-08
Susijusios temos: Vaiko sveikata
Skambina pavojaus varpais: ant Kauno darželinukų stalo – ir draudžiami produktai
Vaikų mityba – nuolatinis diskusijų objektas. Tėvams rūpi ir dažnai kelia nerimą, ką vaikai valgo darželiuose. Atlikta analizė parodė, kad iki šiol Kauno miesto darželiuose pasitaiko itin grubių klaidų – perkami netgi draudžiami produktai, o jų kainos skiriasi iki dviejų kartų. Kauno miesto savivaldybė kuria skaidrią platformą, kuri padės visiems darželiams gauti sveikus ir kokybiškus produktus už realią rinkos kainą.
 
Ilgus metus vaikų mityba darželiuose nesulaukdavo deramo dėmesio. Kasmet maisto produktai mokesčių mokėtojams kainuodavo po kelis milijonus eurų, bet už tuos pinigus darželinukai kartais valgydavo tai, ką mitybos specialistai apskritai siūlo drausti vaikų mityboje arba nerekomenduoja dėti į vaikišką meniu. Tokia padėtis susiklostė dėl to, kad maisto produktų pirkimu iki šiol kiekvienas darželis rūpinasi pats.
 
Maitina net draudžiamais produktais
 
Atliktos analizės rezultatai kelia nemenką susirūpinimą. Darželiuose iki šiol dideliais kiekiais perkami rūkyti mėsos gaminiai, subproduktai, įvairūs saldumynai ir netgi ledai. Kai kurių maisto prekių kiekiai skaičiuojami ne kilogramais, bet tonomis.
 
Maža to, vykdant pirkimus kiekviename darželyje atskirai, atsiranda piktnaudžiavimo ar tiesiog aplaidžios veiklos rizika. Dėl to darželius gali pasiekti ne patys šviežiausi ar abejotinos kokybės produktai. Šiuo metu maisto produktus Kauno miesto vaikų darželiams tiekia šeši pagrindiniai tiekėjai, bet net ir identiškus produktus skirtingi darželiai perka skirtingomis kainomis, kurios kartais skiriasi net iki dviejų kartų.
 
„Įsivaizduokite, vaikų darželiai perka daržoves: viena įstaiga už bulves ar morkas moka vienokią kainą, o kita – bemaž dvigubai daugiau. Panaši situacija ir su kitais produktais. Pavyzdžiui, netgi perkant pieno produktus iš to paties tiekėjo, kainos skiriasi visu trečdaliu. Tai yra mažų mažiausiai nesąžininga, – permainų poreikį aiškino Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Putrienė. – Čia yra tėvų pinigai, kuriuos jie sumoka leisdami vaikus į darželius. Jų negalima švaistyti“.
 
Rastas problemos sprendimas
 
Nuo kitų metų Kaunas planuoja įdiegti platformą, kuri padės visiems darželiams įsigyti geros kokybės maisto produktus už realią rinkos kainą. Visi pirkimai vyks aštuoniose skirtingose produktų kategorijose. Kiekvienoje iš jų konkursų būdu bus atrinkta po penkis tiekėjus, iš kurių darželiai derybų būdu išsirinks geriausius. Darželiams bus palikta teisė savarankiškai pirkti iki dešimtadalio visų produktų, pavyzdžiui, skirtų alergiškiems vaikams.
 
„Pagrindinis šių pokyčių tikslas – sveikas maistas ir panašesni darželių valgiaraščiai, kurie atitiktų šiandieninius vaikų mitybos reikalavimus. Tai nereiškia, kad dabar Kauno miesto savivaldybė reguliuos, ką darželiuose turėtų valgyti vaikai. Visa tai bus patikėta kompetentingiems specialistams. Noriu pabrėžti, kad tai nebus centralizuotas maisto tiekimas į darželius. Mes pasirūpinsime tik skaidriu kokybiškų maisto produktų pirkimu. Kaip ir iki šiol, vaikus maitins patys darželiai“, – paaiškino N. Putrienė.
 
Konsultavosi su profesionalais
 
Naujovių dėl maisto darželiams pirkimo Kaune imtasi po išsamių diskusijų su visomis suinteresuotomis grupėmis. Specialiai šiam klausimui buvo suburta darbo grupė, į kurią buvo įtraukti  Lietuvos tėvų forumo atstovai, mitybos srityje dirbantys akademikai iš Lietuvos sveikatos mokslų bei Sporto universitetų, Kauno miesto ir rajono savivaldybių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.
 
Planuojama, kad konkursus laimėję tiekėjai bus patvirtinti iki Naujųjų, o kitų metų pradžioje su jais bus sudarytos preliminarios sutartys. Jos bus numatyti labai griežti saugikliai, kurie padės užtikrinti, kad į miesto darželius būtų pristatomi tik kokybiški maisto produktai. Jei pasitaikys kokybės reikalavimų nesugebėsiančių užtikrinti tiekėjų, sutartys su jais bus nutrauktos.
Šaltiniai:
Ryšių su visuomene skyriaus informacija
Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/users/ikimokyklinis/tmp) in Unknown on line 0