Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-05-30 Ką daryti, kad vaikas netaptų pastumdėliu ir išmoktų apsiginti?
Auginu 4 m. sūnų. Darželyje jo grupės draugas apšlapino sūnų tualete. Auklėtoja sakė, kad mano vaikas išgyveno, verkė. Po to, pietų miego metu jis sunkiai užmigo, pats prišlapino savo lovytę (paskutinį kartą tai buvo atsitikę prieš 7 mėnesius, nes buvo fiziškai išvargęs). Kaip vėliau paaiškėjo, tas berniukas ir su kitais vaikais buvo taip pasielgęs. Manau tai jų šeimos bėdos. Norėjau pasiteirauti, ką daryti, kad mano vaikas išmoktų apsiginti? Mano sūnus skriaudžiamas nemoka atsikirsti, nemoka kito vaiko net stipriau pastumti, jei kas ima verkti - išgyvena, bet kitiems skriaudiko neišduoda. Man neramu, kad vaikas gali būti visada skriaudžiamas, taps „pastumdėliu". Kaip apsiginti, bet neperžengti ribos, kad kiti nenukentėtų?  
 
2012-05-30
 
Atsako psichologė Gabija Šukytė
  
Panašu, kad auginate jautrų vaiką. Tad suprantamas Jūsų rūpestis dėl sūnaus elgesio, kai jis yra skriaudžiamas. Situacija, kurią aprašėte, Jūsų sūnų įskaudino, gal ir išgąsdino. Vaiko išgyvenimai prasiveržė nerimastingumu prieš miegą, prišlapinimu į lovą. Toks elgesys gan dažnas mažiems vaikams, kurie išgyvena stresines situacijas ir dar nemoka su savo jausmais susitvarkyti, tad išreiškia juos tokiu būdu.
 
Jautrūs vaikai į aplinkos įvykius reaguoja kitaip, tarsi padidintai, per stipriai. Gaila, kad visuomenėje jautrumas dažnai suprantamas kaip silpnybė. Tačiau jautrūs vaikai stiprūs tuo, jog pasaulio reiškinius geba išgyventi ryškiau, aiškiau, giliau, labiau. Itin jautrūs vaikai jausmus išgyvena intensyviau, kartais gali jaustis jų užlieti. Tad svarbu mokyti vaiką “jausmų kalbos”.
 
Mažiems vaikams apskritai sunku pažinti, skirti ir įvardinti emocijas. Ikimokyklinukams suaugusieji yra jų išgyvenimų veidrodis. Dėl to suaugusieji turėtų kreipti daugiau dėmesio į mažylių išgyvenamus jausmus. Atspindėkite vaiko jausmus juos tiesiog įvardindami.
 
Verkiančiam mažyliui galite pasakyti: “Matau, jog tu verki ir tau liūdna. Suprantu, kad skaudu, kai...” O nepatenkintam dėl nubrėžtų ribų ar taisyklių vaikui galite tarti: “Matau, jog supykai. Suprantu, jog tau nepatinka, kai... Tačiau šeimoje mes turime taisyklę, kurios privalome laikytis”. Neignoruokite vaiko jausmų, o pastebėkite, kaip jis jaučiasi, ir tai jam įvardinkite.
 
Jei vaikas per jautriai reaguoja į tam tikrą situaciją, gali kilti noras pasakyti: “baik, nustok verkti, juk nieko čia tokio nenutiko”. Tačiau tokie žodžiai tik nuvertins vaiko išgyvenimus, jis jausis nesuprastas ir vidinės stiprybės neįgaus. Dažnai suaugę mano, jog kalbėdami apie nemalonius jausmus su vaiku, juos tik sustiprins. Tačiau tai netiesa. Įvardinę jausmą tarsi sugrąžiname vaikui jo paties patyrimą, mokome jį suprasti, ką jis išgyvena. Be to, atsiranda galimybė kartu su vaiku pakalbėti, ką būtų galima padaryti, kad vaikas pasijustų geriau.
 
Jautrūs vaikai reaguoja intensyviau. Dėl to suaugusiems neretai kyla pagunda vaiką apsaugoti nuo nemalonių išgyvenimų, jį globoti. Dėl tokio suaugusiųjų elgesio vaikas gali išmokti būti bejėgis, nesavarankiškas, priklausomas ir pasyvus. Kilus nesutarimams tarp bendraamžių svarbu išsiaiškinti skriaudiką ir atstatyti teisingumą. Tačiau ne mažiau svarbu mokyti ir nuskriaustąjį, ką jis pats galėtų padaryti. Pasikalbėkite su vaiku, kur jis galėtų ieškoti pagalbos, kaip jis pats galėtų elgtis. Svarbu, jog vaikas išmoktų savarankiškai tvarkytis su neigiamomis emocijomis ir nepasitenkinimu.
 
Ne mažiau reikšminga auginti vaiko vidinį tvirtumą ir nesusijusiose su skriauda situacijose. Padrąsinkite vaiką, pastebėdami veiklose, kurios jam sekasi. Skatinkite vaiko pasitikėjimą savimi suteikdami jo amžiui tinkamų pareigų. Keturmetis gali Jums padėti pakloti savo lovą, nunešti iki kriauklės lėkštę, padėti gaminti valgyti, palaistyti gėles. Skatinkite vaiką patį priimti sprendimus. Tegu sūnus pats nusprendžia, žalias ar mėlynas kelnes šiandien vilksis, iš didesnės ar mažesnės lėkštelės valgys sriubą. Šie paprasti kasdieniai dalykai ugdo savarankiškumą, suteikia vaikui jausmą “Aš galiu”, augina vidinį tvirtumą.
 
Linkiu sėkmės auginant sūnaus pasitikėjimą savimi.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje