Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-05-16 Ar gali auklėtojos bausti vaikus uždarydamos juos vienus patalpoje?
Ar darželyje auklėtojos gali vaikus bausti uždarydamos juos kitoje patalpoje vienus, kaip, pavyzdžiui, už verkimą tualete palieka vieną?
 
2012-05-16
 
Atsako psichologė Dovilė Jankauskienė
 
Trumpas atsakymas yra auklėtojos negali taip bausti vaiko.
 
Bausmės poveikis vaikui
 
Bausti ar nebausti. Kodėl suaugę baudžia vaikus? Dažniausi atsakymai yra: “kad suprastų kaip blogai padarė”, “jaučiuosi nusivylusi, nebežinau ką daryti”, “baudžiu, nes kitaip vaikas nesupranta”, “visai užlips ant galvos”. Kai suaugusieji prisimena kaip jie jautėsi baudžiami: “aš blogas”, “nekenčiu mamos”, “bjauri auklėtoja” ir pan. Šie atsiminimai padeda suaugusiajam suvokti, kad bausmės sukelia nepykantos, keršto, paniekos, kaltės, gėdos jausmus, vaikas ima gailėti savęs.
 
Bausmės prasmė. Vaikas turėtų patirti savo blogo elgesio pasekmes, bet ne bausmės kartėlį. Didžiausias bausmės trūkumas yra tas, kad ji neduoda laukiamų rezultatų, tai atitraukia dėmesį nuo problemos ir jos sprendimo. Užuot, kad vaikas galvotų apie pasekmes ir kaip pasitaisyti, jis fantazuoja, apie tai kaip atkeršyti. Bausdami vaiką suaugę žmonės sutrikdo svarbų vidinį procesą, kurio metu vaikas mokosi suvokti savo blogo elgesio pasekmes. Jokios bausmės neprivers vaiko ilgą laiką būti nuolankiam. Bausdami vaikus suaugę gali pasiekti tik laikinų rezultatų. Net jei pasiseka vaiką bausme įbauginti, tai tik padeda vaikui išsiugdyti dar didesnę priešinimosi ir paniekos jėgą.
 
Vaikas nėra mokytas ir pasiruošęs priimti gyvenimo situacijų naujoves. Daugybę dalykų jis išgyvena pirmą kartą. Jam reikia vadovavimo ir pastūmėjimo tinkama linkme. Geras vadovas savo sekėjus įkvepia ir skatina veikti atsižvelgiant į situaciją. Tai turi daryti tėvai ir šalia vaiko esantys suaugusieji (auklėtojos, auklės, būrelių vadovai). Vaikui reikia suaugusiųjų vadovavimo. Jis tai priims, jausis saugus, jei žinos, kad yra gerbiamas ir laikomas lygiavečiu žmogumi, turinčiu teises ir galinčiu rinktis ir veikti (visos teisės ir pareigos priklauso nuo vaiko amžiaus ir išsivystymo).
 
Alternatyva bausmėms:
 1. Tvirtai nepritarkite nepageidaujamam vaiko elgesiui (nekritikuodami vaiko). Kartais užtenka tyliai vaikui pasakyti į ausį: ”Mes taip nedarome (nemėtome, nerėkaujame ir pan.)". Prasminga vaikui padėti pereiti prie pageidaujamo elgesio: “Jonukas tvarko kaladėles, sudeda jas į dėžę” (Jonukas mėtė kaladėles), “Onutė duoda ranką” (Onutė bėgo nuo grupės vaikų ar mamos prekybos centre).
 2. Parodykite vaikui kaip jam elgtis, būti mandagiam, padėkite jam, darykite tai kartu.
 3. Prieš svarbų dienos įvykį (išvyką, užsimėmimus, valgymą, prausimąsi ir pan.) pasakykite savo lūkesčius. Noriu, kad prie stalo valgytum su šaukštu. Noriu, kad tualete nemėtytum popieriaus ar rankšluosčių ir pan.
 4. Suteikite galimybę rinktis. “Šiame kambaryje gali kalbėtis, dainuoti. Nuspręsk pats. Mes čia nerėkaujame, necypiame”.
 5. Imkitės veiksmų. Jei žodžiai neveikia. Vaikui pasakoma, kas dabar bus ir įvykdoma. “Šiame kambaryje nebėgiojame, kaip suprantu nori pasėdėti ir pasodinti ant kėdutės”
 6. Leisti patirti savo netinkamo elgesio pasekmes. Jei netinkamas elgesys kartojasi ir buvo pažadėti kažkokie malonumų apribojimai, juos be moralų vykdyti. Tarkim dėl nepageidaujamo elgesio buvo pažadėta, kad nebus ledų valgymo. Vaikui priminus apie ledus, atsakymas: ”Šiandien ledų nevalgysi. Į klausimą kodėl? Atsakymas: ”O kaip tu galvoji?” Tai yra leidimas vaikui pačiam suvokti pasekmes.
 7. Geriausias “apdovanojimas” už tinkamą elgesį – šypsena, pritarimas, džiaugsmas, apkabinimas. Venkite materialių dalykų.
Apie auklėtojų pasiruošimą darbui darželyje
 
Darželio auklėtojos darbas atsakingas, pilnas netikėtumų ir įtampos. Pagrindinė vaikų darželio auklėtojos funkcija – būti darnia asmenybe. Dažnai auklėtojos išgyvena bejėgiškumą ir nežinojimą kaip elgtis. Dirbant su vaikais labai svarbu pažinti save, savo emocijas, mokėti reflektuoti savo jausmus, turėti gilų empatijos jausmą. Deja, tam neskiriama pakankamai nei laiko, nei lėšų. Viskas priklauso nuo auklėtojos asmeninės iniciatyvos. Darbas darželyje labai vargina emociškai ir fiziškai, bet apie tai vengiama kalbėti, nes tarsi reikštų, kad “nesusitvarkai su darbu”. Taigi auklėtoja neturi galimybės paprašyti pagalbos ar paramos. Aišku kenčia vaikai.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje