Emokykla.lt

Primename: vaiko sveikatą tikrinti reikia jau dabar

2014-08-11
Primename: vaiko sveikatą tikrinti reikia jau dabar
Sveikatos apsaugos ministerija primena tėveliams, kad vasarą reikia apsilankyti pas savo vaikų gydytoją ir pasirūpinti profilaktiniu jų sveikatos tikrinimu. Kasmetinis vaikų ir paauglių sveikatos tikrinimas yra privalomas. Jei jis atliekamas gydymo įstaigoje, kurioje vaikas yra priregistruotas, už paslaugas mokėti nereikia. Pažymą apie vaiko sveikatos būklę kasmet reikia pristatyti į švietimo ir ugdymo įstaigas iki rugsėjo 15 dienos.
 
Sveikatos patikra gali užtrukti

Kai vaiko sveikata tikrinama paskutinę akimirką ir kai už gydytojo kabineto durų laukia tėvelių su savo atžalomis eilė, nuodugniai patikrinti vaiko sveikatą ir suteikti išsamias rekomendacijas yra sudėtingiau. Gydytojas, nustatęs ir įvertinęs sveikatos rizikos veiksnius, gali siųsti vaiką kitų specialistų konsultacijai, paskirti reikalingus laboratorinius ar instrumentinius tyrimus. Tokie išsamūs tyrimai – puiki proga įsitikinti, kad vaikas iš tiesų sveikas, arba skirti reikiamą gydymą.

Jei vaikas turi sveikatos sutrikimų, gydytojas pateikia rekomendacijas dėl fizinio krūvio, mitybos, regos, vengtinų alergenų ir kt. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad gydytojas turėtų nurodyti savo kontaktus, telefono numerius, kuriais būtų galima susisiekti iškilus neaiškumams. Ši informacija yra labai svarbi ir vaikų sveikatos specialistams, ir švietimo bei ugdymo įstaigoms. 

Vaiko sveikatos pažymėjimą išduoda asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Tereikia apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ar vaikų ligų gydytoją. Vaiką iki 16 metų amžiaus pas gydytoją turi lydėti vienas iš tėvų ar globėjų. 
 
Tyrimai pagal amžiaus grupes

Kiekvieno kasmetinio apsilankymo metu gydytojai pagal vaiko amžių įvertina: kalbą, psichomotorinę raidą (1–4 gyvenimo metai), regėjimą (1–17 m.), klausą (1–7 m.), atramos judamąjį aparatą (1–17 m.), kraujo tyrimą (2–17 m.), šlapimo tyrimą (2–17 m.), ūgį, svorį (5–17 m.), elektrokardiogramą (5–7 m.), arterinį kraujo spaudimą (5–17 m.), psichikos sveikatos būklę (8–17 m.), mitybos ir higienos įgūdžius (8–11 m.), gliukozės kiekį kraujyje (12–17 m.). Nuo 2013 metų vaiko sveikatos pažymėjimą būtinai turi užpildyti ir gydytojas odontologas. 

Vaiko sveikatos pažymėjime nurodytą informaciją išanalizavę mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai turėtų patarti pedagogams ir tėvams, į ką atkreipti dėmesį organizuojant ugdymo procesą. Pažymėjime turi būti užpildytos visos nurodytos grafos: vaiko ūgis, svoris, fizinio išsivystymo įvertinimas bei kūno masės indeksas, taip pat kraujospūdis, klausos ir regos būklė.
 
Svarbu suprasti, kad pažyma reikalinga ne vien tam, kad vaikas galėtų lankyti darželį ar mokyklą. Tai kasmetis vaiko sveikatos patikrinimas, per kurį galima laiku diagnozuoti įvairias ligas ar užbėgti joms už akių.
 
Daugiau skaitykite:
Šaltiniai: