Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
Kodėl vaikams reikia stebuklo ir pasakų?

Kodėl vaikams reikia stebuklo ir pasakų?

2020-04-20
Susijusios temos: Pedagogika Skaitymas Vaiko raida
Kodėl vaikams reikia stebuklo ir pasakų?
Ankstyvąją vaikystę galima apibūdinti dviem žodžiais: žaidimai ir pasakos. Klausydamasis pasakos vaikas dažniausiai užmiega, o tuo metu jo kūnas „virškina“, „perdirba“ įspūdžius. Pastebėjote, kad išsimiegojęs vaikas nori žaisti? Taip, šie du dalykai susiję – pasakos daro įtaką vaikų žaidimams.
 
Akimirką įsivaizduokime vaikystę be žaidimų. Tik ne tų, kurie ekranuose, programėlėse, o tikrų – kūrybinių, vaidmenų žaidimų, į kuriuos vaikas panyra visa esybe. Tokia tamsi fantazija tikriausiai primintų išdegintą dykumą.
 
Vaikas – būtybė, atkeliavusi iš dvasinio pasaulio. Pasakos taipogi gimė iš žmonijos dvasinio srauto. Anot Fridelės Lenc, tikroji, senoji pasaka turi ryšį su pirminiu dieviškuoju šaltiniu, kurio negali sugriauti joks intelektas.
 
Ką tai reiškia? Per pasaką žmogus susisiekia su pirminiais archetipiniais vaizdiniais ir yra jų veikiamas. Sekdamas vaikui pasaką, kitas žmogus „mato“ (ir perduoda) vidinius vaizdinius. Vaikas, klausydamasis pasakos, taipogi mato vaizdinius – akimis to, kuris pasaką seka. Šie vaizdiniai persmelkia sielą (beje, visi vaizdingi posakiai kilę iš tų pačių archetipinių vaizdinių). Tai tikriausiai ir yra didžiausia pasakų vertė – gebėjimas pasiekti pačius giliausius vaiko esaties kampelius.
 
Žaidimų impulsą ir temas vaikas semia iš savo aplinkos, iš gyvenimo. Išgyvendamas aplinką, istorijas, įvykius, situacijas, mažasis žmogus transformuoja patirtis. Pasąmonėje vaiko „aš“ pasiima iš pasakos gėrio ir tiesos grūdą, reikalingą, kad augtų.
Kad vaikas patikėtų pasaka ir ją patirtų iki pabaigos, klausytis jos turi daug kartų. Vėliau pasaka gali būti vaidinama – taip ji vaikui tampa daug tikresnė ir realesnė. Žaisdamas jis numalšina ir dalį pasąmoninių įtampų. Tokiu būdu popiečio ir vakaro pasakėlė vaikui tampa nuostabiausiu įkvėpimo šaltiniu, o vėliau – ir originaliu žaidimų turiniu.
 
Iš tiesų – pasaka – maistas vaiko sielai.
 
Kuo vaikui naudingos pasakos? 
 
Daugiau skaitykite svietimonaujienos.lt