Emokykla.lt
D.U.K.
2012-11-30 Trimetis sūnus be galo judrus, domisi mašinomis, technika, bet visiškai nesidomi knygutėmis, dainelėmis ar piešimu. Ar tai normalu?
Norėčiau paklausti, mano sūneliui kitą mėnesį bus 3 metai, bet jis visiškai nesidomi knygutėmis, dainelėmis ar piešimu. Darželyje kai visi dainuoja ir šoka jis sėdi pas mane ant kelių (kai būna šventės visokios). Jis be galo judrus, domisi mašinom, technika, iš kėdžių stato traukinius, lipa, karstosi, dūksta, verčia, griauna. Ar tai normalu?
 
2012-11-30 
 
Atsako psichologė Gabija Šukytė
 
Esate susirūpinusi savo sūnaus elgesiu, kuris, kaip suprantu, yra aktyvesnis nei dauguma jo bendraamžių. Vaikai gimsta turėdami skirtingą temperamentą, kurį, jiems augant, gali veikti ir aplinka. Tad vieni vaikai yra ramesni, labiau nuspėjami. Kiti – aktyvesni, sunkiau suvaldomi. Be to, vaikai skiriasi ir pomėgiais. Vieniems labiau patinka piešti ir vartyti knygeles, kitiems smagiau lakstyti, konstruoti, laipioti.
 
Visai normalu, jog Jūsų sūnus trykšta energija ir labiau domisi aktyvia veikla nei piešimu, knygelėmis ar dainomis. Maži vaikai kasdien mokosi naujų dalykų, įgyja naujų įgūdžių, kuriuos norisi išbandyti, kartoti, praktikuoti. Bėgiodamas, šokinėdamas, laipiodamas Jūsų vaikas įgyja jam reikalingų motorinių įgūdžių. Ilgainiui fizinė veikla turėtų užleisti šiek tiek vietos ir ramesniems užsiėmimams. Tačiau vis tiek, kai kurie vaikai išlieka aktyvesni ir judresni nei jų bendraamžiai.
 
Natūralu, jog didelis vaiko aktyvumas gali kelti sunkumų bei grėsmę saugumui. Tad pasirūpinkite saugia erdve, kur vaikas galėtų šėlti. Dažniau eikite į lauką, kur galima išsilakstyti, paspardyti kamuolį, važinėti dviratuku, šokinėti. Ieškokite būdų, kaip išleisti energiją ir būnant namuose. Galite kumščiuoti pagalves, mėtykite minkštus žaislus, daužykite žaisliniu plaktuku. Šokite kartu įjungę muziką. Padarykite vietos ant kilimo ir leiskite vaikui voliotis. Ieškokite būdų, kaip judrumą ir energiją nukreipti saugia linkme.
 
Svarbu leisti vaikui ne tik išsidūkti bei išlieti energiją, bet ir sukurti sąlygas atsipalaiduoti bei nusiraminti. Tokiai veiklai puikiai tinka metas, kai ruošiamasi miegoti. Pasistenkite, kad miego laikas būtų kas vakarą tas pats. Sukurkite kasdienį miego ritualą. Tai gali būti šiltos maudynės vonioje, raminanti muzika ar lopšinė, pasakos skaitymas. Svarbu, kad ruošimasis miegoti taptų ramiu laiku.
 
Taip pat reiškiate susirūpinimą sūnaus elgesiu per darželio šventes. Tai, kad Jūsų sūnus darželyje nešoka ir nedainuoja su kitais grupės vaikais gali rodyti, kad jam sunku ilgesniam laikui sukaupti dėmesį ruošiantis šventėms ir mokantis dainelių bei šokių.
 
Trimečiai vaikai yra aktyvūs, judrūs, gan impulsyvūs, jų dėmesio sutelkimo galimybės ilgesniam laikui dar labai ribotos. Normali dėmesio koncentracija yra nuo 3 iki 5 minučių kiekvieniems vaiko metams. Tad Jūsų trimečiui sūnui dėmesį išlaikyti turėtų pavykti nuo 9 iki 15 minučių. Gali būti, kad pamokėlės darželyje trunka ilgiau nei Jūsų vaikas sugeba išlaikyti dėmesį. Tad natūralu, jog jam nepavyksta išmokti šokių ir dainelių.
 
Ir darželyje, ir namuose, ir kitoje aplinkoje visgi tenka susidurti su situacijomis, kur dėmesį sutelkti reikia. Galite padėti savo vaikui išmokti susikaupti ilgesniam laikui. Jei jis nesidomi paprastomis knygelėmis, galbūt jį sudomintų tokios, kurių puslapiai neįprastai išsilanksto ar turi langelius, kuriuos galima varstyti. Kartu skaitykite ir vaidinkite knygelės personažus: krypuokite kaip ančiukas, urgzkite kaip alkanas šunelis, šokinėkite kaip zuikis... 
 
Pabandykite vaiką sudominti ramesne veikla kelioms minutėms (užduotėle ar piešimu). Nustatykite žadintuvą. Paaiškinkite vaikui, kad išbuvus prie veiklos kol suskambės žadintuvas, įteiksite vaikui apdovanojimą (pvz. lipduką). Kai vaikui pavyksta išbūti susikaupus keletą minučių, galite pradėti ilginti laiką. Įsitraukite į vaiko žaidimus suteikdami jiems daugiau kryptingumo: domėkitės, kur jo pastatytas traukinys važiuoja, ką veža... Taip padėsite vaikui ne tik labiau susitelkti ties žaidimu, bet stimuliuosite ir kalbinius įgūdžius, tarpusavio emocinį ryšį.
 
Linkiu Jums išradingumo ieškant tinkamų kelių energijai, judrumui ir susikaupimui.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje