Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-06-22 Ką daryti, jei vaikas darželyje išmoksta įvairių nepageidautinų dalykų (pavyzdžiui, keiktis, meluoti, puikuotis žaislais)?
2012-06-22 
 
Atsako psichologė Dovilė Jankauskienė
 
Jūsų rūpestis ir nerimas suprantamas, daugelis mūsų nori, kad vaikas augtų doras, dvasiškai sveikas ir turtingas žmogus. Vaikų darželis yra mikrosociumas, kuriame tarsi veidrodyje atsispindi mūsų visuomenė t.y. mes patys. Pabėgti dažniausiai nei norime nei galime, tad tenka likti ir nepasiduoti tam blogiui. Kitų žmonių pakeisti negalime, tačiau keisti, ugdyti savo asmenybę – turime visas galias ir galimybes.
 
Gali kilti klausimas kodėl aš arba ką aš vienas galiu, tačiau nors blogas elgesys atrodo labiau užkrečiamas, reikia pastebėti, kad šalia mielų, gerų žmonių norisi elgtis taip pat kultūringai ir pagarbiai. Manau, kad ir mažiausia gėrio apraiška yra prasminga ir vertinga.
 
Ką tik gimęs žmogus prisitaiko prie pasaulio, aplinkos. Jis formuoja, kuria savo organizmo imunitetą. Imunitetas žmogui labai svarbus, kitaip jis bus paliegęs ir silpnas. Tai jo kūno atsparumas. Taip pat augdamas žmogus kuria ir formuoja savo dvasinį- psichinį imunitetą. Tai jo vertybės, nuostatos, įsitikinimai, tikėjimas. Stiprus dvasinis imunitetas apsaugo nuo beverčių pagundų ir netinkamo elgesio su kitais ir aplinka. Auginant vaiką yra prasminga stiprinti tiek kūno, tiek dvasios imunitetą. Vaikas augs atsparus įvairiems aplinkos poveikiams.
 
Auginant vaiką galima remtis tokiais esminiais įsitikinimais apie vaikus:
 • Kiekvienas vaikas nori veikti, tobulėti, viską daryti taip kaip sugeba ir išmokti kuo daugiau naujų dalykų. Vaikas jaučia postūmį įgyvendinti savo potencialą. O potencialas ieško galimybių pasireikšti. Vaikas nori viską išmėginti. Auklėjimas- tai pagalba vaikui rasti savo gyvenimo būdą ir stilių.
 • Kiekvienas vaikas nori prasmingų santykių su kitais žmonėmis, gyventi aktyvų, visavertį gyvenimą, dalyvauti bendroje veikloje, kartu daryti įdomius dalykus. Vaikas nori būti saugus, jausti, kad juo rūpinamasi ir žinoti, kad nesusipratimus galima išsiaiškinti neprarandant suaugusiųjų meilės. Vaikai nori santykių su svarbiais savo pasaulio suaugusiaisiais , taip pat su savo bendraamžiais. Nejausdami šių ryšių jie jaučiasi labai nelaimingi. Vaikas gali pradėti elgtis neveiksmingai: muštis, regresuoti, pykti, verkti ar atsiriboti. Vaikams reikalingi suaugusieji, kurie jam vadovautų ir leistų nuolat justi ryšio buvimą.pamažu vaikas išmoksta įgyvendinti savo fantaziją vaizduotę žaisdamas su kitais, jam pavyksta išlaikyti santykius ir ryšius su žmonėmis. Tačiau jei vaiko potencialas reiškiasi nevaldomai, agresyviai, santykių su kitais žmonėmis sąskaita – jis tampa destruktyvus.
 • Kiekvienas vaikas nori tirti ir suprasti jį supantį nuostabų pasaulį. Realus pasaulis kupinas netikėtumų ir kliūčių, kurias įveikdamas vaikas gali pasitikrinti savo jėgas. Šis pasaulis – tai įvairiausių žmonių ir gamtos pasaulis. Kontaktuodamas su realybe, mažas vaikas, kuria savo pasaulį kuriuo gyvena. Realus pasaulis ir vaiko potencialas veikia kartu. Vaikų žaidimai yra patrauklūs ir užkrečiami. Viena kilusi idėja, skatina visų žaidžiančiųjų vaizduotę ir fantaziją. Vaizduotė įsilieja į realų pasaulį ir įtraukia vaiką į realius santykius. Realus pasaulis, kaip ir vaiko galimybės yra neišsemiamas. Maži vaikai mielai priima pagalbą, kuri suteikia jiems galimybę: veikti, palaikyti santykius, tirti įdomų žmonių ir daiktų pasaulį.
Šie esminiai įsitikinimai apie vaikus yra paprasti ir nesudėtingi. Tereikia dėmesio, šiek tiek pagalbos vaikui, šiltos aplinkos ir vaikas augs sveikas.
 
Suprantama labai svarbu ir šeimoje esančios vertybės. Kas jums padeda išgyventi sunkumus. Kokį matote pasaulį? Ar iš esmės jis blogas, ar geras, ar saugus? Kokia jūsų gyvenimo prasmė? Pasaulyje pilna grožio ir gėrio, suprantama jame daug ir kančios. Kokį pasaulį matyti yra mūsų laisvas apsisprendimas.
 
Norėčiau pasiūlyti paprastą pratimą prieš miegą. Galite tai daryti kartu su vaikeliu. Pasakyti 3 dalykus kurie per dieną nustebino, nudžiugino, buvo labai gražūs. Tai gali būti šypsena, žvirblis baloje ir sirpstančios vyšnios. O gal pražydusi lelija ir vaiko apkabinimas? Linkiu sėkmės gyvenimo grožio paieškose.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje