Emokykla.lt
D.U.K.
2012-11-14 Kiek laiko galima leisti vaikui žaisti kompiuterinius žaidimus?
Parsinešėm  kompiuterinį žaidimėlį. Gražų tokį, tinkantį mažiukams. Sūnus labai pasišovęs žaisti, jau ir pelę valdyt išmoko, ir kitus langus uždarinėt, bet, jei pradeda žaisti, tai labai sunku jį nuo kompiuterio atplėšti, ir dar manęs prašo žaisti sunkesnius lygius, kurių dar pats pereiti nemoka (o aš nelabai tam turiu noro ir laiko). Ir kompiuteris jam tampa viskas, daugiau nebereikia jokių žaisliukų, jokių užsiėmimų. Kiek laiko galima leisti vaikui žaisti kompiuteriu? Ar iš viso leisti, nes labai baisu, kad netaptu priklausomas nuo jo? 
 
2012-11-14
 
Atsako psichologė Gabija Šukytė
 
Vaikai pasaulį mokosi pažinti naudodami visus pojūčius. Su aplinka jie susipažįsta per lytėjimą, skonį, klausą, regą, uoslę. Vaikams iki ketverių metų ugdyti vaizduotę ir kūrybiškumą geriausia su jais tiesiog kalbantis ir skatinant juos pačius kalbėti. Laikas, praleistas bendraujant su jumis, žaidžiant kaladėlėmis ar smėliu mažyliui bus daug vertingesnis nei laikas priešais kompiuterio ekraną.
 
Mažiems vaikams kompiuteriniai žaidimai netinka ir dėl įgūdžių stokos. Žaidžiant kompiuteriu reikalingas tam tikras akies-rankos koordinacijos lygis bei motoriniai įgūdžiai, kurių mažesni vaikai dar gali būti neišvystę. Be to, maži vaikai dar nesugeba perskaityti meniu pasirinkimo galimybių, negeba susieti savo pirštų judesių su įvykiais ekrane.
 
Nors dauguma kompiuterinių žaidimų šalininkų teigia, jog šie ugdo koordinaciją bei naudojimosi kompiuteriu įgūdžius, kurie šiandienos pasaulyje itin reikalingi, esama ir neigiamo kompiuterio poveikio. Nustatyta, jog vaikams, daug laiko praleidžiantiems prie kompiuterio ekrano vėliau gali būti būdingas impulsyvumas, hiperaktyvumas, nuotaikų kaita, prastesni akademiniai pasiekimai.
 
Specialistų nuomone, vaikams iki 2,5 metų kompiuteris nėra naudingas. Vyresni vaikai jau gali būti supažindinami su ugdančiais kompiuteriniais žaidimais. Svarbu prisiminti šias taisykles:
 • Ribokite laiką. Ikimokyklinukai prie ekrano (televizoriaus ir kompiuterio kartu) per dieną neturėtų praleisti daugiau nei pusvalandį ar valandą. Vaikams, praleidžiantiems daug laiko žiūrint televizorių ar žaidžiant kompiuteriu, jo lieka mažiau bendravimui su jumis, kuris vaiko vystymuisi labai svarbus ir vertingas. Laikas, praleistas prie ekrano gali būti skaidomas į 5 ar 10 minučių dalis per dieną. Kompiuteriniai žaidimai traukia besikeičiančiais vaizdais, spalvomis. Tad nenuostabu, kad vaikas nenori nuo kompiuterio atsiplėšti. Tėvų užduotis – išlikti tvirtiems brėžiant ribas. Galite sukurti savo namų kompiuterio taisykles.
 • Jokios agresijos. Kompiuterinių žaidimų turinys neturėtų būti agresyvus ar skirtas suaugusiems. Žaidimai, kuriuose reikia žudyti žmones ar gyvūnus, lenktyniauti ir daužyti mašinas, nemoko ir neugdo. Paieškokite žaidimų internete, kurie būtų skirti mažiems vaikams. Štai vienas internetinis puslapis, kuriame galite rasti žaidimų, tinkančių mažiems vaikams: http://www.vaikam.eu/.
 • Konkretumas ir lėtas tempas. Greitai judantys ar besikeičiantys vaizdai bei garsi žaidimo muzika mažylį gali per daug stimuliuoti. Tad geriau rinktis paprastus žaidimus su aiškiai ir lėtai judančiais vaizdais, kurie padeda vaikui sutelkti dėmesį. Rašote, kad sūnui nepavyksta pereiti aukštesnių žaidimo lygių. Tai gali rodyti, kad žaidimas jūsų mažyliui yra dar per sudėtingas.
 • Žaiskite kartu. Nepalikite vaiko prie kompiuterio vieno. Sėdėkite kartu, bendraukite, aiškinkite, ką valdo vienas ar kitas klavišas, pastebėkite ekrane atsirandančius objektus.
 • Ieškokite kitų įdomių veiklų. Skaitykite knygas, užsiimkite sportine veikla, sudarykite vaikui sąlygas bendrauti su kitais vaikais.
Linkiu tvirtumo kuriant kompiuterio taisykles ir išradingumo sudominant vaiką kitais užsiėmimais.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje